Sobota, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 6374
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kraj: Ponad 200 tys. zł kary za straszenie dłużników

Wtorek, 5 listopada 2013, 6:23
Aktualizacja: 11:15
Autor: UOKiK
By odzyskać pieniądze od dłużników firma Intrum Justitia w wezwaniach do zapłaty straszyła wysłaniem swoich inspektorów do siedziby dłużnika w godzinach 7.00–21.00. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał to za praktyki niezgodne z prawem i nałożył na spółkę karę w wysokości ponad 221 tys. zł. Firma się odwołała, ale Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał wymierzoną sankcję.

Postępowanie UOKiK zakończone wydaniem decyzji z końcem października 2010 r. wykazało, że spółka windykacyjna Intrum Justitia z Warszawy stosowała nieuczciwe praktyki rynkowe, informując w wezwaniach do zapłaty o możliwej wizycie inspektora w godzinach od 7.00 do 21.00 w domu dłużnika, w celu odebrania długu.

- Treść pism przesyłanych dłużnikom mogła wywołać błędne przekonanie, że pracownicy spółki dysponują możliwością użycia środków przymusu, a działania będą prowadzone nawet wobec sprzeciwu konsumenta – tłumaczą przedstawiciele UOKiK. - Mogło to budzić niepokój i lęk co do skutków oraz samego przebiegu wizyty inspektora terenowego. W korespondencji wzywano także dłużników do osobistego stawienia się w siedzibie przedsiębiorcy, bez podania podstawy prawnej wezwania, ponadto informowano o nadaniu sprawie trybu przedsądowego, powołując się przy tym na artykuły kodeksu postępowania cywilnego nie odnoszące się do podawanej informacji – dodają.

W ostatnim czasie Sąd oddalił odwołanie spółki od decyzji nakładającej karę pieniężną w wysokości 221 272 zł. W ustnych motywach uzasadnienia, Sąd wskazał m. in., że bezprawność nie dotyczy jedynie naruszania konkretnych przepisów prawnych, lecz także szeroko rozumianych dobrych obyczajów. Wyrok nie jest prawomocny, przedsiębiorcy przysługuje apelacja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy jeździsz pociągami?

Oddanych
głosów
129
Nigdy
25%
Rzadko
44%
Czasami
19%
Często
12%
 
Głos ulicy
Tatuaże – podobają się czy nie?
 
Miej świadomość
Czy warto obejrzeć film o Napoleonie?
 
Rozmowy Jelonki
5 lat minęło
 
112
Popalali, a policjanci ich złapali
 
Aktualności
Dzieje się w Polsce: próbował wepchnąć ich pod pociąg
 
Polityka
Radni debatują
 
Aktualności
Ruszają po 27 latach
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group