Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 10239
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Selfie w bananach – wystawa w BWA

Sobota, 16 marca 2019, 7:20
Aktualizacja: Poniedziałek, 18 marca 2019, 8:12
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Selfie w bananach – wystawa w BWA
Fot. Przemek Kaczałko
Nieczęsto w Galerii BWA w Jeleniej Górze pojawia się tyle młodzieży, co na wczorajszym (15.03) wernisażu Marcina Berdyszaka, który w niecodzienny sposób zaprezentował prace dotyczące konsumpcji, wiedzy i bezpieczeństwa. Jak podkreślił autor, część konsumpcyjna z bananami jest interaktywna – zwiedzający mogą sobie pozwolić na wiele. Najchętniej robiono sobie zdjęcia "selfie"...
Marcin Berdyszak był u nas w 2008 roku i też to była wystawa nieoczywista, wieloznaczna - wspominała Luiza Laskowska, dyrektor Galerii BWA.
Żeby przedstawić Marcina Berdyszaka postanowiłam zacytować tytuł pewnego cyklu Tadeusza Kantora - "Dość mam siedzenia w obrazie, wychodzę!" To był bardzo charakterystyczny cykl obrazów, w którym T. Kantor miał dość tradycyjnej sztuki na płaszczyźnie i postanowił wyjść w przestrzeń. To, co widzimy tutaj - to chyba najpiękniejsze rozwinięcie tej idei, ponieważ 22 tysiące bananów wyszło jakby z obrazów, które mógłby namalować artysta i znalazły się w tej sali - mówiła Joanna Mielech z Biura Wystaw Artystycznych.

Sam artysta wytłumaczył tytuł wystawy - "Konsumpcja, wiedza, bezpieczeństwo".

Uznałem, że są to trzy najważniejsze kryteria opisujące dzisiejszą sytuację. Konsumentem jest każdy - czy tego chcemy, czy nie - mówił Marcin Berdyszak. - Te atrapy bananowe w totalnej ilości działają na nas, jak coś szalonego - mówił o części dotyczącej Konsumpcji. - Wiedza jest poddana przeze mnie pytaniu o to, czy wystarcza, aby budować stabilny grunt, po którym możemy chodzić? Czy może jest jeszcze coś potrzebne, aby osiągnąć stabilność - mówił artysta o części dotyczącej Wiedzy, umiejscowionej na I piętrze galerii. - Trzecia realizacja, czyli pancerze wymuszające odnosi się do bezpieczeństwa, które również jest kluczowe w dzisiejszym świecie - dodał M. Berdyszak.

Wystawę można oglądać do 9 kwietnia 2019 r.

Marcin Berdyszak (ur.1964) to malarz, rzeźbiarz, twórca złożonych układów przedmiotowo-przestrzennych, czasami figuralnych. Twórca artystycznych interwencji w otoczenie pejzażowe, architektoniczne albo urbanistyczne. Profesor sztuk plastycznych. Rektor Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu w latach 2008–2016.

Twoja reakcja na artykuł?

2
25%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
2
25%
Smuci
0
0%
Złości
4
50%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group