Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Poniedziałek, 14 lipca
Imieniny: Kamila, Marcelina
Czytających: 9899
Zalogowanych: 109
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Sobieszów: Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta

Sobota, 12 lipca 2025, 9:02
Autor: WAC
Sobieszów: Szansa na ciepło spod ziemi dla miasta
Fot. WAC
W Jeleniej Górze rusza ważna inwestycja związana z odnawialnym źródłem energii. Miasto podpisało umowę z firmą Algeo z Grabownicy Starzeńskiej, która wykona specjalny odwiert geotermalny przy ul. Cieplickiej – niedaleko dawnego Urzędu Celnego.

To właśnie w tym miejscu – wskazanym przez eksperta od geotermii, dr Józefa Fistka – pod ziemią mogą znajdować się gorące wody, które w przyszłości być może posłużą do ogrzewania miasta. Odwiert badawczy będzie miał około 2,5 kilometra głębokości i pozwoli sprawdzić, jaka naprawdę jest temperatura wody (szacuje się, że może dochodzić do 90°C), ile jej tam jest i czy wypływa samoistnie – tak jak w Cieplicach. Woda, którą chce się tam wydobywać, prawdopodobnie będzie słabo zmineralizowana. To dobra wiadomość, bo oznacza, że nie będzie niszczyć urządzeń ani tworzyć kamienia, co obniży koszty utrzymania całego systemu.

Czytaj więcej:
Geotermia w Sobieszowie coraz bliżej

Na inwestycję przeznaczono prawie 23,8 miliona złotych. Większość tej kwoty – 18,8 miliona – pochodzi z dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, a resztę dokłada miasto. W tym roku prowadzone będą wszystkie przygotowania formalne. Wiercenie zacznie się w przyszłym roku, a cała inwestycja ma zakończyć się pod koniec 2027 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, gorąca woda spod ziemi będzie w przyszłości wykorzystywana do ogrzewania części Jeleniej Góry, Sobieszowa, a może nawet także Cieplic. Może też posłużyć do celów rekreacyjnych, np. w basenach lub termach.

Wody termalne stanowią jedno z najczystszych i najbardziej stabilnych źródeł energii odnawialnej. Ich wykorzystanie w celach grzewczych przynosi szereg korzyści, zarówno środowiskowych, jak i ekonomicznych. Dzięki wysokiej temperaturze, mogą zasilać systemy ciepłownicze, znacząco obniżając emisję spalin i poprawiając jakość powietrza. Dla mieszkańców oznacza to niższe koszty ogrzewania i większą niezależność od zewnętrznych dostawców energii. Co ważne, raz wykonany odwiert geotermalny może dostarczać ciepło nawet przez kilkadziesiąt lat, czyniąc go inwestycją długoterminową. Geotermia to również ważny krok w stronę transformacji energetycznej, wpisujący się w politykę zrównoważonego rozwoju i ochrony klimatu. Oprócz funkcji grzewczej, wody termalne mogą wspierać rozwój turystyki zdrowotnej, przemysłu czy rolnictwa, zwiększając tym samym potencjał gospodarczy regionu.

Czytaj więcej:
Wody termalne ogrzeją Jelenią Górę

Czytaj więcej:
Geotermia coraz bliżej

Twoja reakcja na artykuł?

19
59%
Cieszy
6
19%
Hahaha
2
6%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
6%
Złości
3
9%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (3)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy na ulicy Wolności powinno być więcej np. świateł, aby spowolnić ruch na odcinku do Cieplic?

Oddanych
głosów
232
Tak
34%
Nie, tak jak jest jest dobrze
58%
Nie mam zdania
8%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Specjalnie szkoleni rosyjscy agenci sabotują w Europie
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Inne wydarzenia
Jelenia Góra areną Mistrzostw Polski
 
Kultura
Teatry uliczne – 3 dzień – Aleksandr Makagon, Kazachstan
 
Kultura
Teatry uliczne – 3 dzień – Teatr Due Mondi, Włochy
 
Jelenia Góra - KARR
Lato pełne wydarzeń z KARR S.A.
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group