Sobota, 28 stycznia
Imieniny: Radomira, Tomasza
Czytających: 5606
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Polsko–Czeskie warsztaty kulinarne

Piątek, 2 grudnia 2022, 9:13
Aktualizacja: 9:16
Autor: TS
Jelenia Góra: Polsko–Czeskie warsztaty kulinarne
Fot. TS
W ostatnich dniach listopada w HOREGAS koło Trutnova odbyły się trzydniowe warsztaty kulinarne w ramach projektu: „WYZWANIA GASTRONOMII NA POLSKO-CZESKIM POGRANICZU" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020.

Jak mówi Prezes KARR Hubert Papaj – były to bardzo ciekawe i intensywne warsztaty pod kierownictwem Andrey Pichovej, ich tematem było ciasto parzone (ciasto ptysiowe) w wersji tradycyjnej i nowoczesnej".

Po udanym pieczeniu, rozpoczęła się wspólna degustacja. Kolejnego dnia po śniadaniu w hotelu (dla polskiej grupy), zorganizowano wyjście do cukierni, gdzie odbyły się warsztaty cukiernicze z degustacją, pod kierownictwem Andrei Pichovej – ich tematem były „Wyroby modelowane – dekorowanie z pasty migdałowej, dekorowanie kwiatkowe Cup cake (babeczki)".

Po obiedzie, uczestnicy warsztatów wyjechali do Miletína gdzie odbyło się zwiedzanie firmy Pravé hořické trubičky, s.r.o. z możliwością zwinięcia własnej rurki (tradycyjny produkt cukierniczy z kruchego opłatka).

W Środę 30. 11. 2022 po śniadaniu, wykwaterowaniu i wyjściu z hotelu do szkoły, nastąpił wyjazd do Janských Lázní. Tam trwało zwiedzanie Ścieżki koronami drzew – czeska i polska grupa transport autobusem.

Po powrocie do Trutnova i obiedzie, polska grupa udała się w podróż powrotną do Jeleniej Góry. Były to ostatnie warsztaty w Czechach. Przed nami ostatnie warsztaty w Polsce 7-9.12.2022r.

Ogłoszenia

Czytaj również

Sonda

Podwyżka goni podwyżkę. Damy radę jeszcze to udźwignąć?

Oddanych
głosów
767
Tak
21%
Nie
69%
Jeszcze nie wiem
10%
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group