Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 1693
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ratowali rannych kolegów

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 12 marca 2008, 15:34
Aktualizacja: 15:35
Autor: ROB
Fot. ROB
Zabezpieczyć złamaną rękę, zatamować krwotok z nosa – takie zadania musieli wykonać w środę uczestnicy regionalnego konkursu z ratownictwa medycznego, który odbył się dzisiaj w Jeleniej Górze. – Było ciężko, ale daliśmy radę – mówili uczestnicy.

Twój kolega jechał na rowerze i przewrócił się na asfalcie. Ma lekko zadrapaną twarz oraz spuchniętą rękę. Co zrobisz w takiej sytuacji? – To tylko jedno z zadań części praktycznej konkursu.
Uczestnicy w kolejnych zadaniach musieli założyć opatrunek, zawiązać chustę trójkątną, a nawet okryć poszkodowanego specjalną folią aluminiową.

Wcześniej odbył się etap teoretyczny, w którym uczniowie odpowiadali na pytania. Większość z nich odpadło już na tym etapie, do drugiego zakwalifikowali się nieliczni.
– Zadania praktyczne były o wiele trudniejsze – mówi Jakub Kosior, piątoklasista ze Szkoły Podstawowej w Nowogrodźcu. – W teście były odpowiedzi a, b, c lub d, więc była szansa, że trafi się z odpowiedzią. A podczas akcji na żywo nie można było pozwolić sobie na błąd.

Jak przyznają, taka wiedza przydaje się w życiu. – Zdarzyło mi się kilka razy, że kolega lub koleżanka krwawili z nosa – mówi Roksana Sosnowska z Rząsin. Co w takim wypadku należało zrobic? - Uspokoić ich, posadzić na krześle, głowę skierować w dół, zrobić zimny okład – wymieniała Roksana.

Jak stwierdziła Halina Kot, wizytator kuratorium oświaty, poziom był bardzo wysoki. - Uczniowie są dobrze przygotowani. Taka wiedza bardzo im się przyda w codziennym życiu - mówiła.

Zawody odbyły się w SP nr 3 w Jeleniej Górze a uczestniczyły w nich szkoły z byłego jeleniogórskiego. Laureaci dostali pamiątkowe dyplomy i będą reprezentować nasz region w konkursie na szczeblu wojewódzkim. W kategorii szkół podstawowych triumfowała SP Rząsiny a pozostałe dwa miejsca na podium zajęły ekipy SP Nowogrodziec. W gimnazjach bezkonkurencyjni okazali się uczniowie Gimnazjum w Leśnej (1 i 2 miejsce). Trzecie zajęło Gimnazjum nr 2 z Bolesławca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ola 12-03-2008 18:20
to jest bardzo swietne ze dzieci od najmłodszych lat juz umieja udzielac pierwszej pomocy
~cyganowa 12-03-2008 18:44
rewelacja!!słowa uznania dla organizatorów!!więcej takich konkursów!!!będzie bezpieczniej i zmaleje procent ucieczek ludzi z miejsca wypadku z powodu nieumiejętności udzielania pierwszej pomocy...BRAWO BRAWO
rcam 12-03-2008 22:01
gratulacje za taki konkurs dla SP3! jako rodzic jestem zadowolony ze szkoły nr3, bardzo dobra kadra świetna Dyrekcja, wiele wspaniałych inicjatyw o których kiedyś nie wiedząc czemu się nie słyszało
Hava Nagila 12-03-2008 22:16
A ja propunuje modlitwe , wyznajac zasade gloszona przez ogolnie znane Radyjo Maryja, "ze wiara czyni cuda ", to zadne wasze reanimacje nie sa w stanie byc lepsze od waszej slusznej modlitwy .
piipi 12-03-2008 23:38
...do - (~Hava Nagila)....jesli PIEKNO zyje w nas..to dajmy mu sile....a wiara bedzie cuda czynic !!...~PA.piipi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group