Niedziela, 31 maja
Imieniny: Anieli, Petroneli
Czytających: 1502
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rozpamiętywali „Smoleńsk 2010”. W domu katechetycznym

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 9 kwietnia 2011, 8:03
Aktualizacja: Niedziela, 10 kwietnia 2011, 11:06
Autor: Petr
Fot. Petr
Wczoraj w domu katechetycznym przy kościele św. Erazma i Pankracego odbył się wieczór poświęcony wspomnieniom ofiar katastrofy rządowego samolotu TU–154 M, której uroczystą rocznicę będziemy obchodzić już jutro.

10 kwietnia 2010 roku o godz. 8.41 czasu polskiego w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem zginął prezydent RP Lech Kaczyński, a wraz z nim 95 osób – w tym Pierwsza Dama, najwyżsi dowódcy Wojska Polskiego i czołowi przedstawiciele polskiej polityki.

To właśnie tragicznie zmarłym, jak również ich rodzinom w domu katechetycznym (dawne kolegium jezuickie) przy kościele św. Erazma i Pankracego dedykowano wczoraj wieczór smutnego rozpamiętywania, którego clou stanowiły wystąpienia prof. Ryszarda Legutko, Adama Lipińskiego, ks. dziekana Bogdana Żygadło, Bożeny Dudzińskiej i posłanki Marzeny Machałek, wspominających: „tych, których znali, i których już z nimi nie ma”.

– Rocznica katastrofy pod Smoleńskiem to okazja do zastanowienia się, głębszej refleksji nad tym, co było, przypomnienia sobie sylwetek ofiar, jak również przemyślenia tego, jak żyliśmy przez ten czas, który od katastrofy minął. Dla mnie, wieczór ten, jak i wszystkie uroczystości z rocznicą związane mają znaczenie szczególne, bowiem podobnie jak wspominający ofiary na forum, ja też część z tych ludzi znałem, spotykałem się z nimi na co dzień – mówił nam radny Prawa i Sprawiedliwości Krzysztof Mróz, jeden z organizatorów wczorajszego wydarzenia.

Przed wystąpieniem wyżej wspomnianych w domu katechetycznym przy kościele św. Erazma i Pankracego wysłuchano „pieśni żałobnej” w wykonaniu Małgorzaty Przybysz, odmówiono modlitwę „Anioł Pański” w intencji ofiar katastrofy i uczestniczono w projekcji „Mgły” w reż. Marii Dłużewskiej i Joanny Lichockiej, ukazującej katastrofę Smoleńską „według” urzędników kancelarii Lecha Kaczyńskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (38) Dodaj komentarz

~Co za tytuł? 9-04-2011 10:04
Czy Jelonka nie potrafi godnie napisać relacji z uroczystości? Co to za słowa: "rozpamiętywali", "w domu katechetycznym"?! Wstyd!!!!
~obywatelka 9-04-2011 11:15
Myslę, droga Redakcjo, że powinniście "wymienić na nowsze modele" niektorych redaktorów. BRAK OBIEKTYWIZMU I POWAGI W TEJ RELACJI!!! I jakąkolwiek opcję polityczną ten pan/pani reprezentują , to reportaż z uroczystości upamiętniającej tak niewyobrażalną tragedię, powinna byc napisany w BARDZIEJ ODPOWIEDNI SPOSÓB. Na pewno w tej tragedii zginęli ludzie, których poglądy odpowiadały piszącemu relację. Ale.... to przecież robił PIS!!!! więc trzeba wykpić...... Zobaczymy jak ten pismak opisze relacje uroczystości SLD-owskich i PO.....
~bnargkh 9-04-2011 11:28
"według" urzędników? co ten cudzysłów ma znaczyć? a tak poza tym, gwoli ścisłości: PiS - Prawo i Sprawiedliwość PIS - Państwowa Inspekcja Sanitarna
~ręce opadają 9-04-2011 12:19
Ciągle słyszę o konieczności "godnego" upamiętnienia L. Kaczyńskiego, postawienia "godnego" pomnika itp. Teraz jeszcze "godny" tytuł ma być na Jelonce. Nie cieszę się z niczyjej śmierci, ale mam już DOŚĆ tych wszystkich "godnych" żądań. Prawda taka, że gdyby L. Kaczyński dożył wyborów to by został nieco mniej godnie pożegnany przez wyborców.
~Bezrobotny 9-04-2011 13:04
Trzeba w jelonce ofiarom katastrofy wystawić pomnik i to najlepiej na miejscu Iwana.
