Środa, 10 sierpnia
Imieniny: Borysa, Wawrzyńca
Czytających: 6346
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Sezon turystyczny trwa, a skansen zamknięty!

Sobota, 13 czerwca 2015, 7:55
Aktualizacja: Niedziela, 14 czerwca 2015, 7:29
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Sezon turystyczny trwa, a skansen zamknięty!
Fot. Przemo
Jedyny w Polsce skansen radiolokacji jest zamknięty. Mieszkańcy Jeleniej Góry i turyści udający się m.in. do Karpacza jedynie zza ogrodzenia mogą oglądać wyjątkową wystawę sprzętu wojskowego, która mieści się na terenie Łomnicy, zarządzaną przez Muzeum Karkonoskie. Od 10 lat był otwierany wiosną, tym razem jedynym śladem życia jest stróżujący pies.

Skansen został oddany do użytku w 2005 r. Jego inicjatorem był gen. Bronisław Peikert, który dzięki pomocy wojska oraz zakładów produkujących sprzęt radiolokacji sprowadził i rozwinął skansen na terenie Łomnicy. - Miasto nie wykazywało zainteresowania, mimo że wskazywałem różne miejsca w mieście i stąd tam się znalazł – wspomina gen. Peikert, który 10 lat temu przekazał kolekcję Muzeum Karkonoskiemu w Jeleniej Górze.

- Przez 50 lat w Jeleniej Górze działały wojskowe szkoły radiotechniczne, wypuściły około 80 tysięcy absolwentów na różnych poziomach kształcenia i szkolenia. Ci ludzie wracają tutaj z dziećmi i wnukami. Kiedyś był to sprzęt supertajny, dzisiaj można go oglądać – powiedział były Komendant Wyższej Oficerskiej Szkoły Radiotechnicznej w Jeleniej Górze nie kryjąc rozgoryczenia z faktu, że skansen jest zamknięty.

- Pani dyrektor Gabriela Zawiła twierdzi, że nie ma pieniędzy. Jest to złe działanie. Prawda jest taka, że zamknięcie skansenu polskiej radiolokacji jest pierwszym etapem jej dążenia do jego likwidacji – stwierdził gen. Peikert. - Bezpośrednią przyczyną jest to, że w ostatnich wyborach skrytykowałem nieudolność działania jej męża jako prezydenta w zakresie rozwiązania problemu muzeum z terenem – dodał generał. Zarówno skansen przy ul. Sudeckiej, jak i ten w Łomnicy znajdują się na terenach prywatnych, dzierżawionych od prywatnych właścicieli.

- Ani dyrekcja Muzeum Karkonoskiego, ani władze miasta nie podjęły żadnych działań, by ten problem rozwiązać. Wskazywałem, podpowiadałem jak rozwiązać problem – mówił B. Peikert wymieniając m.in. były park techniczny jednostki przy obwodnicy południowej. Teraz Agencja Mienia Wojskowego chce zabrać tą działkę, ponieważ Miasto nie uregulowało spraw własnościowych i rozliczeń z AMW – tłumaczy.

Jak udało nam się ustalić, skansen radiolokacji zostanie jednak otwarty, nastąpi to 17 czerwca br. - Był malutki problem, ale został rozwiązany – tłumaczy wicedyrektor Muzeum Karkonoskiego Józef Kusiak. Wiązało się to ze środkami finansowymi, ale pani dyrektor już znalazła rozwiązanie i muzeum będzie czynne – dodał były prezydent Jeleniej Góry, który zaprzecza jakoby planowano likwidację skansenu radiolokacji.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (44) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group