Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 12 lipca
Imieniny: Weroniki, Jana
Czytających: 11082
Zalogowanych: 89
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polska: Pszczelarze proszą o wsparcie

Wtorek, 8 lipca 2025, 22:08
Autor: Dominik Bruździak/Amest
W obliczu alarmujących danych o spadku populacji pszczół, jakże ważnych dla codziennego życia ludiz, każda forma wsparcia pszczelarzy nabiera jeszcze większego znaczenia.

Chyba nie trzeba nikomu przypominać, jak ogromną rolę odgrywają zapylacze w naszym codziennym życiu – od zapewniania żywności po wspieranie bioróżnorodności.

Pszczoły zapylają ponad 70 proc. gatunków roślin uprawnych, które odpowiadają za 90 proc. światowego pożywienia. Praca zapylaczy przekłada się bezpośrednio na naszą codzienną dietę – od owoców i warzyw po orzechy czy zioła. Pszczoły to również „producenci” cennych produktów takich jak miód, wosk, propolis czy mleczko, wykorzystywanych nie tylko w kuchni, ale i w medycynie czy kosmetyce.

Film: Naukowa Karuzela.

Pszczoły w niebezpieczeństwie

Mimo swojej kluczowej roli, pszczoły coraz częściej stają się ofiarami działalności człowieka. Pestycydy, zmiany klimatu, utrata siedlisk i niewłaściwie składowane odpady prowadzą do wymierania całych kolonii.

Według Komisji Europejskiej, jedna trzecia gatunków pszczół w UE jest zagrożona wyginięciem, a aż 37 proc. ich populacji maleje. Zanieczyszczenia gleby, wody i powietrza osłabiają organizmy tych owadów. Warto wiedzieć, że niektóre środki ochrony roślin dezorientują pszczoły, zaburzając zdolność owadów do nawigacji i znalezienia drogi powrotnej do ula.

– Równie niebezpieczne są porzucone opakowania – owady wlatują do nich, przyciągnięte słodkim zapachem, ale często nie są w stanie się z nich wydostać. Dla pszczoły plastikowa butelka czy puszka po napoju może być śmiertelną pułapką. Owad ginie w środku z wycieńczenia albo z powodu braku drogi ucieczki. Dlatego tak ważne jest, by zabierać śmieci ze sobą z lasu, łąki czy parku. To prosty gest, który może uratować wiele małych istnień – tłumaczy Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Jak pomóc?

Tworząc przyjazne przestrzenie – choćby niewielkie – można mieć realny wpływ na poprawę warunków ich życia. Takie działanie nie wymaga wiele, a jest bezcennym wkładem w ochronę środowiska.

– Wbrew pozorom, każdy może wesprzeć pszczoły. Wystarczy zacząć od własnego balkonu lub ogrodu – siejąc kwiaty i zioła, które przyciągają pszczoły, np. lawendę, miętę, tymianek czy szałwię. Rośliny miododajne nie tylko upiększają przestrzeń, ale przede wszystkim stają się źródłem pożywienia dla zapylaczy – podkreśla Lisa Scoccimarro, liderka Akademii Ekologicznej Amest Otwock.

Wspieraj lokalnie

Warto również sięgać po produkty pszczele z lokalnych pasiek. Naturalny miód nie tylko różni się smakiem od tego przemysłowego, ale ma też bogatszy skład i często powstaje z roślin, które znamy z sąsiedztwa. Co więcej, produkty pszczele od wieków wykorzystywane są w celach zdrowotnych.

Apiterapia to forma naturalnego leczenia, w której stosuje się nie tylko miód, ale też propolis, pyłek czy mleczko. Wspierają one odporność, łagodzą stany zapalne i poprawiają ogólną kondycję organizmu.

To przypomnienie, że przyszłość planety zależy również od tych najmniejszych jej mieszkańców. Wystarczy kilka prostych aktywności, by dać im szansę na przetrwanie.

Twoja reakcja na artykuł?

114
81%
Cieszy
3
2%
Hahaha
5
4%
Nudzi
5
4%
Smuci
3
2%
Złości
10
7%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy lokalne "kasyna" i gry hazardowe powinny być dozwolone bez koncesji?

Oddanych
głosów
963
Oczywiście, gra tylko ten kto chce
27%
Tak, jednak do pewnej kwoty - na niektórych działa to jak narkotyk
13%
Hazard powinien zostać całkowicie zakazany
48%
Nic nie trzeba zmieniać w przepisach
12%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
112
Poważne zderzenie trzech aut na Sudeckiej
 
Kultura
Teatry uliczne – Teatr Blackout Paradox
 
Aktualności
Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta
 
Aktualności
Pamięć o Rzezi Wołyńskiej silniejsza niż czas
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group