• Środa, 16 października 2019
  • Godz. 1:27
  • Imieniny: Ambrożego, Gerarda, Gawła
  • Czytających: 5327
  • Zalogowanych: 5
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Prezydent z absolutorium od radnych

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 28 czerwca 2017, 9:39
Aktualizacja: Piątek, 30 czerwca 2017, 7:25
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Jak co roku w czerwcu, trwa rozliczanie władzy wykonawczej z wykonania budżetu za rok poprzedni. W Jeleniej Górze prezydent Marcin Zawiła otrzymał wczoraj (27.06) od radnych Rady Miejskiej absolutorium za rok 2016.

Podczas wielogodzinnej – ostatniej przed wakacjami – sesji, radni zapoznali się ze sprawozdaniem z wykonania budżetu za rok 2016, który przedstawił prezydent i skarbnik miasta. W sali obrad pojawili się także naczelnicy wydziałów Urzędu Miasta oraz szefowie niektórych jednostek organizacyjnych

W trakcie wystąpienia prezydent przyznał, że w 2016 r. planowane inwestycje wykonane zostały zaledwie w 50 procentach, ale było to spowodowane opóźnieniem w przyznawaniu dotacji unijnych. Chwalił się za to podatkiem od nieruchomości – tu wpływy do budżetu wzrosły o 7 proc. Jednocześnie była też mowa o znaczących wpływach z programu rządowego „Rodzina 500 plus” - z tego tytułu do jeleniogórskich rodzin trafiło ok. 25 milionów złotych, co przy budżecie miasta na poziomie powyżej 300 milionów złotych, jest istotnym wsparciem. Radni opozycji (PiS) zwracali uwagę na bardzo małe środki przeznaczone na inwestycje – w 2016 roku było to ok. 26 milionów złotych. Podkreślili również brak budownictwa komunalnego, jednak prezydent zapewnia, że podjął działania w tym kierunku.

Zgodnie z procedurą, odczytano opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej, która była pozytywna, a także opinie komisji stałych Rady Miejskiej Jeleniej Góry – większość również była pozytywna, jedynie Komisja Kultury z powodu braku kworum nie głosowała, Komisja Sportu ws. przyjęcia sprawozdania – opinia pozytywna, ale ws. absolutorium – negatywna. Z kolei Komisje: Statutowa Zatrudnienia i Rynku Pracy oraz ds. Młodzieży nie opiniowały sprawozdania, ani wniosku o absolutorium.

- Księgi rachunkowe miasta to nie jest powód do emocji, tylko do chłodnej oceny, którą wykonała RIO i jako ciało niezależne stwierdziła, że wszystko zostało wykonane prawidłowo. To, czego nie zrealizowaliśmy z powodu opóźnień funduszy europejskich w 2016 roku, realizujemy w 2017 roku – przekonywał Marcin Zawiła, prezydenta miasta, który cieszył się ze wzrostu wpływów z podatku od nieruchomości, PIT-u oraz niskiego wskaźnika bezrobocia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ 28-06-2017 17:11
Cha,cha teraz ten zawila sprowadzi w wspólnocie z szetyną tych którzy nie chcą się asymilować. Ale Jelenia Góra się rozrośnie i znowu będzie województwem.
~wydojonyprzezzawile 29-06-2017 20:02
Tylko ciule nie wiedzą co ta władza zaplanowała do 2025 roku.Ile jeszcze ściągną pieniędzy z ubogich,emerytówi niepełnosprawnych,bo pracują tylko urzędnicy urzedów państwa ze średnią podwyżką w tym roku o 4,6%a emerytowi przy podwyżce 8zł tj.0,44%To jest ta WOLNOŚĆ i sprawiedliwość gdzie podatek vat to 521,75 zł oddaję państwu w miesiącu czyli z dwóch netto emerytur nawet na kwartalnik nie wystarczy a co dopiero mówić o kulturze teatralnej! Takie to szachrajstwo co ino rusz a fekaliami czuć.Prawo tylko dla władzy.Podziwiam was w płaszczeniu tylków przez tyle godzin przyklejonym do krzesła.Trzeba jednak mieć dobre mięśnie zadka ale za taaakie pieniądze też bym wysiedział nawet na łóżku Fakira.
~ggg 29-06-2017 22:16
Nie po to kupczyli stanowiskami ( za Dziką Paczuski, i SLD), aby nie dostać absolutorium
~do was 30-06-2017 6:52
Po kiego ciula te absolutoria są robione? czy każdy prezydent potrzebuje co roku potwierdzenia jakim jest dobrym gospodarzem? A jakby nie dostał to coś by się stało? Ja mu absolutorium na wyborach będę dawał za te pompowanie kasy w spółkę budownictwa i ceny wody
~Lubię 30-06-2017 6:56
Uważam, że zawiły Jelenia Góra rozwija się systematycznie. Tylko, ze wszystkiego niezadowoleni frustraci będą protestować. Ważne jest to, że jest to prezydent, który potrafi się znaleźć zarówno na europejskich salonach jak i na festynie. Nie muszę się za niego wstydzić. A z tym w naszej historii bywało różnie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2019 Highlander's Group