Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9547
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Sercem w Tyrolu

Poniedziałek, 17 września 2007, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 17 września 2007, 7:50
Autor: AGA
Kotlina Jeleniogórska: Sercem w Tyrolu
Fot. Agnieszka Gierus/rylit/jack
Kotlina Jeleniogórska przemieniła się w tyrolską Dolinę Zillerthal.

A to za sprawą odwiedzin austriackich gości z tej części kraju, z którego 170 lat temu do Mysłakowic przybyli uchodźcy religijny. Znaleźli tu dach nad głową po 21 dniach podróży. Na pamiątkę tamtego wydarzenia współcześni Tyrolczycy przemierzyli 700 km znacznie szybciej. W miniony weekend oddali hołd historii, temu miejscu i ludziom. Dzisiejszym mieszkańcom, którzy nie zapomnieli o rozwijanej tu w dawnych latach kulturze tyrolskiej.

– Łączy nas, że my również jesteśmy przybyszami na te ziemie, podobnie jak 170 lat temu byli Tyrolczycy – takie hasło przypominało o sednie obchodów.
Fetę uświetniła parada i salwy Tyrolskiej Kompani Strzelców Alpejskich z orkiestrą oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Johanna Fleidla, przywódcy grupy wygnańców z Tyrolu, nazwanego pierwszym wójtem Mysłakowic.

Mszę świętą celebrował ks. bp Stefan Cichy, ordynariusz legnicki. Jak się okazało, studiował w Tyrolu, i świetnie zna niemiecki.
Liturgię sprawował po polsku, niemiecku i łacinie.

Tyrolczycy dosłownie poczuli klimat swojej ojczyzny. Zamieszkali w domkach tyrolskich, wybudowanych przed laty przez rodaków. Dziś świadczą one o bogatej przeszłości i tolerancji naszych ziem. Pamiętają o tym zarówno Austriacy jak i Polacy.

W wydarzeniu uczestniczyli samorządowcy i parlamentarzyści. Swój wkład w wizytę mieli Stowarzyszenie Sympatyków Gminy Mysłakowice, Promocji Regionu i Agroturystyki, urząd gminy, Fundacja Partnertstwo Ducha Gór, Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Austriackiej oraz wielu entuzjastów upamiętnienia przyjazdu Tyrolczyków sprzed 170 lat.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group