Wtorek, 25 czerwca
Imieniny: Doroty, Łucji
Czytających: 7982
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Smaki i kultura Ukrainy – było pięknie!

Sobota, 7 maja 2022, 14:53
Aktualizacja: 14:53
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Smaki i kultura Ukrainy – było pięknie!
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (7.05) szkoła Handlówka przy współpracy z Urzędem Miasta Jeleniej Góry, zorganizowała Festiwal Smaków Ukraińskich. Na Placu Ratuszowym - poza kulinarną ucztą, były też występy artystyczne oraz rękodzieła. To doskonała okazja, aby bliżej poznać tradycje naszych gości ze wschodu.

Osobą z naszego miasta, która doskonale zna smaki Ukrainy jest przewodniczący Rady Miejskiej, który wraz z Rotary Clubem często jeździł za naszą wschodnią granicę.

Jednym z celów wyjazdów na Ukrainę było smaczne jedzenie, w szczególny sposób przygotowywane przez Ukrainki. Restauracje też oferują tam różne smaki. Myślę, że to wynika nie tylko z przepisów, ale z surowców, które stosują. Gospodarka rolna Ukrainy jest na poziomie lat 90. - jest tam zdecydowanie mniej chemii - podkreślił Wojciech Chadży, przewodniczący Rady Miejskiej Jeleniej Góry, który uwielbia barszcz ukraiński. - Tam podawany jest w kubeczku do góry dnem, który trzeba podnieść i powoli wypuścić powietrze. Uwielbiam też żeberka pieczone. Jadłem również słoninę w czekoladzie, naleśniki z czerwonym kawiorem - to "niebo w gębie" - dodał W. Chadży.

Prezydent Jeleniej Góry podkreślał, że w imprezie najważniejsza jest integracja.

Mamy wielu gości z Ukrainy w Jeleniej Górze i możemy zapoznać się z ich kulturą ludową, kulinarną. Jednocześnie kupując potrawy i rękodzieła, możemy im pomóc w funkcjonowaniu w naszym mieście, bo zapewniamy nocleg i wyżywienie, ale na wydatki bieżące zawsze pieniądze się przydadzą - powiedział Jerzy Łużniak, który z dań ukraińskich najbardziej lubi różnego rodzaju pierogi, czy placki ziemniaczane z mięsem w środku.

Uczniowie Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych Nr 2 oferowali m.in. bakłażana na ostro, torciki z wątróbki drobiowej, barszcz czernichowski, zrazy z grzybami i kapustą.

Razem z panem Lenardem z ZGKiM postanowiliśmy pokazać potrawy ukraińskie, które nie są tak znane w Polsce. To też doskonała okazja, aby nasi uczniowie poznali nowe potrawy - powiedziała Renata Rachwał, dyrektorka Handlówki. - W naszej szkole mamy uczniów, którzy już kilka lat temu przyjechali z Ukrainy i objęli oni pomocą uchodźców. Integracja przebiega bardzo dobrze - dodała dyrektorka ZSLiZ Nr 2.

W trakcie imprezy można było usłyszeć utwory ukraińskie, w tym pięknie śpiewającą artystkę, grającą na bandurze. Były też pokazy taneczne. Chętni mogli ozdobić sobie koszulkę, m.in. napisami odnoszącymi się do ludobójcy z Kremla. Nie zabrakło rękodzieła i przede wszystkim - przyjaznej, pozytywnej atmosfery, która połączyła jeleniogórzan i naszych gości z Ukrainy.

Twoja reakcja na artykuł?

67
58%
Cieszy
7
6%
Hahaha
5
4%
Nudzi
1
1%
Smuci
12
10%
Złości
24
21%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (106)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy przez całe wakacje pozostanę na miejscu czy też gdzieś wyjadę na tydzień lub dwa?

Oddanych
głosów
439
Pozostanę na miejscu
54%
Gdzieś wyjadę np. nad morze
46%
 
Głos ulicy
Ja lubię sushi, a ja wolę burgery domowe
 
Miej świadomość
Rzucają wyzwanie Orlenowi!
 
Rozmowy Jelonki
Polak, Czech i Niemiec – jak bratanki
 
Kultura
Można napisać recenzję
 
112
Wypadek z autobusem
 
Aktualności
Pobudka przed 4–tą
 
Aktualności
Drogo za gaz, czy będzie taniej?
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group