Czwartek, 24 czerwca
Imieniny: Jana, Danuty
Czytających: 3182
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION JELENIOGÓRSKI: Siedem lat po otwarciu mostku na Izerze

Wtorek, 19 lipca 2011, 7:47
Aktualizacja: 7:48
Autor: Przemysław Wiater
REGION JELENIOGÓRSKI: Siedem lat po otwarciu mostku na Izerze
Fot. Przemysław Wiater
W słoneczną sobotę 16 lipca po raz siódmy już doszło do spotkania samorządowców ze Szklarskiej Poręby, Harrachova i Korenova na mostku nad Izerą. Obecni byli ludzie, dzięki którym ta idea po wielu latach starań i zabiegów została 15 lipca 2005 r. urzeczywistniona.

Przybył Jaroslav Husak, który odtworzenie mostka przed laty zainicjował, był starosta Korenova Marek Lubos czy Stanisław Kornafel, prezes Towarzystwa Izerskiego, czyli ludzie, którzy tę ideę czynnie wprowadzili w życie.

Należy tylko przypomnieć, że do uzyskania zgody na odtworzenie granicznego mostka na Izerze należało przed laty uzyskać 17 (!) decyzji z urzędów centralnych Pragi i Warszawy, nie wspominając o biurokracji lokalnej szczebla regionalnego.

Po oficjalnych wystąpieniach reprezentantów trzech samorządów, w których podkreślano rolę regionalnej współpracy pomiędzy naszymi zaprzyjaźnionymi gminami, Polacy i Czesi z apetytem zajadali się kiełbaskami z ogniska i raczyli się wyśmienitym piwem z browaru w Harrachovie.

Ucztującym dostojnie przygrywała czeska kapela, a rozmowy o wspólnych planach i przedsięwzięciach dotyczących wspólnego zagospodarowania Gór Izerskich toczyły się przez wiele godzin.

Rocznicowe spotkanie przy mostku było też okazją do zamknięcia kolejnej, czwartej już edycji „Ekoglass Festiwal 2011”, którego dokonał Igor Wójcik, kurator tego jakże ciekawego i ważnego dla Szklarskiej Poręby przedsięwzięcia.

W stacji turystycznej Orle można było obserwować pracę hutników przy aż dwóch plenerowych piecach przeznaczonych do wytopu szkła artystycznego, z których jeden obsługiwał Tomasz Gądek ze Szklarskiej Poręby, a drugi studenci wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na kiermaszu można było nabyć barwną szklaną biżuterię w wyjątkowo przystępnych cenach.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (10) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group