Poniedziałek, 27 września
Imieniny: Kosmy, Damiana
Czytających: 2591
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Przewodnik emocjonalny o Miedziance

Niedziela, 19 listopada 2017, 12:15
Aktualizacja: 12:18
Autor: WAC
Region: Przewodnik emocjonalny o Miedziance
Fot. Okładka książki
Miedzianka doczekała się pierwszego książkowego przewodnika turystycznego pt. „Miedzianka przewodnik po mieście, którego nie ma”. Jego autorem jest Jarosław Szczyżowski.

O Miedziance pisano do tej pory w formie reportażu lub w rozprawy historyczno - naukowej. Autor pierwszego przewodnika turystycznego, który się właśnie ukazał nakładem Wydawnictwa Ad – Rem, jest mocno związany z tą miejscowością, która na skutek szkód górniczych oraz późniejszych decyzji administracyjnych niemal zniknęła z map.

Jarosław Szczyżowski jest przewodnikiem sudeckim, pomysłodawcą i założycielem Gildii Przewodników Sudeckich im. Willa-Ericha Peuckerta. Wraz z Teatrem Korkontoi regularnie wystawia w Miedziance plenerowe spektakle opowiadające niełatwe dzieje tego dawnego górniczego miasteczka.

Na okładce niewielkiej objętościowo książeczki (około 50 stron) znajduje się dopisek – przewodnik emocjonalny. Podkreśla on jej nietypowość na tle innych tego typu pozycji. Poza suchymi faktami historycznymi dotyczącymi najważniejszych miejsc, do których zwykle trafiają odwiedzający Miedziankę, jak kościół, ruiny browaru czy pozostałości rynku, zawiera dość emocjonalne refleksje autora na ich temat. Nietypowe jest także to, że książkę należy czytać od końca, gdyż na pierwszej stronie znajdziemy w niej słowo koniec. Jest ono nawiązaniem do tragicznej historii tego miejsca.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group