~piwek 9-04-2011 13:14
fajnie dobrane buty do spodni od gajerku
~Obiektywny! 9-04-2011 13:31
Nastrój refleksji i smutnego rozpamiętywania - to zwroty, których powszechnie używa się w relacjach wieczorów czy innych uroczystości, poświęconych osobom zmarłym, także tragicznie. Co zaś się tyczy "według", autorzy komentarzy ad personam powinni rzucić okiem na opis filmu "Mgła", który właśnie owym "według" został opatrzony przez recenzentów. Innymi słowy, autor nie tylko pisze z godnością i poszanowaniem dla tych, którzy zginęli, ale i zna film od strony krytyków. Pojęcia nie macie, o czym mówicie. KOLEGA PO FACHU!
~zBIGs 9-04-2011 13:52
By niektórych zadowolić, to może takie teksty powinno się pisać, hmm .......... na kolanach?
~ 9-04-2011 13:57
Na kolana marsz wszyscy którzy nie widzą, jaka jezd PRAWDA!
~RPS 9-04-2011 14:07
Szkoda, że autor reportażu nie napisał, że spotkanie poświęcono pamięci WSZYSTKICH ofiar katastrofy. Wspomniano również Marszałka Szmajdzińskiego, co chyba najlepiej świadczy o dobrych intencjach organizatorów. Jakoś bowiem zapominamy, że samolot miał na pokładzie nie tylko pisowców... W mojej opinii wieczór był nastrojowy i na poziomie, nawet dla tych, którzy PiS-u nie lubią.
~wanti 9-04-2011 15:32
Autor przecież nie obraża nikogo swoimi poglądami, jest to relacja bez żadnych ekspresji. takie powinny być. a dla ludzi którym się nie podoba, to co powinien napisać? że jest mu ogromnie przykro, że prawie płakał? tego się nie powinno okazywać jeśli jest się rzetelnym reporterem, takie jest moje zdanie. A odnośnie wypowiedzi "ręce opadają" to jestem podobnego zdania. naprawdę ludzie, skończcie już tą narodową tragedię, stało się i się nie odstanie. a odnośnie godności, to słowo zaczyna znaczyć juz coraz mniej, od ciągłego godnościowania.
~Tubylec 9-04-2011 19:22
Ale Sasin to chyba nie zginął ani nie "poległ" pod Smoleńskiem ? Chyba, że .... hm ?
~Kaazimiera 9-04-2011 19:31
Pan Sasin wypowiadał się w filmie Mgła, a ostatnie zdjęcie jest z jego projekcji.
~WOW 9-04-2011 20:05
OSTRA JAZDA BEZ TRZYMANKI
kazimierzp 9-04-2011 20:17
10 kwietnia 2010 roku. Godziny poranne. Codzienne krzątanie, jakieś sprawy przyziemne i nagle wiadomość o katastrofie! Było to straszne. Nie zastanawiałem się kto, dlaczego,... Czy to ważne kto? Zginęło 96 osób. Starszych, młodszych. Naszych rodaków. Niektórych znaliśmy, niektórych ceniliśmy, niektórych lubiliśmy, niektórych nie znosilismy. W majestacie śmierci wszyscy stali się równi. Szkoda, że późniejsze dni, wypowiedzi niektórych osób spowodowały, że większość z nas ma dosyć rozpamiętywania, rozdrapywania tej tragedii. Ci koniunkturalni "żałobnicy" spowodowali, że wielu Polaków nie chce już o tym słyszeć, mówić, rozważać! Szkoda! Cześć pamięci Tym co zginęli (nie polegli!)! Może następne pokolenia w sposób rozważny i właściwy dokonają oceny tej tragedii! A teraz? Może ciszej nad tymi trumnami!?!?
kazimierzp 9-04-2011 20:33
10 kwietnia 2010 roku. Godziny poranne. Codzienne krzątanie, jakieś sprawy przyziemne i nagle wiadomość o katastrofie! Było to straszne. Nie zastanawiałem się kto, dlaczego,... Czy to ważne kto? Zginęło 96 osób. Starszych, młodszych. Naszych rodaków. Niektórych znaliśmy, niektórych ceniliśmy, niektórych lubiliśmy, niektórych nie znosilismy. W majestacie śmierci wszyscy stali się równi. Szkoda, że późniejsze dni, wypowiedzi niektórych osób spowodowały, że większość z nas ma dosyć rozpamiętywania, rozdrapywania tej tragedii. Ci koniunkturalni "żałobnicy" spowodowali, że wielu Polaków nie chce już o tym słyszeć, mówić, rozważać! Szkoda! Cześć pamięci Tym co zginęli (nie polegli!)! Może następne pokolenia w sposób rozważny i właściwy dokonają oceny tej tragedii! A teraz? Może ciszej nad tymi trumnami!?!?
