Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 1948
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Przystanek pod gołym niebem

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 28 lutego 2008, 7:16
Aktualizacja: Piątek, 29 lutego 2008, 7:45
Autor: Angela
Na przystanku przy ulicy Wolności naprzeciwko pawilonu Plus przydałaby się wiata.
Fot. TEJO
W Jeleniej Górze centrum brakuje wiat przystankowych. – Kiedy deszcz pada, mokniemy, a kiedy wieje marzniemy – skarżą się pasażerowie. Niestety, zadaszonych przystanków nie przybędzie, bo nie ma na to pieniędzy w budżecie.

Na przystankach strategicznych linii, gdzie codziennie przewijają się setki pasażerów Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego, nie ma wiat. Nie tylko na ulicach Bankowej czy Wolności. Wiat brakuje również na ulicach Ogińskiego, na dwóch przystankach, Drzymały po obu stronach, przy ul. Wincentego Pola, przy ulicy Wolności na przeciwko dyskontu spożywczego Plus oraz tuż obok niego, przy Sudeckiej koło cmentarza, i w wielu innych miejscach.

Konieczność postawienia wiaty na ulicy Bankowej potwierdza zastępca prezydenta, Jerzy Łużniak. Przyznaje, że dotychczas nie zwracał uwagi na ten problem, bo sam komunikacją podmiejską nie jeździ, ale z pewnością weźmie to pod uwagę przy ustalaniu budżetu w przyszłym roku.

W tegorocznym budżecie niestety Miejski Zakład Komunikacji nie otrzymał żadnych pieniędzy na postawienie nowych wiat, bo z tego co pamiętam takich wniosków do nas nie składał – mówi zastępca prezydenta. – Jeśli takie wnioski zostałyby złożone, to z pewnością znalazłyby się pieniądze na ten cel. Jestem zdania, że postawienia wiat w ścisłym centrum miasta to zadania bardzo ważne. Zdajemy sobie sprawę, że potrzeby są bardzo duże i nie zrobi się tego wszystkiego w ciągu jednego roku, ale w przyszłym roku postaram się, żeby chociaż kilka takich wiat w mieście stanęło.

Marek Woźniak, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego tłumaczy, że na ulicy Wolności koło dyskontu spożywczego Plus nie ma potrzeby stawiania wiaty, bo jest tam zadaszenie, a poza tym nie ma miejsca na wiatę. Brak wiaty na ulicy Bankowej to kwestia bardziej złożona.

– Swego czasu złożyliśmy wniosek do jeleniogórskiego architekta, ale ten odmówił nam wydania decyzji o warunkach zabudowy w tym miejscu, bo po pierwsze nie ma tam gdzie tej wiaty postawić, a poza tym przebiegają tam różne urządzenia sieci gazowe, co uniemożliwia postawienie przystanku – mówi Marek Woźniak. – Jak nam raz odmówiono, to daliśmy sobie z tym spokój.

Magdalena Kwasiuk, p.o. naczelnik wydziału architektury jeleniogórskiego magistratu mówi, że MZK wniosek o budowę wiaty na ulicy Bankowej składał przede wszystkim kilka ładnych lat temu, a poza tym był to wniosek o postawieniu nie tylko samej wiaty, ale również kiosku. Miasto wówczas nie zgodziło się przede wszystkim na kiosk, a nie na wiatę.

– Myślę, że postawienie samej wiaty nie byłoby większym problemem, a MZK musiałoby jedynie złożyć pismo do Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów o wydanie zgody na postawienie wiaty, a następnie złożyć w naszym wydziale zgłoszenie, do którego najprawdopodobniej wydalibyśmy opinię pozytywną – zapewnia M. Kwasiuk.

– W całym mieście brakuje około dziesięciu wiat przystankowych – mówi Ryszard Zimmer, kierownik Miejskiego Zakładu Komunikacji w Jeleniej Górze. Oczywiście postaramy się je postawić najszybciej jak to tylko będzie możliwe. W tym roku złożyliśmy wniosek o pieniądze na osiem takich wiat, jednak w tegorocznym budżecie nie zostało to uwzględnione. Dostaliśmy pieniądze na dwa najważniejsze na chwilę obecną zadania: na zakup sześciu autobusów, które zakupimy w tym roku oraz przebudowę naszej stacji paliw, w sumie około 7, 5 miliona złotych.

Koszt zakupu i postawienia wiaty to około piętnaście tysięcy złotych. W roku ubiegłym na terenie miasta postawiono około dziesięciu takich wiat. Pięć starych wiat, już trafiło do naprawy. W najbliższym czasie mają się one pojawić na obrzeżach miasta. – Odnowienie takiej wiaty to koszt około dwóch i pół tysiąca złotych – mówi Ryszard Zimmer. Odświeżone wiaty w najbliższym czasie trafią na ulice Ogińskiego i na obrzeża miasta. Na nowe niestety nie mamy pieniędzy.

