Czwartek, 30 czerwca
Imieniny: Emilii, Lucyny
Czytających: 5346
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION: Przez znaki do papieskich atrakcji

Środa, 17 marca 2010, 8:39
Aktualizacja: 8:40
Autor: Angela
REGION: Przez znaki do papieskich atrakcji
Fot. Archiwum IKTRN
Urząd marszałkowski przyznał pięć tysięcy złotych na oznaczenie trasy, którą w 1956 roku przejechał ówczesny ksiądz Karol Wojtyła, przyszły papież Jan Paweł II. Trzysta tabliczek wskazujących drogę rowerzystom zawiśnie jeszcze w tym roku.

Projekt „Rowerowy szlak papieski na Dolnym Śląskim” złożony przez Izersko – Karkonoskie Towarzystwo Kolarsko-Narciarskie przeszedł pozytywną ocenę urzędu marszałkowskiego i otrzymał dofinansowanie. Kwota niewielka, ale dzieło, jakie dzięki tym pieniądzom zostanie zrealizowane, uznać można za zadanie wielkiej wagi.

– Tym szlakiem z kolegą Januszem zajmuję się od pięciu lat, docieramy do różnych materiałów. W trakcie naszych prac dotarliśmy do ludzi, którzy uczestniczyli lub pamiętają tę wycieczkę Karola Wojtyły. Ten szlak tworzył się przez ostatnie cztery lata, początkowo nie mieliśmy nawet o nim kompletnych informacji. Opisany przez nas jest on od dwóch lat. Obecnie chcemy go oznaczyć od Bolesławca przez Jelenią Górę do Świdnicy, trasą którą w 1956 roku przejechał wraz z grupą profesorów ksiądz Karol Wojtyła – mówi Zbigniew Leszek, prezes I-KTK- N w Jeleniej Górze.

W minionym roku przejechali szlak, sprawdzili go pod kątem bezpieczeństwa dla rowerzystów i zmienili jego końcówkę. Kiedy trasę przemierzał ksiądz Karol Wojtyła ze studentami, ruch samochodów był nieporównywalnie mniejszy, stąd była potrzeba wprowadzenia w szlaku pewnych drobnych zmian.
Cały projekt zostanie zatwierdzony przez konserwatora zabytków. Tablice będą umieszczane na budynkach i zostaną wykonane według wzoru szlaków papieskich w Polsce, będą zatwierdzone przez Fundację szlaków papieskich i biskupów legnickiego i świdnickiego.

Prace przy znakowaniu szlaku rozpoczną się z początkiem czerwca. Obecnie do tego zadania zgłosiło się pięciu cyklistów, ale w dalszym ciągu dołączyć się do niech mogą inni chętni. – Szukamy firm, które wykonają takie tabliczki oraz osób, które razem z nami chciałby tym szlakiem przejechać – mówi Zbigniew Leszek.

Prace znakowania przewidziane są na kilka dni. Trasa liczy około 250 km. Zaczyna się w Bolesławcu, przez Lwówek Śląski, Lubomierz, Radoniów, Proszówkę, zamek Gryf, Mirsk, Świeradów Zdrój, Szklarską Porębę, Piechowice, Sobieszów, Jelenią Górę przy Kościele Erazma i Pankracego, Mysłakowice, Miłków, Kowary, Krzeszów, Świebodzice i Świdnicę.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group