Piipi Jelonkowa 9-04-2011 20:34
~Panie Kazimierzu ! .. OBECNIE przeżywamy tragedię ! ..bo Ruscy dziśiejszej nocy podmienili tablice z głazu upamiętniającego ofiary z tragedii smoleńskiej .. z tekstem tym swoim o myśleniu rosyjskim
~do 20:33 9-04-2011 21:03
z tekstu kazimierzp nawet przy TAKIM temacie wycieka wazelina !!!!!!!!!
~TU chodzi o 9-04-2011 21:07
kazimierzup 10 kwietnia też miałem ciężki dzień.Miałem strasznego kaca.Właśnie sięgałem po piwo kiedy usłyszałem o tym wypadku.Piwo wyleciało mi z rąk.To była katastrofa.
~RA 9-04-2011 21:14
Dlaczego Putin poniża uległego wobec siebie Tuska? Dlaczego Putin poniża uległego wobec siebie Tuska? Wiele osób pyta mnie ostatnio bardzo często, a po dzisiejszym dniu tych pytań będzie pewnie jeszcze więcej, dlaczego Rosjanie poniżają nas coraz bardziej? Dlaczego mając obecnie w Polsce u władzy najbardziej uległą wobec siebie ekipę rządzącą od 20 lat, nie zaprzepaszczają żadnej okazji, aby ją poniżać? Dlaczego na umizgi Tuska do Putina i łaszenie się Komorowskiego wobec Miedwiediewa jedyną odpowiedzią są wrogie gesty ze strony władz Obwodu Smoleńskiego? Dlaczego świetne rzekomo relacje osobiste czołowych polityków PO w Polsce z politykami w Rosji nie przekładają się na wzrost naszej pozycji wobec Rosji, a wręcz odwrotnie sprawiają, że nasza pozycja jest coraz słabsza?
~Jakaś 9-04-2011 21:27
A mi te wszystkie nazwy wschodnie kojarzą się podwójnie ,bo to była kiedyś Rzeczpospolita ,od morza do morza.Katyń,Charków,Psków, Czarnobyl, Kijów, czy Smoleńsk ,jak to swojsko brzmi.Od wieków ,tylko w innych kontekstach.Polska ma tam wiele miejsc ważnych. Jak widzimy wpisują się coraz to nowe wydarzenia z nimi związane.Teraz to jest znowu Smoleńsk,który przypomina nam Czym kiedyś byliśmy.Tragedia która tam się wydarzyła nie pozwoli nam nigdy zapomniec o Naszych Kresach i o naszych" przyjaciołach" z Moskwy, nie o "Przyjaciołach Moskalach",ale o naszych "serdecznych przyjaciołach z Kremla".Tą zdjętą z pomnika tablicą niech się udławią!!
~do 21:27 9-04-2011 22:01
Współczuję... ale Twemu mężowi.
~emerytka 9-04-2011 22:12
Chcę gorąco i serdecznie podziękować pani poseł Marzenie Machałek za zorganizowanie wspaniałego wieczoru wspomnień.Jestem bardzo szczęśliwa,że mogłam w nim uczestniczyć.To były wzruszające chwile.Chcę także wyrazić wdzięczność za miłe i serdeczne słowa wspominające pana marszałka J.Szmajdzińskiego.Nie mam nic wspólnego z SLD,ale szanuję Jego osobę jako porządnego człowieka.Cieszy mnie ,że w bezpośrednich kontaktach z członkami PIS doświadczam obcowania z miłymi,ciepłymi,wrażliwymi ludżmi,którzy nie w niczym nie przypominają "potworów" kreowanych przez media.Dziękuję pani poseł w imieniu swoim i koleżanki i życzę wszystkiego dobrego w życiu osobistym i w pracy dla dobra Polski.Ciężko się robi na sercu kiedy się czyta niektóre wypowiedzi,trudno uwierzyć,że rozumny człowiek może tak myśleć.
~ 9-04-2011 22:53
A co na ten szczególny dzień przygotowały dzieciaki z harcówko-kaplico-świetlicy przy ul Wiejskiej?
~jolkag 9-04-2011 23:54
Tak , piipi Jelonkowa napewno bardzo to przeżyłaś zmianę tablicy,więc na kolanach powinnaś udać się do częstochowy,a w drodze powrotnej do torunia...
