Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Sobota, 26 lipca
Imieniny: Anny, Grażyny, Mirosławy
Czytających: 4362
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Podgórzyn: Przenieśli dom, by postawić kościół w Miłkowie

Piątek, 25 lipca 2025, 6:58
Autor: RaZ
Podgórzyn: Przenieśli dom, by postawić kościół w Miłkowie
To, co działo się w Miłkowie w XVIII wieku może być przykładem determinacji ówczesnych ewangelickich wiernych. Aby wybudować kościół z prawdziwego zdarzenia i wielbić Boga w dogodnych warunkach, przenieśli dom modlitwy o ponad 40 metrów, by zrobić miejsce…

Kościół ewangelicki w Miłkowie był okazałym obiektem, z salową nawą otoczoną drewnianymi balkonami dla chórów. Niestety, po 1945 roku kościół został opuszczony i nie był użytkowany przez katolików, co szybko doprowadziło do jego ruiny, zwłaszcza po zdjęciu dachu w 1980 roku.

W ostatnich latach pojawiła się myśl o renowacji wieży i udostępnieniu jej turystom jako punktu widokowego. Obecnie z kościoła pozostały jedynie mury zewnętrzne oraz niszczejąca wieża.

Przy kościele znajduje się rozległy cmentarz, który obecnie jest ponownie wykorzystywany. Część starych nagrobków ustawiono przy murze kościoła, a na cmentarzu rosną stare lipy drobnolistne, które nadają temu miejscu szczególny charakter. Historia kościoła ewangelickiego w Miłkowie jest nie tylko świadectwem religijnej przeszłości regionu, ale także ważnym elementem lokalnej tożsamości kulturowej.

Kościół ewangelicki w Miłkowie ma bogatą historię, która sięga lat 20-tych XVI wieku, kiedy to lokalna społeczność zaczęła masowo przyjmować luteranizm. W 1552 roku protestanci przejęli kościół św. Jadwigi, który jednak został zniszczony w wyniku zawirowań historycznych, a szczególnie po zakończeniu wojny trzydziestoletniej. W 1654 roku, w wyniku restrykcji dotyczących swobód religijnych, protestanci zostali zmuszeni do opuszczenia kościoła, a w 1677 roku, po usunięciu protestanckiego księdza przez hrabiego Heinricha von Zerotina, zaczęli się gromadzić na nabożeństwach w ukrytych, leśnych ostępach.

W 1742 roku Fryderyk II, ówczesny władca prowincji saskiej, wydał zezwolenie na budowę pastorówki – mieszkania pastora - oraz kościoła ewangelickiego w Miłkowie. Wkrótce powstał drewniany dom modlitwy, który jednak nie spełniał rosnących potrzeb mieszkańców. Już w 1754 roku jego stan był na tyle zły, że w 1774 roku rozpoczęto budowę nowego zboru. Proces ten był ambitnym przedsięwzięciem technicznym, polegającym na przesunięciu starego domu modlitwy o 92 łokcie czyli około 42 metry, co pozwoliło na wzniesienie nowego, murowanego kościoła, który został ukończony w 1755 roku. W 1863 roku dobudowano smukłą wieżę, która stała się dominantą krajobrazu Miłkowa.

Twoja reakcja na artykuł?

7
47%
Cieszy
2
13%
Hahaha
1
7%
Nudzi
3
20%
Smuci
2
13%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy miałeś(aś) kiedykolwiek stłuczkę lub wypadek drogowy?

Oddanych
głosów
694
Tak, z mojej winy
24%
Tak, ale nie z mojej winy
32%
Nie
31%
Nie mam samochodu
13%
 
Głos ulicy
Nie "siedzimy" na telefonach
 
Warto wiedzieć
Europa może zamarznąć i to nie żart, a nauka
Rozmowy Jelonki
Strzelania będą tylko raz w tygodniu
 
Jelenia Góra - KARR
Pierwsze półrocze 2025 w KARR S.A.
 
Aktualności
Kłopoty w kamienicy przy Groszowej 47
 
Aktualności
Planowe lądowanie balonu w Łomnicy
 
112
Pijany 16–latek (1,7 prom.) awanturował się w galerii
Copyright © 2002-2025 Highlander's Group