Czym jest domek letniskowy?
Jest to obiekt przeznaczony do tymczasowego zamieszkania, głównie latem, który jest trwale związany z gruntem. Tego typu zabudowę określa się mianem budynku rekreacji indywidualnej. Aby uznać go za domek letniskowy, musi składać się z jednego poziomu, być wolnostojący i zajmować nie więcej niż 35 mkw. powierzchni użytkowej oraz nie może mieć poddasza. Na działce o powierzchni 500 mkw. może się znaleźć jeden taki obiekt.
Ubezpieczenie domku letniskowego – czy to możliwe?
Bez problemu znajdziesz ubezpieczycieli, którzy oferują polisy dla domków letniskowych. Najpierw jednak sprawdź, jak definiują oni taki budynek. Odpowiednią informację znajdziesz w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU). Według jednej z firm to obiekt do celów rekreacyjnych lub wypoczynkowych, który nie jest przeznaczony do całorocznego zamieszkania. Obejmuje również pomieszczenia gospodarcze.
W każdym przypadku ta definicja może się nieco różnić, dlatego upewnij się, jak wygląda to w danym zakładzie ubezpieczeń.
Co obejmuje ubezpieczenie domu letniskowego?
Zakres ochrony zależy od oferty danego towarzystwa i twojego wyboru. Zazwyczaj możesz zdecydować, co dokładnie obejmie taka ochrona. Na pewno powinny to być ryzyka pogodowe (np. zniszczenia w wyniku powodzi czy gradu), jak i:
- pożar,
- zalanie,
- przepięcie – nagły wzrost napięcia w sieci elektrycznej, który doprowadzi do uszkodzenia, np. lodówki,
- dewastacja – uszkodzenia umyślnie spowodowane przez osoby trzecie,
- kradzież z włamaniem,
- nietypowe sytuacje, np. uszkodzenie ogrodzenia przez dziki.
Najlepiej, jeśli ubezpieczenie domu letniskowego obejmuje nie tylko jego mury, ale również:
- ruchomości domowe,
- budynki niemieszkalne, np. pomieszczenie gospodarcze,
- wyposażenie posesji, np. ogrodzenie i bramę;
- rośliny ogrodowe, które rosną na ogrodzonej posesji.
Pamiętaj o sumie ubezpieczenia, która powinna być adekwatna do wartości nieruchomości. Dzięki temu nie dojdzie do sytuacji, że otrzymasz odszkodowanie, które nie pokryje wszystkich szkód.