Skromny budżet MZK jeszcze bardziej uszczuplają wandale, którzy co roku narażają zakład na koszty ponad dwudziestu tysięcy złotych.
– Co prawda w ostatnim czasie akty wandalizmu nieco osłabły, ale w dalszym ciągu są widoczne nawet na nowych wiatach przystankowych, które ustawiliśmy w ubiegłym roku – mówi Ryszard Zimmer. – Tam powybijane są już szyby, wiaty są pomalowane, ławki zdewastowane. Gdybyśmy nie ponosili tych kosztów moglibyśmy przekazać te pieniądze na nowe wiaty, a w obecnej sytuacji tych pieniędzy po prostu nie ma.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19) Dodaj komentarz

KochaS835 28-02-2008 7:41
Zawsze można znaleźć pieniądze w tegorocznym budżecie miasta Jelenia Góra na postawienie wiat przystankowych na przystankach, które takowych wiat nie mają. Dla przykładu podam, że wiat przystankowych nie ma na pętli w Sobieszowie w stronę Piechowic, w Pakoszowie na dwóch przystankach, na "trójce", przy cmentarzu w Piechowicach po obu stronach, przy byłej waflarni itp... Takich miejsce jest wiele więcej. Może zastępca Prezydenta Miasta konkretniej podszedłby do tej sprawy? Niech się przejedzie autobusem MZK Jelenia Góra i zobaczy, ile wiat przystankowych brakuje na terenach obsługiwanych przez MZK Jelenia Góra...
~zmokła i zmarznięta 28-02-2008 8:06
Czy Łużniak z Zimmerem nie mogli wcześniej uzgodnić stanowiska - był wniosek? - czy go nie było?
~LJ 28-02-2008 9:00
Rodzi się pytanie czy ktoś panuje ogólnie nad naszym urzędem, budżetem poszczególnymi wydziałami bo z tych wypowiedzi urzędników jak samego v-ce mam wrażenie że nie
~mieszkaniec JG 28-02-2008 9:20
Kochasiu - ile wozów PSP a ile OSP jest dzisiaj w terenie? i co ma budżet Jeleniej Góry do przystanków w Piechowicach?
~... 28-02-2008 9:25
Jak mniej się wyda na "fundusz reprezentacyjny", czyli ciasteczka, rauciki w restauracjach, zbytki w wyposażeniu, np. żaluzje z widokiem Chojnika to uzbiera się na wiaty!!!!
~Rozczarowany. 28-02-2008 9:35
Wiaty nam pasażerom korzystających z miejskiej linii autobusowej są bardzo potrzebne w budżecie powinny znaleźć się pieniądze na zakup tych wiat.A jednocześnie mam taką prośbę do nas wszystkich, proszę zauważyć jak niszczymy albo nie reagujemy na wandali, którzy już istniejące wiaty dewastują .Ja korzystam codziennie z linii autobusowych i widzę dopiero co postawione nowe ,a po kilku dniach już są zdewastowane.Jak zaczniemy Wszyscy dbać o ogólne dobro to pieniądze ,które idą na remont tych wiat można przeznaczyć na zakup nowych.Nasze służby mundurowe też powinny zdecydowanie reagować na wszelkie oznaki wandalizmu.Przecież nie tylko powinny zajmować się blokowaniem kół .
~Ahoj 28-02-2008 11:00
I znowu banialuki pana Zastępcy (z calym szacunkiem). W ubieglym roku w budzecie byly pieniadze na wiaty przystankowe. Miano postawic je na wymiane, tzn. mialy one zastapic wiaty zniszczone i wyeksploatowane. Po remoncie tych zdemontowanych wiat, MZK mialo je ustawiac tam, gdzie wiat brakuje. Poniewaz MZK remonty wiat prowadzi we wlasnym zakresie (piaskowanie, malowanie, montaz pleksi) mialo byc taniej. Obeszlo sie jak zwykle bokiem. I jeszcze jedno, w 2006 roku Wspolne Miasto prowadzilo akcje spoleczna, zeby w Maciejowej postawic wiate. Wtedy w obawie o nadchodzace wybory i mandat pana Grochali wiate MZK postawilo w ciagu 7 dni!!
~JeleniogórzaninT 28-02-2008 11:12
Zgadzam się z opinią "~Rozczarowany", otóż gdyby nie trzeba było wydawać pieniędzy na remonty wiat, które zostały zdewastowane, to już dawno byłaby kasa na kolejne potrzebne wiaty. Jednak póki co, chyba nie byłoby problemem pospawać kilka kształtowników i okryć taką konstrukcję blachą falistą? Naprawdę w takie dni gdy wieje i pada byłoby schronienie podczas oczekiwania na autobusy. Niestety Jelonka to nie metropolia, gdzie autobus czy tramwaj podjeżdża co 3 minuty i tutaj czasami trzeba wystać swoje, zwłaszcza w weekendy.
~snake 28-02-2008 12:56
