Środa, 28 września
Imieniny: Marka, Wacława
Czytających: 7585
Zalogowanych: 13
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Przycmentarne biesiadowanie

Poniedziałek, 31 października 2011, 8:32
Aktualizacja: 15:09
Autor: Agrafka
JELENIA GÓRA: Przycmentarne biesiadowanie
Fot. Agrafka
W tym roku osoby wybierające się w uroczystość Wszystkich Świętych i w dzień zaduszny na nowy cmentarz przy ulicy Sudeckiej w Jeleniej Górze będą mogły nie tylko napić się ciepłej herbaty, zjeść gorącą kukurydzę, zapiekankę, orzeszki, czy popcorn, ale również napić się piwa.

W barze przy tzw. nowym cmentarzu można się ogrzać, napić ciepłej herbaty, a nawet zjeść rybę z frytkami. Wielu sezonowych sprzedawców akcesoriów cmentarnych wstępuje do takiego lokalu, aby się ogrzać. Bar znajduje się przy trasie wylotowej na Karpacz, więc korzysta z niego również wielu kierowców. A że znajduje się tuż obok stoisk, gdzie sprzedawane są wieńce, kwiaty, znicze, stroiki i inne symbole pamięci, którymi mieszkańcy zdobią mogiły swoich bliskich, nikomu nie przeszkadza.

Warto zauważyć, że biesiadowanie przy mogiłach bliskich w Dniu Wszystkich Świętych jest elementem tradycji choćby kultury prawosławia i wśród Romów. To znak szczególnej łączności z tymi, których już nie ma. A w polskiej tradycji zwyczajowe było noszenie żywności żebrakom, którzy zbierali się przy cmentarzach i mieli odwdzięczyć się modlitwą za zmarłych.

Zresztą i dzisiejszy sposób obchodzenia listopadowych świąt pamięci częściej przypomina spotkanie towarzyskie niż modlitewne skupienie. Tylko obyczajowe tabu nie pozwala, aby przy mogiłach bliskich spożywać posiłek, choć Kościół katolicki w sumie nie traktuje takich zwyczajów jako profanację, jedynie odrębność kulturową w pojmowaniu tajemnicy życia wiecznego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (19)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group