Niedziela, 29 stycznia
Imieniny: Józefa, Franciszka, Zdzisława
Czytających: 8790
Zalogowanych: 14
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Ratowali wzrok najmłodszych

Czwartek, 19 stycznia 2006, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 0:04
Autor: konrad
Jelenia Góra: Ratowali wzrok najmłodszych
Fot. archiwum
Po raz trzeci przeprowadzono akcję pod hasłem „Ratujmy dzieciom wzrok”. 1830 uczniów klas pierwszych i drugich miejskich szkół podstawowych i gimnazjów trafiło do okulisty. Najmłodsi z biedniejszych rodzin za darmo dostali okulary.

Stało się tak dzięki współpracy miasta, jeleniogórskich firm i lekarzy. Z pomysłem wyszły Jeleniogórskie Zakłady Optyczne, producent szkieł okularowych, które podarowały dotychczas blisko siedemset par soczewek.

Pomysł podchwycili miejscy urzędnicy, a radni przeznaczyli na ten cel około 30 tysięcy złotych. Część opraw okularowych funduje Rotary Club z Jeleniej Góry. Siedem zakładów optycznych nieodpłatnie montuje szkła w okularach.

W trakcie akcji okulista mógł zbadać każde dziecko, a przede wszystkim każdemu pomóc. Na przykład w Szkole Podstawowej nr 2 w Jeleniej Górze fachową poradę otrzymało prawie dziewięćdziesięcioro pierwszoklasistów.

Zastępczyni dyrektora placówki, Grażyna Wrońska, powiedziała nam, że wady wykryto u bardzo wielu dzieci. W jednej klasie aż u piętnaściorga maluchów stwierdzono różne defekty wzroku.

U wielu dzieci wady były jeszcze mało zauważalne i nie przeszkadzały w normalnym funkcjonowaniu. Ale nieleczone, szybko spowodowałyby większe problemy.

Dzieci badała lekarz okulista Małgorzata Kadłucka-Jędruszek. Uważa, że większość wad wzroku wśród młodych ludzi ma podłoże genetyczne.
– Ale w niektórych środowiskach lekceważy się niedowidzenie dzieci i nie idzie z nimi do lekarza w pierwszych latach życia – usłyszeliśmy.

Sporo dzieci z wadami wzroku zdiagnozowano w szkołach podstawowych nr 5 i 15, do których uczęszczają najmłodsi mieszkańcy z rodzin ubogich i patologicznych.

Okulista wykrył tam poważne wady wzroku u uczniów. U jednego dziecka zdiagnozował zaćmę. Nieleczona w ciągu kilku lat doprowadziłaby do ślepoty.
Dziecko już trafiło do szpitala w oczekiwaniu na operację.

Podczas spotkania w jeleniogórskim ratuszu podsumowano tegoroczną akcję. Zastępca prezydenta Jeleniej Góry, Bogusław Gałka poinformował, że w miejskim budżecie są pieniądze na kontynuację podobnych działań w tym roku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (4)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group