Poniedziałek, 26 października
Imieniny: Damiana, Lucjana
Czytających: 7104
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Ponad 200 tys. zł kary za straszenie dłużników

Wiadomości: Kraj
Wtorek, 5 listopada 2013, 6:23
Aktualizacja: 11:15
Autor: UOKiK
By odzyskać pieniądze od dłużników firma Intrum Justitia w wezwaniach do zapłaty straszyła wysłaniem swoich inspektorów do siedziby dłużnika w godzinach 7.00–21.00. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał to za praktyki niezgodne z prawem i nałożył na spółkę karę w wysokości ponad 221 tys. zł. Firma się odwołała, ale Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podtrzymał wymierzoną sankcję.

Postępowanie UOKiK zakończone wydaniem decyzji z końcem października 2010 r. wykazało, że spółka windykacyjna Intrum Justitia z Warszawy stosowała nieuczciwe praktyki rynkowe, informując w wezwaniach do zapłaty o możliwej wizycie inspektora w godzinach od 7.00 do 21.00 w domu dłużnika, w celu odebrania długu.

- Treść pism przesyłanych dłużnikom mogła wywołać błędne przekonanie, że pracownicy spółki dysponują możliwością użycia środków przymusu, a działania będą prowadzone nawet wobec sprzeciwu konsumenta – tłumaczą przedstawiciele UOKiK. - Mogło to budzić niepokój i lęk co do skutków oraz samego przebiegu wizyty inspektora terenowego. W korespondencji wzywano także dłużników do osobistego stawienia się w siedzibie przedsiębiorcy, bez podania podstawy prawnej wezwania, ponadto informowano o nadaniu sprawie trybu przedsądowego, powołując się przy tym na artykuły kodeksu postępowania cywilnego nie odnoszące się do podawanej informacji – dodają.

W ostatnim czasie Sąd oddalił odwołanie spółki od decyzji nakładającej karę pieniężną w wysokości 221 272 zł. W ustnych motywach uzasadnienia, Sąd wskazał m. in., że bezprawność nie dotyczy jedynie naruszania konkretnych przepisów prawnych, lecz także szeroko rozumianych dobrych obyczajów. Wyrok nie jest prawomocny, przedsiębiorcy przysługuje apelacja.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~No i co 5-11-2013 8:09
Większość dłużników to zwykli złodzieje bez zasad. Mojego dłużnika komornik ściga zgodnie z prawem już trzy lata, jakoś nie może nic odzyskać. Dlatego uważam ,że w stosunku do opornych trzeba stosować drastyczne metody. Moj dłużnik teoretycznie nic nie posiada, ale mieszka w nowym domu i nowe auto kupił. Wszystko z czego korzysta to podobno jest własnością jego nowej dziewczyny.
~bolek 26-03-2018 8:04
do: ~No i co (8:09)
I tak jest najczęściej - egzekucja komornicza jest całkowicie bezskuteczna, wierzyciel otrzymuje od komornika "wysłuchanie przed umorzeniem" Tylko że firmy windykacyjne są jeszcze mniej skuteczne od komorników, nie maja uprawnień komornika.
~iras 5-11-2013 8:29
Komornik to zło samo w sobie nie powinno ich być a sprawiedliwość i tak musi być po mojej stronie-dajcie granat komornik niepotrzebny.
~18 sqandal 5-11-2013 8:51
.... komornikiem być ......... e to lepiej zbierać po śmietnikach surowce wtórne bo się ma spokojne i czyste sumienie
~do no i co 5-11-2013 12:27
To masz pecha trzeba bylo nie pozyczac twoja strata:)
~gość12 5-11-2013 12:46
A co z tymi firmami, które wysyłają do dłużnika informacje o tym, że podadzą do publicznej wiadomości jego dane osobowe i kwotę zadłużenia?Zapomnieli chyba o tym, że istnieje coś takiego, jak ochrona danych osobowych...
~hgyfhkgk 5-11-2013 13:12
Nic nie oddawać. Przyjdzie kolejna rewolucja i wszystko wyschnie. Wiele długów mi się tak skasowało, dzisiaj już wiem że oddają tylko f...rzy.
~kkkkkk 5-11-2013 14:34
Twarze dłużników powinni publikować, tyrasz a tu taka parszywa m...a przyjdzie i dorabia się za twoje .TAKICH TYLKO W ..............
~do gość12 5-11-2013 15:37
Ty chyba sobie żarty robisz??? Dane są chronione jak płacisz a jak nie to niech wiedzą wszyscy żeś wziął i wyłudził BARDZO DOBRZE niech dają do wiadomości publicznej. Większość ludzi - dłużników jest bardzo perfidnych.
~Ja 5-11-2013 15:51
Cała "WARSZAWKA"-złodziej na złodzieju i złodziejem pogania.I wcale nie był to kredyt...Jednak tak jak WARSZAWIAK potrafi oskubac POLAKA to trzeba tylko na sobie samym doświadczyc,niestety.... Doświadczona
~Gość 5-11-2013 21:50
Komornik to praca jak kazda inna tylko jeszcze liczy sie ludzkie podejscie do kazdego problemu ,kredytobiorca tez powinien liczyc sie z konsekfencjami brania kredytu czy taz innych pozyczek i ich splacie ,jesli sa problemy ze splata zobowiazan to mozna z niektorymi bankami zawrzec ugode ,oczywiscie jak jest wola dluznika ,bo inaczej to coz pozostaje komornik i tyle i placz lament nie pomoze.
~wirny kibic 5-11-2013 21:55
nie wsadzajcie wszystkich dłużników do jednego worka większośc dłuzników jest wrabiana przez banki i na ti pozwala Nasze Państwp , zeby Banki korzystały z tego i naciągały dłużników na większe długi przy udziale komorników ostatnio ta plaga
~my 5-11-2013 22:04
Jeszcze powinni wziąsc się za F[rmę Koksztys we Wrocławiu ,która robi w konia swoich klientów rok czasu spłacałam moje zadłuzenie cały czas byłam z nimi w kontakcie telefonicznym a oni oddali do sądu w Jeleniej Górze za moimi plecami wrok nastąpił szybko bez poinformowania mnie sąd orzekł szybko biorąc pod uwagę tylko to co przedstawiła Firma Koksztys czyli że zemnią nie ma kontaktu i że ja nie płacę co było wrednym kłamstem. Jao wszystkim dowiedziałam się jak otrzymałam pismo od komornika nawet nie raczyli poinformowac komornika o moich wpłatach dopiero ja musiał interweniowa i przedstawiac wyciągi z bank z mojego konta że Firma kłamie i że spłacam regularnir pożyczke.A Firma Koksztys jest nie winna to co robią jest wrene ale myślę że w koncu im też sie oberwie
~speen 6-11-2013 5:56
Sądząc po komentarzach to Jelenia Góra jest miastem gł....w. Wiekszość tu piszących to ma chyba problemy z głową,a zamiast mózgu to mają coka cole
~KKKK 6-11-2013 7:54
Dlaczego braliście materiały od koksztys skoro nie mieliście kasy żeby za nie zapłacić ??????? Przerost chęci nad możliwościami ,a później płacz i zdziwiwienie.
~jakitaki 6-11-2013 8:17
do 22:04 ~my ... komornik tylko wykonuje nakaz zapłaty, więc średnio go interesuje wyjaśnianie kto ma rację. Masz nauczkę na przyszłość, by odbierać jednak pisma z sądu, tak, aby w razie konieczności udowodnić przed sądem, że żądania wierzyciela są tylko w części albo w całości bezzasadne.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group