Środa, 7 grudnia
Imieniny: Ambrożego, Marcina
Czytających: 10107
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ratusz po remoncie!

Poniedziałek, 3 lutego 2020, 17:54
Aktualizacja: Wtorek, 4 lutego 2020, 10:07
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Ratusz po remoncie!
Sala rajców
Fot. Przemek Kaczałko
Dzisiaj (3.02) wyremontowane wnętrza Ratusza po półtorarocznej przerwie tętniły życiem, bowiem władze miasta wróciły do głównej siedziby na Placu Ratuszowym. W galerii do artykułu prezentujemy wnętrza zabytkowego obiektu, który zyskał m.in. dużo światła, udogodnienia dla osób niepełnosprawnych i został poddany termomodernizacji.

Remont wnętrza Ratusza kosztował ok. 7 milionów złotych, z czego 5,2 mln to dofinansowanie ze środków unijnych. Prace wykonywała firma Castellum i jak informowaliśmy w trakcie remontu, niespodzianek nie brakowało - trzeba było m.in. wymienić stropy, a w dodatkowym przetargu dodano wybudowanie windy.

Wiele elementów było pokrytych patyną czasu - ludzie tego nie zauważali. Teraz okazuje się, że są tu wspaniałe detale jak chociażby marmurowe posadzki, które wyglądają jak nowe, ale zostały wyczyszczone, wyszlifowane i pięknie się prezentują. Powrót sali rajców do wyglądu sprzed 1930 roku powoduje, że atmosfera sali obrad jest podniosła i miejmy nadzieję, udzieli się ona osobom, które będą tu obradować - powiedział Andrzej Marchowski, który oprowadzał dziennikarzy po Ratuszu.

Co istotne, zarówno na pierwsze piętro, gdzie swój gabinet ma prezydent miasta, jak i na drugie piętro, gdzie znajduje się sala rajców, gabinet przewodniczącego i biuro Rady Miejskiej - można wjechać windą, więc osoby z niepełnosprawnością ruchową z pewnością mają zwiększony dostęp do włodarzy Jeleniej Góry.

W przedsionku sali rajców znajdują się płaskorzeźby, które prezentują różne momenty z historii stolicy Karkonoszy (wcześniej znajdowały się one w sali obrad Rady Miejskiej i nie wszystkie były widoczne).

Sala ślubów również ma nowe oblicze - jest więcej miejsca, światła, a pierwsze pary powiedzą sobie "TAK" najprawdopodobniej w najbliższą sobotę.

To był pierwszy tak głęboki remont Ratusza po prawie 300 latach. W 1749 roku został oddany mieszkańcom miasta, a teraz oddajemy go w 2020 roku. Potrzebna była wymiana stropów, jest nowa aranżacja sali rajców. Każdy będzie mógł tu przyjść, bo chcę, żeby niepełnosprawni mogli dotrzeć do każdego miejsca publicznego - sukcesywnie będziemy do tego dążyć w kolejnych obiektach - powiedział Jerzy Łużniak, prezydent Jeleniej Góry.

W godzinach popołudniowych Ratusz otwarto dla zwiedzających, było też symboliczne odsłonięcie jelonka - o czym w kolejnym artykule.

Twoja reakcja na artykuł?

32
78%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
9
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group