Polub Jelonkę:
Czytaj także: Wałbrzych Świdnica
Środa, 25 lutego
Imieniny: Cezarego, Wiktora
Czytających: 12959
Zalogowanych: 102
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Postawili na „Pana Tadeusza”, zaskoczył ich Myśliwski

Poniedziałek, 4 maja 2009, 13:31
Aktualizacja: Wtorek, 5 maja 2009, 7:37
Autor: TEJO
JELENIA GÓRA: Postawili na „Pana Tadeusza”, zaskoczył ich Myśliwski
Fot. TEJO
W różnych humorach opuszczali dziś maturzyści szkoły po napisaniu egzaminu z języka polskiego. Euforii nie kryli ci, którzy trafnie wytypowali temat dotyczący epopei narodowej. Osoby, które pisały poziom rozszerzony, nie spodziewały się tego, co zaproponowali im egzaminatorzy.

– Z tego co wiem, znaczna większość ludzi wybrała „Pana Tadeusza”. Trzeba było napisać charakterystykę porównawczą Telimeny i Zosi – mówi Kamil Łyziak, maturzysta z I LO im. Stefana Żeromskiego. – Drugim tematem było wypracowanie o sytuacji ludzi starszych na wsi na podstawie fragmentu „Chłopów” Reymonta. – Poszło dobrze, jestem zadowolony – kwituje Kamil.
Do tego jeszcze był tekst do analizy poświęcony hipnozie.

Adrian Kotłowski pisał poziom rozszerzony, w którym trzeba było zanalizować tekst Wiesława Myśliwskiego „Kamień na kamieniu”. – Był to opis drogi i należało odnaleźć metafory, które zostały ukryte przez autora i domyśleć się, jaką narrator kreuje postać – mówi Adrian. Marcela Róźańska nie ukrywa, że temat na poziomie rozszerzonym był zaskakujący. – Szczerze mówiąc myślałam, że będzie coś tradycyjnego – dodała.

Zdaniem wielu maturzystów mało kto spodziewał się tematu spoza kanonu lektur, a takie były właśnie zagadnienia dotyczące Myśliwskiego. Nie zabrakło też głosów, że próbne egzaminy były dużo łatwiejsze od tego, który absolwenci musieli napisać dziś. Sporo słów krytycznych padło pod adresem „klucza” do odpowiedzi. – Dowiemy się, jak nam poszło, kiedy poznamy ten właśnie klucz – powiedzieli maturzyści.

– Dziś przystąpiło do egzaminu z polskiego 192 uczniów liceum młodzieżowego, a ogółem zdawało 236 osób. Są w tym także ci, którzy powtarzali egzamin, aby uzyskać wyższą liczbę punktów i uczniowie kierowani przez kuratorium – mówi Paweł Domagała, dyrektor ZSO nr 1 im. Żeromskiego. Około godz. 12 większość prac była już w specjalnie zamykanych kopertach, które po południu kurier zabierze do Wrocławia.

Dla maturzystów chwila ulgi nie trwała długo, bo od jutra – kolejne stresujące godziny. – We wtorek uczniowie piszą angielski, 6 maja – wiedzę o społeczeństwie oraz język włoski (jedna osoba), 7 maja – niemiecki, a 8 maja - – geografia oraz łacina i kultura antyczna (jedna osoba) – wylicza P. Domagała. W przyszłym tygodniu (11 maja) 88 licealistów przystąpi do egzaminu z biologii, 12 maja – z historii (48 osób). Dzień później będzie matematyka (73 maturzystów). W następnych dniach zaplanowano egzaminy z kolejnych przedmiotów aż do 21 maja. Od 13 maja zaczną się też egzaminy ustne.
Trzymamy kciuki za wszystkich!

Sonda

Co myślisz o imprezach rajdowych w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
370
Świetny pomysł
39%
Jestem na nie
38%
Jest mi to obojętne
23%
 
Głos ulicy
Do dziś lubię marchewkę – przypomina mi dzieciństwo
 
Warto wiedzieć
Polacy prawie go nie jedzą… a blokuje raka i cukrzycę
Rozmowy Jelonki
Miliardy dla Polski z SAFE
 
Aktualności
Szachy, brydż, gry i zwierzaki – Mysłakowice Open 2026
 
Aktualności
Turystyczny skandal w Karpaczu – ludzie przewracają się na chodnikach
 
Karkonosze
Niemki utknęły na zamkniętym szlaku
 
112
Kolizja autobusu z osobowką
Copyright © 2002-2026 Highlander's Group