Sobota, 4 lutego
Imieniny: Andrzeja, Joanny, Weroniki
Czytających: 3221
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Razem łatwiej i skuteczniej – 20 lat Związku Gmin Karkonoskich

Niedziela, 9 grudnia 2012, 7:23
Aktualizacja: Wtorek, 11 grudnia 2012, 11:38
Autor: Mea
Region: Razem łatwiej i skuteczniej – 20 lat Związku Gmin Karkonoskich
Fot. Mea
– Dzięki naszemu związkowi sześć gmin członkowskich zrealizowało wiele przedsięwzięć, na które wspólnie zdobyliśmy pieniądze. Przez 20 lat udało się wywalczyć 220 mln zł, które zostały zainwestowane m.in. w gospodarkę odpadami – powiedział Witold Szczudłowski, dyrektor biura Związku Gmin Karkonoskich.

Na obchody 20–lecia Związku Gmin Karkonoskich, które odbyły się w piątek, w Dworze Liczyrzepy w Karpaczu przybyło wielu gości, w tym przedstawiciele jeleniogórskiego powiatu oraz zaprzyjaźnione gminy.Dzięki działalności związku powstało Karkonoskie Centrum Gospodarki, które jest liderem polskiej ekologii i zdobyło najwyższe krajowe wyróżnienie - tytuł Tygrysa Recyklingu. Sukces ten jest efektem prężnej współpracy z gminami członkowskimi czyli Karpacza, Mysłakowic, Szklarskiej Poręby, Kowar, Podgórzyna oraz Piechowic.

- Kiedy powstał związek pierwszym działaniem było zebranie gmin i zapewnienie w nich usług telekomunikacyjnych, bo w 1992 r. nie było wszędzie tak jak dziś telefonów. Dzięki związkowi i jego działaniom w gminach wzrosła jakość życia mieszkańców oraz zwiększyła się i udoskonaliła oferta dla turystów. Szereg inwestycji przeprowadzono w ramach gospodarki wodno-ściekowej, powstał Karkonoski System Wodociągów i Kanalizacji, zagospodarowano wysypisko w Ścięgnach-Kostrzycy oraz wybudowano Zakład Utylizacji z wprowadzeniem selekcji zbiórki odpadów – wymieniał Zdzisław Piotrowski, wójt Gminy Mysłakowice, przewodniczący związku.

Związek zajmuje się też edukacją ekologiczną młodzieży, promocją regionu, współpracuje z karkonoskim związkiem po czeskiej stronie granicy. Jednym z jego założycieli był Karpacz.

– Jestem związany z tą grupą niemalże od samego początku. Wtedy naszym celem było uporządkowanie gospodarki odpadami, teraz możemy się już pochwalić wieloma udanymi inwestycjami – powiedział Bogdan Malinowski, burmistrz Karpacza.

- Związek bardzo wiele zrobił dla gmin w naszym powiecie, z czego jestem bardzo zadowolony. Cieszę się z naszej owocne współpracy, zawsze staramy się pomóc we wszelkich działaniach inicjowanych przez związek – podkreślił Jacek Włodyga, starosta jeleniogórski.

Warto podkreślić, że nie tylko gminy członkowskie uczestniczą w przedsięwzięciach związku.

– Współpracujemy z innymi gminami, bo razem jest łatwiej przeprowadzić różne inwestycje – zaznaczył Kamil Kowalski, wójt Gminy Janowice Wielkie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
1198
Tak
20%
Nie
70%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group