Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Piątek, 4 lipca
Imieniny: Malwiny, Odona
Czytających: 7122
Zalogowanych: 38
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Serce uzdrowiska w błocie. Będzie pięknie za 10 lat

Wtorek, 10 stycznia 2012, 15:47
Aktualizacja: Środa, 11 stycznia 2012, 8:17
Autor: RED
JELENIA GÓRA: Serce uzdrowiska w błocie. Będzie pięknie za 10 lat
Fot. Adrian Janda
Wyjątkowo paskudnie prezentuje się Park Zdrojowy w Cieplicach, który – podczas zaplanowanego na najbliższy weekend Festiwalu Światła – zostanie częściowo otwarty po prawie dwuletniej rewitalizacji. Obraz psuje niewątpliwie styczniowa plucha, ale czy tylko?

– To, co zobaczyłem, przeszło moje oczekiwania – podkreśla Adrian Janda z Cieplic, który dziś wybrał się na spacer po największym cieplickim parku. Ogromne kałuże po deszczach, ścieżki w błocie, wydłubane kostki brukowe, okaleczone drzewa, mnóstwo niedoróbek – to rzuca się w oczy od razu.

Rewitalizacja Parku Zdrojowego trwała prawie dwa lata. Przez ten czas – zgodnie z założeniem – wytyczono nowe alejki, wycięto część drzew, a całości przywrócono funkcję spacerowego ogrodu, jaką ten teren spełniał w XIX wieku. Jednym z punktów planu rewitalizacji było także przeznaczenie parku głównie na spacery dla kuracjuszy, więc już na początku zastrzeżono, że po remoncie nie będzie można jeździć rowerami po alejkach. Wprowadzono także wiele innych ograniczeń.

Z góry było też wiadomo, że nie od razu Park Zdrojowy po rewitalizacji będzie wyglądał wzorowo. To kwestia nasadzeń roślin, które przecież muszą się przyjąć i urosnąć, aby całość wyglądała estetycznie. Dywany kwiatowe charakterystyczne dla eklektyzmu w sztuce ogrodowej, który jest podstawą projektu, uformują się dopiero wiosną. A na ostateczny efekt będzie do podziwiania nawet za dziesięć lat.

Tymczasem na prace rewitalizacyjne wykonane przez firmę ANTI S.A z Wrocławia obowiązuje pięcioletni okres gwarancji. Wykonawca ma więc obowiązek naprawić to, co okaże się nieprawidłowo wykonane. Wiele wskazuje na to, że na niektórych obszarach parku są kłopoty z odprowadzeniem wody deszczowej. Wiadomo, że system drenażowy powstał jeszcze przed 1945 rokiem, ale podczas prac wykonano nowe odwodnienia… Czy zdadzą egzamin? Na razie na to nie wygląda.

Trudno oceniać pochopnie nie zakończoną jeszcze w pełni realizację inwestycji, która kosztowała miasto (przy wsparciu z funduszy unijnych) około 12 milionów złotych. Park wzbogaci jeszcze odrestaurowana muszla koncertowa. Jednak niełatwo też pierwsze wrażenia nazwać korzystnymi. Kuracjuszom i mieszkańcom przyjdzie zatem uzbroić się w cierpliwość, bo na piękne, suche alejki i ukwiecone dywanami rabaty sporo będzie trzeba jeszcze poczekać.

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
479
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
11%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
14%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
System ich odrzucił. Dziś dzięki niemu zmieniają świat
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Aktualności
Będzie więcej pocisków
 
Inne wydarzenia
Rozpoczął się Bike Adventure. Są i będą utrudnienia w ruchu!
 
Aktualności
Sudecki unikat w Kromnowie – kościółek św. Jerzego
 
Aktualności
Strażacy wyjdą w góry dla chorych na białaczkę
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group