Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 7003
Zalogowanych: 5
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Salwą na chwałę Polski niepodległej! – video

Środa, 11 listopada 2009, 14:11
Aktualizacja: Sobota, 14 listopada 2009, 10:58
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Salwą na chwałę Polski niepodległej! – video
Fot. TEJO
Szyby budynków na placu Ratuszowym zadrżały po trzech wystrzałach salwy honorowej 23. Śląskiej Brygady Artylerii z Bolesławca, która – wraz z orkiestrą dętą Filharmonii Dolnośląskiej – uświetniła oficjalne obchody 91. rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską.

W uroczystości – jak zwykle – wzięli udział samorządowcy miejscy i wojewódzcy, poczty sztandarowe weteranów, szkół i partii politycznych, harcerze oraz dość licznie – mimo kiepskiej pogody – mieszkańcy Jeleniej Góry.

Przed rozpoczęciem oficjalnych obchodów odbył się happening zorganizowany przez Prawo i Sprawiedliwość. Posłanka Marzena Machałek oraz radny Ireneusz Łojek z pomocnikami chodzili po Rynku z urną, biało-czerwonymi chorągiewkami oraz ankietą i długopisem. Proszono mieszkańców, aby wpisali swoje życzenia dla Polski.

– Spokoju, normalności, jak najmniej kłótni – takie życzenia wpisywano najczęściej. – Aby z życia politycznego wynikało jak najwięcej dobrego dla Ojczyzny – mówiła posłanka M. Machałek. Zapowiedziała też, że ten „koncert życzeń” zostanie odczytany podczas wieczornego spotkania w Galerii Czekoladowej.

Punktualnie w południe, przy marszu granym przez filharmoników dolnośląskich, na Rynek wkroczyli żołnierze z Bolesławca oraz poczty sztandarowe. Wszystkich witał i przedstawiał prowadzący ceremonię Dariusz Maląg. Odegrano hejnał Jeleniej Góry, a przy dźwiękach Mazurka Dąbrowskiego wciągnięto na masz flagę narodową.

Marek Obrębalski, który zabrał głos, przypomniał historyczne okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości. – Na szczęście nie staliśmy się, jak chcieli tego Sowieci, pomostem do czerwonej rewolucji – podkreślił. Zaznaczył też, jak ważne jest powtórne odzyskanie wolności w 1989 roku, które pozwoliło na powrót do tradycji zakazanego w czasach realnego socjalizmu świętowania dnia 11 listopada.

Na placu Ratuszowym wspomniano także podczas apelu pamięci najważniejszych bohaterów – indywidualnych i zbiorowych – którzy przyczynili się do wolnej Polski. Po ceremonii żołnierze trzykrotnie wystrzelili salwę honorową.
– Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek – mówił aktor Teatru im. Norwida Jacek Paruszyński cytując patriotyczne wiersze oraz fragmenty homilii Jana Pawła II. Później króciutki koncert dała orkiestra dęta prezentując Marsz Pierwszej Brygady.

Przy dźwiękach Warszawianki kolumny żołnierzy, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy przeszli na plac przy Kościele Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Tu, przy Pomniku Wolność i Niepodległość złożono symboliczne wiązanki kwiatów. Po raz pierwszy uczynił to jako zastępca prezydenta miasta Miłosz Sajnog, który kroczył ramię w ramię z Markiem Obrębalskim i Jerzym Lenardem.

Kwiaty złożył także wicemarszałek dolnośląski Jerzy Łużniak oraz przedstawiciele poszczególnych klubów w radzie, rady powiatu, partii politycznych, policji, wojska, pograniczników oraz harcerzy. Po godz. 13 rozpoczęła się Msza Święta w intencji Ojczyzny, która zakończyła tę część świętowania Dnia Niepodległości.

Obejrzyj video!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
760
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group