Sobota, 28 maja
Imieniny: Jaromira, Justyny
Czytających: 7016
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki – to ulica Forteczna

Wtorek, 10 marca 2009, 20:43
Aktualizacja: 21:05
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Rozwiązanie Fotozagadki – to ulica Forteczna
Fot. TEJO/Archiwum
Barbara Olszewska wylosowała dziś paczkę od Wydawnictwa „Plan” podając prawidłową odpowiedź na fotograficzne zadanie. Ilustruje ono fragment miasta prawie już nieistniejący. Zdjęcie jest zarazem cennym dokumentem historii Jeleniej Góry.

– Na zdjęciu ul. Forteczna i placyk pomiędzy ul. Forteczną, a ul. Jelenią, niestety zabudowa większości wyburzona. Skrajnie z prawej strony istniejący budynek 2a, za nim zejście na ul. Pijarską. Dawniej warsztaty a później hurtownia - zakład usługowy AGD - jako jedyni mieli pasek klinowy do mojej pralki :-) – pisze laureatka.

– Większość budynków widocznych na tym zdjęciu juz nie istnieje. Ale jest jeden charakterystyczny budynek ten po prawej stronie fotografii. Jest to budynek przy ul. Fortecznej 2a siedziba firmy prowadzącej naprawę sprzętu i artykułów gospodarstwa domowego tzw.AGD do niedawna jedyny w Jeleniej Górze – pisze Jerzy Musiał w swojej obszernej odpowiedzi.

– Ul. Forteczna nie zmieniała nazwy od 27.07.1945 roku )wcześniej nosiła ona nazwy niemiecki Hintergasse i Pfortengasse) Na prawo od tego budynku znajdują sie schody kamienne łączące właśnie ul. Forteczną oraz Kopernika z ul. Pijarską. Ul. Kopernika nosi nazwę od 27.07.1945 roku czyli została nazwana w tym samym dniu co ul.Forteczna i do dnia dzisiejszego nie zmieniała nazwy (wcześniejsze nazwy niemieckie to Hinter Gasse oraz Priesterstr.) – czytamy dalej.

– Kamienica z widocznymi arkadami na tej fotografii już nie istnieje. W miejscu tym wzdłuż ul. Kopernika wybudowane zostały nowe budynki, typowe dla lat 60-70 ubiegłego wieku. Natomiast w miejscu z którego jest wykonana fotografia w czasach dzisiejszych znajduje się teren zielony z ławeczkami – dodaje pan Jerzy.

– Dość wysoko postawiliście poprzeczkę – napisał Marcin Herba. Dodał, że strzela, ale ustrzelił prawidłowo podając poprawną odpowiedź.

I jak zwykle podajemy zbiorowe odpowiedzi jeleniogórzan rozsianych po całym świecie, którzy typują za pośrednictwem portalu Nasza-klasa.pl: – Pierwsze wrażenie, jakie odniosłam oglądając zdjęcie, że to jest koniec ulicy Fortecznej zrobiony od strony ulicy Kopernika i m.in. budynek, w którym jest naprawa sprzętu AGD - napisała Ela B., która tam mieszkała.

– Nie jestem pewny ale wydaje mi się, że są to rudery ul. Fortecznej i ul Kopernika, po prawej stronie w głębi jest budynek. Kiedyś tam była jakaś składnica i zaraz po prawej stronie szło się w dół schodkami kamiennymi na Podwale Tam zimą jeździliśmy na sankach. Tu, gdzie jest wyburzony plac, stały budynki przy ul Kopernika. Życzę powodzenia ja znikam spać - napisał Andrzej z Australii (różnica czasu)

– To jest ulica Forteczna, plac po rozbiórce i część budynków to ul. M. Kopernika, w głębi warsztat naprawy AGD (kiedyś magazyny GS), Smutny obraz na tej fotce to rzeczywistość lat 60-tych , gdzie wszystko się waliło , a mało budowano, dopiero w 65 roku oddawano pierwsze bloki na Zabobrzu, gdzie. masowo przesiedlano ludzi ze starego miasta. Te ulice to moje dzieciństwo, tam się bawiło w chowanego, zjeżdżano z górki na sankach, wszyscy się znali , chodzili do jednej szkoły (obowiązywała rejonizacja), oj to były czasy , jest co wspominać... – wspomina Ela K. z Zabobrza.

– Z widocznych na zdjęciu budynków do dnia dzisiejszego pozostał tylko jeden - ten schowany w głębi, po prawej stronie, położony przy ulicy Fortecznej 2. Znajduje się tam teraz zakład usługowy, naprawa AGD, a w piwnicach "Atrapa"- knajpa, budząca wiele emocji u okolicznych mieszkańców. "Cudowne" bloki, ciągnące się obecnie wzdłuż ulicy Kopernika wówczas nie istniały...pewnie nawet w planach perspektywicznych...:) – napisała pani Beata.

Plany „unowocześnienia” starego miasta w perspektywie już były: powstały w tzw. tezach jeleniogórskich. Skonkretyzowane zostały nieco później – a efekt w postaci koszmarnej zabudowy starówki blokami „podziwiamy” do dziś.

Ulicy Fortecznej, jaka była, już nie ma. Nie ma też ulicy Kopernika. Kto chciałby te miejsca zobaczyć w oryginalnym wizerunku, powinien udać się do Książnicy Karkonoskiej, gdzie jeszcze wiszą fotografie Jerzego Wiklendta, wykonane w 1958 roku… W miejscu, gdzie stał fotograf ujmujący w dokumentacyjnych celach okolicę, stała też niegdyś synagoga jeleniogórska, zburzona przez hitlerowców w 1938 roku, zachowana w ruinie do końca lat 60. XX wieku.

Raz jeszcze gratulujemy pani Barbarze Olszewskiej trafnej odpowiedzi i szczęścia w losowaniu. Zapraszamy po odbiór nagrody od wydawnictwa „Plan” do naszej redakcji w godz. 10 – 16 od poniedziałku do piątku. Przepraszamy jednocześnie za zamieszanie z drugim zdjęciem, które zamieściliśmy omyłkowo. Dziękujemy za udział w zabawie. Następna edycja Fotozagadki za tydzień.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group