Piątek, 2 grudnia
Imieniny: Piotra, Pauliny
Czytających: 4388
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Sacrum z „siódemki” w Polkowicach

Środa, 30 września 2009, 8:37
Aktualizacja: 8:38
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Sacrum z „siódemki” w Polkowicach
Fot. TEJO
W ramach III Młodzieżowego Festiwalu Teatrów Chrześcijańskich w Polkowicach, obok propozycji scenicznych uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, gościem festiwalowej sceny spod znaku sacrum była grupa teatralna z jeleniogórskiej Szkoły Podstawowej nr 7, która zaprezentowała się w widowisku biblijnym „Wyjście z Egiptu”.

W miniony weekend na pozakonkursowy występ uczniów z „siódemki” na deskach Auli Jana Pawła II zaprosił inicjator festiwalu ksiądz Artur Kotrys z Oddziału Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Legnickiej przy parafii p.w. Matki Bożej Królowej Polski w Polkowicach wraz z gospodarzem diakonią teatralno-ewangelizacyjną "Maska".

Tegoroczny festiwal odbywający się w Polkowicach stanowił ważne wydarzenie w życiu kulturalnym nie tylko samych chrześcijan, ale i całego miasta. Celem imprezy była ewangelizacja i upowszechnianie kultury chrześcijańskiej poprzez angażowanie młodych w kulturę twórczą. Festiwal miał charakter spotkania, wspólnego przeżywania duchowego wymiaru życia człowieka przez modlitwę oraz przenikanie się pomysłów i doświadczeń w pracy artystycznej młodego pokolenia.

Spektakl „Wyjście z Egiptu” o tematyce inspirowanej starotestamentową Księgą Wyjścia, czyli II Księgą Mojżeszową (Exodus), można było obejrzeć podczas tegorocznej Niedzieli Palmowej w przyjaznej do tej realizacji przestrzeni Kościoła Łaski pod Krzyżem Chrystusa. Lecz tym razem, na polkowickiej scenie uczniowie z „siódemki” i ich opiekun Piotr Grosman - oprócz rozbudzania wrażliwości artystycznej w dziedzinie sztuki aktorskiej oraz wzbogacenia doświadczeń scenicznych – otworzyli się na formę ewangelizacji poprzez teatr.

Inscenizacja ukazała życie Żydów w Egipcie pod władzą faraona Ramzesa II. A centralną postacią stał się Mojżesz, który poprzez plagi egipskie wymusił zgodę faraona na to, by jego lud opuścił Egipt, a następnie wyprowadził lud Izraela z egipskiej niewoli, po czym na czele Izraelitów wyruszył w długą podróż do Ziemi Obiecanej (Kanaan).

„Wyjście z Egiptu” z płynną narracją eksploatowało tradycyjnym podziałem na przestrzeń gry i widownię oraz zawierało strukturę fabularną. Nadobne przedstawienie oraz opracowanie materiału muzycznego pozwoliły przywrócić współczesnemu odbiorcy tę, jakże fundamentalną historię dla dziejów Izraela. Chociaż widowisko zostało zrealizowane niezwykle skromnymi siłami i środkami, w sposób prosty oznajmiało prawdy bliskie chrześcijańskiej wierze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group