Czwartek, 1 maja
Imieniny: Filipa, Józefa
Czytających: 5408
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Schaffgotschowie rezydowali też w Płakowicach

Czwartek, 9 marca 2023, 7:03
Autor: Stanisław Firszt
Region: Schaffgotschowie rezydowali też w Płakowicach
Fot. Archiwum S. Firszta
Baron Kacper Schaffgotsch (1622-1681) i jego potomkowie byli panami na Płakowicach i Pomocnym do pocz. XVIII wieku. Po nim w pałacu mieszkał jego syn Gotard (1587-1634), wnuk Hans Ulryk (1622-1681) i prawnuk również Hans Ulryk (zm. 1720 r.). Kacper Schaffgotsch(1558-1616), baron cesarstwa, w 1585 roku ożenił się z Magdaleną von Talkenberg, jedyną dziedziczką dóbr Płakowice i Pomocne.

W Płakowicach już od 1480 roku istniał murowany dwór, który w latach 1550-1563 został rozbudowany przez Rampholda von Talkenbetga z Podskala wg projektu sławnego architekta F.Parra. Tak powstały pałac miał prostokątny dziedziniec z murem kurtynowym od południa. Budynki były trzykondygnacyjne z dwuspadowym dachem. Nad wejściem głównym od strony wschodniej znajdował sie piękny portal wjazdowy. Po obu jego stronach umieszczone zostały medaliony przedstawiające podobizny Rampholda von Talkenberga i jego żony. Nad wejściem umieszczono herby kolejnych właścicieli pałacu. Najpiękniejszym elementem budowli jest dziedziniec z ozdobnymi arkadowymi krużgankami, co upodabnia go do zamków w Brzegu, a nawet Wawelu.

Gotard Schaffgotsch uczestniczył w ślubie Hansa Ulryka Schaffgotscha z Cieplic, w dniu 31 października 1620 roku z księżniczką Barbarą Agnieszką. W tej wspaniałej ślubnej uroczystości wzięli udział jego kuzyni Wolf II Bernard z Radomierza oraz Krzysztof i Gotard z Raszowa. Ten ostatni tydzień po tym wydarzeniu zginął w bitwie pod Białą Górą koło Pragi.

W XVIII wieku pałac w Płakowicach był kolejno własnością barona Hochberga i hrabiego Augusta Ludwiga von Nostitz-Rieneck. Wówczas przebudowano jego wnętrza. Hrabia Nostitz w 1824 roku sprzedał obiekt rejencji legnickiej, która ulokowała się w nim szpital psychiatryczny. Szczęśliwie się stało, że nie ucierpiały mury obiektu w czasie II wojny światowej, choć został on ograbiony z wyposażenia. W latach 1952-1959 w pałacu mieścił się dom dziecka, w którym przebywały dzieci z Korei i Polski.

W latach 1966-1974 w obiekcie stacjonował batalion wojsk Obrony Terytorium Kraju. Z tego czasu zachował się napis na przejściu w murze kurtynowym o treści: „Do ustępów”. Od 1992 roku pałac zajmuje Chrześcijański Ośrodek „Elim” Kościoła Baptystów. Ewidentnym tego dowodem jest stojący obok stary autobus misyjny.

Pałac w Płakowicach jest jednym z najpiękniejszych tego typu obiektów nie tylko na Śląsku, ale w całej Polsce. Co prawda nie uległ dewastacji i ruinie jak inne obiekty z tego terenu (obok znajduje się drugie założenie pałacowe będące w całkowitej ruinie), ale nigdy nie został odrestaurowany w takim zakresie jak wiele innych tego typu obiektów na Dolnym Śląsku. Z całą pewnością zasługuje na to, bowiem można go nazwać bez przesady „Śląskim mini Wawelem” i jest niewątpliwie perełką europejskiej architektury renesansowej.

Twoja reakcja na artykuł?

12
75%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
1
6%
Smuci
3
19%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Czy zawsze masz gdzie zaparkować pod swoim blokiem czy domem?

Oddanych
głosów
303
Tak, nigdy nie mam z tym problemu
35%
Tak, choć czasami muszę dłużej szukać miejsca
15%
Nie, prawie nigdy nie ma wolnego miejsca w pobliżu, parkuję pół kilometra dalej
25%
Różnie, to zależy od pory dnia
25%
 
Głos ulicy
Do Jeleniej Góry przyjechaliśmy znad morza
 
Warto wiedzieć
Opona – Jak genialny wynalazek zmienił świat
 
Rozmowy Jelonki
Co zrobić ze zwierzakiem na majówkę?
 
Inne wydarzenia
Szalona walka z czasem "historyków"
 
Aktualności
Otwarcie Parku Rowerowego na osiedlu Czarne
 
Aktualności
Fontanna w Parku Norweskim jak nowa
 
Kultura
Maja Bogucka w jeleniogórskiej filharmonii
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group