ostatnio auto rozbiło przystanek przy ul.W.Pola.Mija tydzień i nikt nie reaguje na brak oznakowania przystanku i brak rozkładu jazdy.Kierownictwo mzk nie słucha swoich pracowników i gdyby chciało się przysłuchac podpowiedziom kierowców to na pewno można by było wiele zmienić na lepsze.Tylko że każdy z nich gra do swojej bramki i dopóki nie będą jedną drużyną to nic się nie zmieni.A autorzy jelonki mogli by utworzyć forum na którym pasażerowie mogliby wpisywać swoje uwagi dotyczące funkcjonowania mzk(braku wiat i rozkładu jazdy).
~elo 28-02-2008 13:21
Mzk ogłosiło przetarg na kolejne uzywane autobusy, może dowiecie się dlaczego mają byc to krotkie pojazdy 9 metrowe i 6 metrowe a nie normalne 12 metrowe i na jakich liniach mialyby jezdzic
~Ciekawski II 28-02-2008 14:13
Zapytam wprost i bezczelnie: Ktio i ile dostał za postawione durnowate wiaty na przystnkach MZK na Osiedlu Orle,Pod wałami, ul. Pulaskiego - kierunek Jelenia Góra. Szerokośc scianek bocznych ( wiatrołapy) kilkadziesięt ( około 40 cm) szerokośc wiaty około 3 m wysokośc około 3 m. otwarta sciana to kierunek zachodni, skąd wieją wiatry. pada daszcz, czy snieg - tak, ze wiata w istocie pełni role stlaczania opadów na pasażerach i nikt w czasie deszczu z nich skorzystac ni może, chyba, ze chce byc przemokniety ze wszystkich stron - bo wówczas " zawiewa deszczem wzgl sniegiem od jedynej całej ściany wiaty. Zainstalowane ławki popisane sprayem przez IDIOTÓW sprayowców. Usiąść nie można bo odziez się poplami. Przy okaji: Moje gratulacje Policji za operatywnosc i rozeznenie w srodowisku. Przecie Poprzednio postawione i dobrze osłaniające pasażerów na przystankach wiaty pocieto na złom i chyba za to kupiono autobu??? Bio nikt rozsądny, chba , ze w pijanym widzie- nie zdecydowałby sie na taka zamiane siekierki na kulej. Proponuj przynanie Panu Wozniakowi i Luzniakowi takiego medalu, jaki dostala lub ma dostac Pani Sowinska taod misiaczka y damska torebka!
~xxx 28-02-2008 15:02
wiata przydała by się również przy Kiepury Małcużyńskiego w kierunku Centrum.
~do elo 28-02-2008 18:32
Jeżeli to prawda to jest to naprawde wielka głupota. Kiedy MZK zrozumie wkońcu że trzeba wymieniać 12 metrowe jelecze na 12 metrowe nowe autobusy. Po kiego im mniejsze? żeby stały większość czasu w zajezdni tak jak nowe Salusy?? Sami sobie zawężają pole maneweru. 9 metrowych autobusów nie puszczą na najbardziej obciążone linie. A autobusy 12 metrowe już by można pus...ć tak jak w chwili obecnej te krótsze autobusy Volvo.
tatar 28-02-2008 19:43
Mamy świetnych wandali,poprośmy ich może o pomoc i nie niszczenie kilku już stojących wiat.Stać nas będzie wówczas by bez dodatkowych kosztów postawić nowe.ALBO----zatrudnijmy jako ochroniarza WILKA
~tomjg 28-02-2008 23:08
to niech zabiora ta wiate z orlego i tak ona nic nie daje jak pada czy wieje to i tak nie ma sie gdzie schowac bo to co oni tam postawili to nie mozna njazwac wiata !!!!!!!!!!!!!!!!!!
~mieszkaniec Jeleniej Góry - klient MZK 28-02-2008 23:33
Zacytuje słowa dyrektora: "Marek Woźniak, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego tłumaczy, że na ulicy Wolności koło dyskontu spożywczego Plus nie ma potrzeby stawiania wiaty" Czy po drugiej stronie ulicy vis a vis, także takiej potrzeby nie ma? Także jest zadaszenie sklepu, chyba nie, jak wynika ze zdjęcia. A może Pan dyrektor nie zna terenu, którym zarządza i być może także nie wie że taki przystanek istnieje.
KochaS835 29-02-2008 6:27
Wiata na przystanku "Osiedle Orle" w stronę Lidla nic nie daje, bo jest za krótka. Szkoda słów na takie wiaty. Ciekawe, kto wpadł na pomysł, żeby zamontować takie małe wiaty... Co do autobusów to powinni zakupić 12 metrowe autobusy, a nie 9 oraz 6 metrowe. Ciekawe, czy MZK Jelenia Góra zakup 9 oraz 6 metrowych używanych autobusów wyjdzie na dobre...
~Sarna 29-02-2008 8:24
Kiedy będzie wiata na przystanku /końcowym/początkowym na ul. Staszica w Cieplicach?
~pasage 2-03-2008 15:31
po co takie jakieś tam dyrdymały tu gadacie - niech MZK przedstawi harmonogram stawiania wiat starych i nowych i wszystko bedzie wiadome. A dziennikarzom wywiadui udziela ktos kompetentny. Jakies tam bzudury o milionach - to wiecie ile za to wiat by było.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group