Środa, 5 października
Imieniny: Apolinerego, Marcelego
Czytających: 6166
Zalogowanych: 7
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Dolny Śląsk: Przyjadą nowe szynobusy

Sobota, 24 września 2005, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 12 stycznia 2006, 19:46
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej na dolnośląskich torach pojawią się minipociągi.

Urząd marszałkowski za kilka tygodni ogłosi gigantyczny przetarg na zakup 8 nowych szynobusów. Pierwsze z nich na dolnośląskich torach pojawią się w przyszłym roku.
Tak wielkiej dostawy minipociągów urząd marszałkowski nie byłby w stanie zaplanować, gdyby nie dotacja z budżetu UE.

Do tej pory co roku stać go bowiem było jedynie na zakup najwyżej dwóch pojazdów. Dlatego to właśnie z unijnych dotacji będzie pochodziło trzy czwarte z potrzebnych 46 milionów złotych. Marszałek województwa już kilka miesięcy temu w Ministerstwie Infrastruktury złożył wniosek o ich przyznanie.

Przekonywał, że warto kupić szynobusy, bo tańsze w eksploatacji minipociągi pojadą tam, gdzie PKP zamierza zawiesić połączenia. Poza tym urząd zaoszczędzi sporo pieniędzy, które daje na dofinansowanie przewozów.

Jeszcze w tym roku marszałek ogłosi przetarg na dostawę ośmiu szynobusów. Pięciu dwuczłonowych (będą miały 135 miejsc siedzących) i trzech jednoczłonowych (70 miejsc siedzących). W sumie, po tym zakupie po dolnośląskich torach teoretycznie będzie jeździło 12 szynobusów.

Teoretycznie, bo choć kolejarze dostali już trzy minipociągi, to po torach jeździ tylko jeden. Dwa pierwsze, dostarczone w ubiegłym roku, czekają na naprawę: mają wadę ukrytą i podczas jazdy w każdym momencie mogą rozerwać się.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group