Czwartek, 29 września
Imieniny: Michała, Rafała, Gabriela
Czytających: 6763
Zalogowanych: 10
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Satyra Stanisława Firszta na wystawie w Łomży

Środa, 20 stycznia 2016, 8:47
Aktualizacja: 8:51
Autor: Manu
Polska: Satyra Stanisława Firszta na wystawie w Łomży
Fot. Organizator
Satyryczne rysunki autorstwa szefa jeleniogórskiego Muzeum Przyrodniczego – Stanisława Firszta zaprezentowano na wystawie zbiorowej współczesnych polskich rysowników pt. “W krzywym zwierciadle – archeologia” w Muzeum Północno–Mazowieckim w Łomży. Wystawa czynna jest do 25 lutego.

Żartobliwe prace o tematyce archeologicznej Stanisława Firszta znalazły się w łomżyńskim muzeum obok rysunków satyrycznych kilkunastu wybitnych polskich twórców. Wśród nich są: Karol Ferster, Wiesław Fuglewicz, Szymon Kobyliński, Andrzej Mleczko oraz Henryk Sawka. Rysunki zachwycają nie tylko humorem i oryginalnym podejściem do tematu, lecz także formą i różnorodnością wykorzystanych technik.

Pomysłodawczynią eskpozycji jest kierowniczka działu archeologii Muzeum Lubelskiego - Marta Polańska. Kilkanaście bardzo różnorodnych rysunków dotyczących tego tematu pochodzi ze zbioru Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie, Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, a także z kolekcji prywatnych i Galerii Autorskiej Andrzeja Mleczki.

Warto przy tym dodać, że prace Stanisława Firszta, dyrektora Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze i przedstawiciela rysujących także satyrę archeologów, prezentowane były wcześniej Muzeum Lubelskim w Lublinie (2014) i Muzeum Archeologicznym w Krakowie (2015).

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (7)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group