Wtorek, 17 maja
Imieniny: Weroniki, Sławomira
Czytających: 4723
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sięgają do portfela pasażera

Środa, 19 marca 2008, 7:09
Aktualizacja: Czwartek, 20 marca 2008, 7:13
Autor: ROB
JELENIA GÓRA: Sięgają do portfela pasażera
Fot. TEJO
Od kilku do kilkunastu złotych podrożeją bilety miesięczne Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Nową, rewolucyjną taryfę opłat opracowują radni z komisji gospodarki komunalnej. Ma wejść ona w życie w połowie roku.

Najwięcej podrożeją bilety miesięczne, ważne od 1 do ostatniego każdego miesiąca. Dla przykładu, za bilet normalny na terenie strefy Jeleniej Góry płacimy obecnie 63,2 zł. Nowa cena to 75 złotych.

Taryfa zaproponowana przez MZK i radnych komisji gospodarki komunalnej, zakłada też wprowadzenie nowych biletów, na dowolną ilość dni aż do pół roku. Przykładowo, pasażer może kupić sobie bilet na 50 dni, albo na 123 dni. Te bilety mają być opłacalne.
Nowością będzie też bilet na wszystkie strefy. Przeznaczony jest on dla tych, którzy jeżdżą przez kilka stref opłat, np. z Podgórzyna do Jeżowa Sudeckiego.

Dla osłody, tańszy ma być bilet jednorazowy na dwie strefy (np. Piechowice – Jelenia Góra). Normalny obecnie kosztuje 4,1 zł, nowa proponowana cena to 3,8 zł. Bilet jednorazowy na jedną strefę podrożeje od 2,24 zł do 2,3 zł.

Jak oszacował dyrektor MZK Marek Woźniak, nowe taryfy zwiększą przychody zakładu o 700 tysięcy złotych rocznie.
Radni są zdania, że podwyżki są konieczne. – W ciągu ostatnich 6 lat ceny biletów wzrosły o 7 procent, a cena oleju napędowego w tym samym okresie wzrosła o 64 procent – uzasadnia Jerzy Lenard, przewodniczący komisji gospodarki komunalnej.

Nie obawia się, że MZK przez to straci pasażerów. – Klientów i tak będzie ubywało, gdyż wielu ludzi jeździ samochodami – mówi. – Możemy przyciągnąć klientów np. nowoczesnym taborem. A żeby wymieniać stare autobusy na nowsze, zakład musi mieć pieniądze.

Nie wszyscy zgadzają się jednak ze zdaniem przewodniczącego. – To bez sensu, przecież bilety i tak są już drogie. We Wrocławiu jednorazowy bilet normalny kosztuje 2 złote, u nas 2,24 zł.

Na razie to tylko propozycja zmian, ale poparli ją radni komisji gospodarki komunalnej. Projekt musi jeszcze uzyskać zgodę związków zawodowych MZK. Dopiero po tym zostanie przedstawiony radzie pod głosowanie. Jak planuje Jerzy Lenard, nowa taryfa powinna wejść w życie w połowie roku. Nie wiadomo jednak, czy rada zgodzi się na proponowane podwyżki.

Wyjaśnienie Marka Woźniaka - dyrektora MZK
/.../
Miejski Zakład Komunikacyjny jest przewoźnikiem realizującym usługę transportową zleconą przez Miasto i nie ma wpływu na wysokość cen biletów. O cenach (zgodnie z postanowieniami art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 5 lipca 2001 r. o cenach) oraz o lokalnych uprawnieniach do przejazdów bezpłatnych bądź ulgowych decyduje Rada Miejska ustanawiając „Taryfę przewozu...”. Nie jest tutaj istotnym, czy przewoźnikiem jest MZK, czy jakiś inny podmiot gospodarczy – jest to polityka transportowa miasta a decyzje leżą w gestii Rady Miejskiej. Ustalając uprawnienia do przejazdów bezpłatnych bądź ulgowych Rada Miejska przyjmuje jednocześnie zobowiązanie refundowania przewoźnikowi utraconych z tego tytułu wpływów.

W sytuacji zakładu budżetowego jakim jest Miejski Zakład Komunikacyjny istnieją dwa źródła finansowania, a o których, poprzez stosowne uchwały, decyduje Rada Miejska: wpływy z biletów oraz dopłata z budżetu miasta. Jeżeli wpływy z biletów nie pokrywają kosztów działalności przewoźnika, Rada Miejska, dla zbilansowania rachunku kosztów działalności MZK może podjąć różnego rodzaju działania poprawiające wynik finansowy, tj:
- może nie dokonywać żadnych zmian,
- może pozostawić ceny biletów na dotychczasowym poziomie a zwiększyć dopłatę z budżetu,
- może pozostawić dopłatę z budżetu na dotychczasowym poziomie a podwyższyć ceny biletów,
- może także podwyższyć ceny biletów oraz dopłatę z budżetu.
Od przyjętej polityki transportowo-społecznej miasta oraz zasobności budżetu zależy, które działanie zostanie uruchomione.

"Projekt musi jeszcze uzyskać zgodę związków zawodowych MZK.” – jest to oczywista nieprawda – zakładowe organizacje związkowe MZK nie są do tego uprawnione. Zgodnie z postanowieniami art. 19 ustawy z dnia 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych, prawo opiniowania założeń i projektów aktów prawnych w zakresie objętym zadaniami związków zawodowych ma organizacja związkowa, reprezentatywna w rozumieniu ustawy z dnia 6 lipca 2001 r. o Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych i wojewódzkich komisjach dialogu społecznego. W przypadku omawianego projektu „Taryfy...” prawo opiniowania posiadają: Rada Powiat OPZZ w Jeleniej Górze, Zarząd Regionu NSZZ „Solidarność” w Jeleniej Górze oraz Dolnośląski Zarząd Wojewódzki Forum Związków Zawodowych we Wrocławiu.

Ceny biletów są elementem polityki transportowej danego miasta stąd też ceny stosowane we Wrocławiu nie mogą stanowić wykładni dla Jeleniej Góry – jest to miasto wielokrotnie większe od Jeleniej Góry, generujące bardzo duży ruch pasażerski a co za tym idzie również na odpowiednim poziomie wpływy z biletów. Stosownie do swojej wielkości Wrocław posiada też odpowiedni budżet, pozwalający na ustanowienie takich a nie innych cen biletów.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group