Piątek, 7 października
Imieniny: Marii, Marka
Czytających: 6693
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Rozgrabili cmentarzysko?

Wtorek, 22 marca 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 lutego 2006, 22:03
Autor: Nowiny Jeleniogórskie
Jak to się stało, że o istnieniu cmentarzyska kultury łużyckiej w podzgorzeleckich Tylicach donieśli wrocławskiemu Instytutowi Archeologicznemu... Niemcy? Ano, stało się. Bo trudno doprawdy przyjąć, że niemiecki archeolog przypadkiem, podczas spaceru po Tylicach, wdepnął w składowisko zabytkowych urn.

Wówczas, świadom odpowiedzialności karnej, z całą pewnością powiadomiłby on miejscowe służby ochrony zabytków. Bowiem każde znalezisko archeologiczne pochodzące spod ziemi stanowi w Polsce własność Skarbu Państwa. O wiele bardziej prawdopodobne wydaje się, że do Niemiec trafiły w jakiś sposób wygrzebane z polskiej ziemi zabytki, o których musieli dowiedzieć się niemieccy specjaliści. Z naszych informacji wynika, że były to świetnie zachowane, nie potłuczone, całe urny, charakterystyczne dla kultury łużyckiej epoki brązu. Ich zdjęcia prezentować miał w swoich zbiorach pewien goerlitzki handlarz.

W jaki sposób urny mogły przedostać się do Niemiec? Bez najmniejszego problemu, zwłaszcza od momentu otwarcia granic Unii Europejskiej. Mogły przejechać granicę w jakimś głębokim bagażniku, mogły zostać przeniesione w podręcznej torbie, przejechać autobusem... Po co? To oczywiste. W przygranicznym Goerlitz jest mnóstwo małych antykwariatów, sklepików pamiątkarskich, zaś do starego, historycznego grodu zwanego perłą Saksonii, przyjeżdża wielu turystów, pasjonatów, kolekcjonerów.

Nie wiadomo, w jaki sposób informacja o podzgorzeleckim cmentarzysku dotarła aż do Instytutu Archeologii w Dreźnie, ale tak właśnie się stało. To Niemcy przekazali informację o stanowisku do Wrocławia. Stamtąd wiadomość przesłano do właściwej jednostki terenowej, w tym przypadku jeleniogórskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group