~socjalista 10-04-2011 2:17
>Jakaś< to co wypisujesz graniczy z d...lizmem! Ja Ciebie rozumie Ty się uczyłaś "chistorii"ala watykański kler.Przecież te tereny myśmy OKUPOWAJI,Watykan wykorzystał nas do walki z prawosławiem,to były wojny o podłożu religijnym/tak jak Irlandia,była Jugosławia/Jesteś tępa jak przysłowiowa żyletka RAWA LUX",Myślę /jeżeli jesteś osóbką młodą/że z tego się wyleczysz,ta choroba mija tylko trzeba się uczyć matematyki>
~Zły 10-04-2011 6:17
Na co jeszcze pozwolimy Rosji wobec Polski? Kiedy i czym skończy się ten ciąg upokorzeń Państwa i Narodu Polskiego? Kiedy staniemy w prawdzie o nas samych? Kiedy między nami skończą się samobójcze swary?
~Lubicz 10-04-2011 8:50
Do ~Bezrobotny Na cokole Iwana stoi Jan Paweł II
Piipi Jelonkowa 10-04-2011 12:01
..do - [~Jolkag] .. "jestem" z PO ! ..ale tam zginął Prezydent .. NASZ Prezydent !
~socjalista 10-04-2011 12:46
Pipciu Twój prezydent!,jak by myślał to by nie zginął ON i niewinni ludzie !PYCHA.
Piipi Jelonkowa 10-04-2011 17:44
..do - [~Socjalista] .. nie wiedziałam !! .. że zajmujesz się kabałą ! ~Dlaczego ?? .. ich nie ostrzegłeś ..
~socjalista 10-04-2011 18:25
Pipciu popraw swego kolegę ,nie pisze się "pustych lokalów "tylko LOKALI. pustych lokalów użytkowych w atrakcyjnych miejscach?
~ 10-04-2011 20:38
~socjalista -chistoria sie inaczej pisze : ))
~~~ 10-04-2011 21:21
~~do socjalisty-twoja historia ,czy jak wolisz chistoria to już inna historia ,ale dzięki Bogu już historia ,chociaż historia lubi się powtarzac , bo taka jest historia ,która przez różne historie tworzy historię ,wszystko zależy od interpretacji .Prawdą bowiem jest ,że ,np.Hitler był przywódcą III Rzeszy,ale prawdą jest też ,że Hitler był ludobójcą.Która wersja ci odpowiada? Manipulacje historią mogą byc niebezpieczne !Nasz naród przerabiał to i przerabia od wieków.
~hustla 10-04-2011 21:21
A ja się pytam gdzie jest pomnik Nate Dogg'a ? No gdzie? Żądam żeby zamiast Neptuna był Nate!!!
Piipi Jelonkowa 10-04-2011 21:59
..do - [~Socjalista] ..ucz się fizyki ! .. bo tam przyciąga ! Uważaj .. tylko na Księżyc ! .. chyba,że jesteś lunatykiem !
~socjalista 11-04-2011 5:25
20,38 > kuknij jest ujęte w cudzysłów.Pipciu ,Hitler doszedł do władzy na barkach biedoty i kleru/Pius XII/Tylko pomyśl co się stanie jak się dokumentnie popsują stosunki z Rosją,Unia nas nie obroni ,przez takich frustratów były pogromy na Wołyniu.
~100% 11-04-2011 12:11
Mam 100 % pewności ,że Hitler zrobiłby to co zrobił , a papieża miał \"w poważaniu\".To była wielka polityka.Kościół w czasie wojny bardzo wycierpiał ,a dzięki Kościołowi wielu ludzi przeżyło (Żydów też).Zbratanie Kościoła z Hitlerem to wymysł Stalina.Kościół nigdy nie popierał Hitlera bo był to \"socjalista\" (NSDAP).a jeśli myślisz ,że Rosja ci pomoże to masz rację.Ponad 200 lat temu pomogła nam wyzwolić się z reformatorskich przemian.Miłość z Rosją i jedną Rosjanką przeżył nasz ostatni król ,który dał się ponieść uniesieniom i dobrej woli naszego odwiecznego \"obrońcy\" ,który zawsze zadba aby nam się nic nie stało.Dba też abyśmy broń Boże nic sobie nie zrobili.Jesteśmy przez \"rosyjskich carów\" traktowani jak dzieci.Zrobisz źle to dostaniesz klapsa ,albo po mordzie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group