Piątek, 19 sierpnia
Imieniny: Bolesława, Juliana
Czytających: 7078
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Region: Potrafią zadbać o wsie

Sobota, 10 sierpnia 2019, 6:08
Aktualizacja: Wtorek, 13 sierpnia 2019, 6:12
Autor: WAC
Region: Potrafią zadbać o wsie
Fot. UMWD
Miejscowości z regionu jeleniogórskiego, czyli: Opawa w gminie Lubawka, Dworek w gminie Lwówek Śląski oraz Proszówka w gminie Gryfów Śląski zajęły podium w kategorii "Najpiękniejsza wieś" w tegorocznej edycji organizowanego przez Zarząd Województwa konkursu "Piękna Wieś Dolnośląska".

Podobnie jak w roku poprzednim, konkurs zorganizowany został w czterech kategoriach: „Najpiękniejsza Wieś”, „Najpiękniejsza Zagroda Wiejska”, „Najlepsze przedsięwzięcie Odnowy Wsi” oraz „Najlepszy start w Odnowie Wsi”.

Do 11. już edycji konkursu, zgłoszono 22 wsie z 20 gmin, w tym do kat. „Najpiękniejsza Wieś” – 8 wsi, „Najpiękniejsza Zagroda” – 4 zagrody, „Najlepsze przedsięwzięcie odnowy wsi” – 8 projektów, „Najlepszy start w odnowie wsi” – 2 projekty. W pracach komisji konkursowej, powołanej przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego, udział wzięli przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, pracownicy naukowi z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz po raz pierwszy pracownicy Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Członkowie komisji odwiedzili wszystkie zgłoszone wsie oraz projekty i na tej podstawie dokonali ich oceny.

Konkurs jest jednym z elementów wsparcia, jaki urząd marszałkowski przygotował dla sołectw i gmin uczestniczących w Odnowie Wsi Dolnośląskiej − mówi marszałek województwa Cezary Przybylski. - Mam nadzieję, że tegoroczni laureaci staną się przykładem dla innych, by realizować kreatywne projekty, które pobudzą do aktywności i zintegrują mieszkańców terenów wiejskich. Zwycięzcą w kategorii „Najpiękniejsza wieś” została Opawa w gminie Lubawka. To wieś aktywna – i nie chodzi tylko o aktywność sportową, która jest tu bardzo dobrze rozwinięta, ale przede wszystkim o aktywność w realizacji licznych powiązanych ze sobą projektów.

Według mieszkańców zrzeszonych w wielu organizacjach wiejskich, w tym w Stowarzyszeniu Brama Opawska – projekty, które udało im się zrealizować zmieniły nie tylko wizerunkowo samą wieś, ale przede wszystkim dzięki nim nastąpiły nieodwracalne zmiany w postrzeganiu przez ludzi spraw dotyczących wsi. Dzień Opawiaka, biegi narciarskie w tym Memoriał Stanisława Bodzka, Opawska Przystań i Ostoja, geocaching, cyklo grupa, Masak Run, Bookcrossing - to tylko niektóre z projektów realizowanych w tej niezwykłej miejscowości, którą warto odwiedzić.

Wygrana Opawy to nie jedyny akcent jeleniogórski w finale konkursu. W kategorii "Najpiękniejsza Zagroda Wiejska" zwyciężyła Villa Greta z Dobkowa w gminie Świerzawa

Twoja reakcja na artykuł?

14
82%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
2
12%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (14) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group