Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5454
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Rozmawiali o zagrożeniach i złudnym bezpieczeństwie

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 27 stycznia 2012, 12:11
Aktualizacja: 12:11
Autor: Petr
Fot. Petr
Cywilizacja, w której przyszło nam żyć daje nam złudne poczucie bezpieczeństwa. To hasło przewodnie dyskusji pt.: „Zaplanuj swój wypadek”, która odbyła się w minioną środę, 25 stycznia w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze.

„Zaplanuj swój wypadek” była kolejną dyskusją z cyklu „My i katastrofy” odbywających się w Książnicy Karkonoskiej. O czym rozmawiano tym razem? O cywilizacji i osiągnięciach techniki dających społeczeństwom złudne poczucie bezpieczeństwa (alarmy, telefony, GPS itp.) oraz o potencjalnych zagrożeniach, których „w rzeczywistości jest bez liku”, mówili dyskutanci.

Podczas spotkania, które prowadził Marian Sajnog – znany ratownik GOPR podkreślano wagę świadomości i edukacji społecznej związanej z zapobieganiem katastrofom czy umiejętnością zachowania się w obliczu zagrożenia, jak również skutecznej współpracy ratowników, straży pożarnej, policji ze środkami masowego przekazu.

– Nasze bezpieczeństwo leży przede wszystkim w naszych rękach. Wszystko zaczyna się już u nas w domu, w którym drzwi powinny być albo zamknięte, albo otwarte, nigdy uchylone. Tak naprawdę nie ma na świecie żadnego takiego systemu, który gwarantowałby pomoc zawsze i wszędzie; każdemu i o każdej porze. Tak więc w razie zagrożenia powinniśmy „wiedzieć, że...i wiedzieć jak” – tłumaczył Marian Sajnog.

Uczestnicy spotkania „Zaplanuj swój wypadek” omówili m.in. zasady postępowania w chwili ewakuacji powodowanej masową katastrofą, komunikacji z ratownikami oraz innymi ludźmi poszkodowanymi w katastrofie, jak również elementy „ekwipunku”, który winien mieć każdy przy sobie. Co ciekawe, dowiedzieliśmy się również jak skutecznie wezwać pomoc w mieście.

– Na własnym przykładzie wiem, że krzyczenie „ratunku!” nie zdaje egzaminu. W sytuacji gdy czujemy się zagrożeni powinniśmy np. rozbić gdzieś szybę. Wtedy na pewno ktoś się pojawi; na pewno nie zostaniemy sami. Później będzie czas na tłumaczenie – mówił Marian Sajnog.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~cc 27-01-2012 12:20
widac tlum zainteresowanych i pytanko czy to woda mineralna KAPELANKA tam w butelce
~xyzII 27-01-2012 13:10
PO pierwsze;kiedy wprowadzicie obowiązkowe ubezpieczenia narciarzy tak jak w Czechach,PO drugie kiedy państwo przestanie nas okradać.Dosyć rządów pseudo-liberałów-chałpników.
~Ala 27-01-2012 19:58
Kto ma zapłacić pózniej za tą rozbitą szybe? My żyjemy w tej cywilizacji, bo taką sobie wybralismy. Zadna cywilizacja nie daje gwarancji bezpieczenstwa, zwłaszcza jeżeli chodzi o jednostke. Bezpieczenstwo powinno być przez panstwo gwarantowane i przestrzegane. Ochrona należy do odpowiednich organów, które do tego zostały powołane. Ze wszystko jest skorumpowane i sami mają stracha, to trzeba tylko rozbijać szyby wystawowe.
~Dariusz N 27-01-2012 19:59
Zapiszę sobie tę stronkę i będę pamiętał. Na majówce bywa niebezpiecznie i są duże szyby, przeważnie banków. :-)))
~Ala 27-01-2012 20:03
Kto ma zapłacić pózniej za tą rozbitą szybe? My żyjemy w tej cywilizacji, bo taką sobie wybralismy. Zadna cywilizacja nie daje gwarancji bezpieczenstwa, zwłaszcza jeżeli chodzi o jednostke. Bezpieczenstwo powinno być przez panstwo gwarantowane i przestrzegane. Ochrona należy do odpowiednich organów, które do tego zostały powołane. Ze wszystko jest skorumpowane i sami mają stracha, to trzeba tylko rozbijać szyby wystawowe.
~Obywate; 27-01-2012 20:17
Jeżeli ludzie będą w dalszym ciągu uwidaczniasz swoją pogardę dla innych ludzi to będziemy żyć w świecie zdominowanym przez nienawiść. Niedawno zeszliśmy z drzew i nie dorośliśmy do tego by uświadomić sobie że żyjemy w koegzystencji i wszyscy jesteśmy uzależnieni od innych ludzi, dlatego nadal rządzą nami zwierzęce instynkty samozachowawcze wzmacniane od czasu do czasu mniej lub bardziej silnymi używkami.
~:) 27-01-2012 21:25
Full ludzi ;) na zebraniu . Kto to sponsorował ?
~Autor 27-01-2012 21:34
Pani Alu! Nikt z nas tej cywilizacji nie wybierał, zostaliśmy w nią wtłoczeni i tak musi być. Systemy ratunkowe naszego Państwa są dobre i dają nam zupełnie przyzwoite gwarancje bezpieczeństwa. W normalnym toku życia to się sprawdza. Problem występuje wtedy kiedy pojawiają się katastrofy masowe, ponieważ pomoc nie może przyjść- do każdego, w każde miejsce i o każdej porze, musimy umieć sobie radzić sami do momentu kiedy przyjdzie pomoc. ten okres oczekiwania na pomoc nazywa się FAZĄ IZOLACJI. Mój znajomy Japończyk, po tsunami powiedział:- mamy najlepszy system ratunkowy na Świecie, ciągle się szkolimy, ale i tak w tym przypadku musieliśmy się ratować sami.Tak więc w sytuacji zagrożenia warto tę szybę zbić. W końcu szkło jest tanie. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group