Sobota, 15 sierpnia
Imieniny: Marii, Napoleona
Czytających: 2216
Zalogowanych: 2
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Prawnik radzi

Wiadomości: JELENIA GÓRA/KRAJ
Piątek, 13 lutego 2009, 23:07
Aktualizacja: 23:46
Autor: Mariusz Gierus
Kto zapłaci podatek?

Po nowym roku zamierzam sprzedać własnościowe mieszkanie spółdzielcze. Czy w tym przypadku jako sprzedający jestem zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? – Mirosław Karwicki

Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie te czynności, które zostały wymienione w art. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, w tym umowa sprzedaży wspomnianego przez Pana własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego. Przy umowie sprzedaży stawka podatku wynosi 2 proc. Ponieważ przedmiotem takiej umowy ma być sprzedaż nieruchomości, to aby czynność ta była ważna, wymagana jest forma aktu notarialnego. Płatnikiem podatku od czynności cywilnoprawnej będzie w tym przypadku notariusz, który przy sporządzaniu aktu obliczy i pobierze od kupującego należny podatek w chwili zawarcia takiej umowy. Zatem zawierając umowę sprzedaży własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego jako sprzedający, nie będzie na Panu ciążył obowiązek zapłaty omawianego podatku, który notariusz obliczy i pobierze od kupującego.

Prawo poszkodowanego
Uległam wypadkowi komunikacyjnemu nie z mojej winy i ubiegam się o odszkodowanie za utratę zdrowia z ubezpieczenia OC sprawcy. Dla oceny trwałego uszczerbku na moim zdrowiu zbadała mnie komisja lekarska, wyznaczona przez ubezpieczyciela. Ten jednak odmawia mi zapoznania się z wynikami tych badań. Czy mają takie prawo? – Dorota Bigus

Oczywiście, że nie. Zgodnie z przepisem art. 16 ust. 4 ustawy o działalności ubezpieczeniowej zakład ubezpieczeń ma obowiązek udostępniać ubezpieczającemu, ubezpieczonemu lub osobie występującej z roszczeniem informacje i dokumenty gromadzone w celu ustalenia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń lub wysokości świadczenia. Niewątpliwie takim dokumentem jest również orzeczenie komisji lekarskiej, która w imieniu ubezpieczyciela ustaliła uszczerbek na Pani zdrowiu, spowodowany wspomnianym wypadkiem. Ponadto, może Pani również żądać od ubezpieczyciela pisemnego potwierdzenia udostępnionych informacji, a także sporządzenia na swój koszt kserokopii takiego dokumentu i potwierdzenia jego zgodności z oryginałem. Pani prawo w tym zakresie jako osoby poszkodowanej, jak również prawo każdego ubezpieczonego lub uprawnionego z umowy ubezpieczenia nie może wiązać się z wykraczającymi ponad uzasadnioną potrzebę utrudnieniami, zaś poniesione ewentualnie koszty sporządzenia kserokopii nie mogą odbiegać od przyjętych w obrocie zwykłych kosztów wykonywania tego rodzaju usług.

Mariusz Gierus – prawnik

Pytania z dopiskiem „Prawnik radzi” prosimy wysyłać na adres redakcji lub elektronicznie, na adres prawnik@jelonka.com

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group