Poniedziałek, 30 stycznia
Imieniny: Macieja, Martyny
Czytających: 3942
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Miłków: Ratunek dla kościoła?

Wtorek, 18 sierpnia 2020, 6:01
Aktualizacja: Czwartek, 20 sierpnia 2020, 22:10
Autor: WAC
Miłków: Ratunek dla kościoła?
Fot. WAC
To ma być szansa na uratowanie ruin dawnego kościoła ewangelickiego w Miłkowie. Władze gminy Podgórzyn chciałyby, aby po remoncie powstało w nim muzeum regionalne.

Dawny kościół w Miłkowie jest sztandarowym przykładem poniemieckiego zabytku, który pozbawiony właściwego nadzoru i gospodarza popadł w ruinę. Była świątynia przez lata była rozkradana i dewastowana, a dzieła jej zniszczenia dopełniło rozebranie dachu.

Jakiś czas temu ruiny kościoła zostały zabezpieczone ze środków konserwatorskich, jednak w tym roku po jednej z wichur doszło do oderwania się elementów z wieży. W związku z zagrożeniem wprowadzono wtedy zakaz wstępu na otaczający ruiny kościoła cmentarz. Dolnośląska Służba Dróg i Kolei wyłączyła też z ruchu fragment biegnącej w tym miejscu drogi wojewódzkiej nr 366.

Okazuje się, że ruina mimo swego obecnego stanu otrzyma być może szanse na nowe życie. Władze gminy Podgórzyn chciałyby, aby we wnętrzach budowli po jej wyremontowaniu powstało lokalne muzeum. Na wieży miałby powstać punkt widokowy. W części budowli by urządzono kaplicę. Obecnie trwa gromadzenie dokumentacji. Gmina czeka też na opinię konserwatora zabytków.

Kościół w Miłkowie został wzniesiony w 1754 roku w miejscu drewnianej szopy – zboru, który służył za dom modlitwy ewangelikom zarówno miejscowym, jak z okolicznych miejscowości. Był to okazały obiekt z salową nawą, otoczoną dwukondygnacyjnymi, drewnianymi emporami. W 1863 roku do barokowej bryły okazałego gmachu świątyni dobudowano neogotycką wieżę. Kościół był nakryty czterospadowym dachem łamanym.

Twoja reakcja na artykuł?

50
71%
Cieszy
6
9%
Hahaha
1
1%
Nudzi
4
6%
Smuci
1
1%
Złości
8
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (54)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
904
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group