Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 8528
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polskie Boże Narodzenie w Czechach

Wiadomości: Piechowice
Niedziela, 13 grudnia 2009, 14:18
Aktualizacja: 15:38
Autor: Angela
Fot. Angela
Czterdziestoosobowa grupa sześciolatków z dwóch piechowickich przedszkoli w strojach górali i aniołów zaprezentowała czeskiej publiczności w Upicach, mieście partnerskim w Czechach, polską tradycję obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Maluchy wzięły też udział w bożonarodzeniowym jarmarku i zwiedziły upickie obserwatorium astronomiczne oraz muzeum.

Jednodniowy wyjazd przedszkolaków do Czech odbył się w ramach realizacji wspólnego projektu Euroregionu Nysa „Piechowice - Úpice: aktywne miasta pielęgnujące tradycje”. M.in. na ten cel gminie udało się pozyskać kwotę ponad 17 tys. euro.

- Była to świąteczna wymiana dzieci. Maluchy z Przedszkoli nr 1 i 2 w Piechowicach wraz z opiekunami wyjechały do Czech, by zaprezentować gospodarzom dwudziestominutowy występ, głownie śpiewając kolędy – mówi Jarosław Bumażnik, inspektor ds. pozyskiwania środków pozabudżetowych w Urzędzie Gminy w Piechowicach. Rewizyta czeskich gości planowana jest na okres przed Wielkanocą, kiedy dzieci i młodzież z Czech wezmą udział w „Babie Wielkanocnej”, święcie wielkanocnym co roku organizowanym w Piechowicach.

Po recitalu polskie dzieci wzięły udział w bożonarodzeniowym jarmarku, zwiedzały upickie obserwatorium astronomiczne oraz muzeum, w którym wystawione są aktualnie szopki bożonarodzeniowe z różnych krajów świata. Na koniec czeskie dzieci przekazały polskim rówieśnikom upominki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~KRYSTYNA 13-12-2009 18:58
Ale piękne i mądre dzieci. Inicjatywa godna naśladowania. Brawo dla nauczycieli. Włożyli ogrom pracy aby nauczyć dzieci przedstawienia, ubrać odpowiednio i jeszcze zawieżć. Gratuluję pomysłu.
wupe 13-12-2009 19:46
ZA WIKIPEDIĄ: Republika Czeska obecnie jest jednym z najbardziej zateizowanych państw na świecie (wg danych z 2006 r.49% Czechów deklaruje ateizm, a 32% - wiarę w Boga). Liczba zadeklarowanych ateistów stale się zwiększa w ostatnich latach, podczas gdy liczba osób praktykujących katolików wynosi 5%, a praktykujących protestantów 1%. Teoretycznie duża grupa Czechów wychowana została w tradycji katolickiej, jednak stosunek Czechów do Kościoła rzymskokatolickiego pozostaje na ogół niechętny, głównie z powodu uwarunkowań historycznych. A MY EKSPORTUJEMY IM JASEŁKA... ŚMIECH NA SALI
~jelgór 13-12-2009 20:02
kolędy to część kultury polskiej, podobnie jak choinka, karp czy wielkanocna baba - więc jeśli dzieci nie angażują się jako misjonarze religii, ale pokazują polską tradycję świąteczną, która integruje ludzi i pozwala lepiej się czuć we wspólnocie, to jest to bardzo pedagogiczne dla nich i dla odbiorców:)
rymcycymcy 14-12-2009 1:02
Czesi to fajny naród ...żeby się tylko nie zarazili ;)
~do wupe 14-12-2009 9:44
wupe jak czytam takich filozoficzno - dennych wywodów to mnie aż w nosie kręci. masz rację lepiej sprawdzić że Polska jest w przeważającej większości krajem katolickim i dlatego rozmowa o wieszaniu krzyży nad drzwiami w szkołach jest bardzo potrzebna. a najlepiej to nie robić nic .... (wiesz co mam na myśli;) bo wtedy jest najlepiej hehe
~jota 14-12-2009 13:44
Nie był to pierwszy wyjazd piechowiczan do Upic, wspólpraca rozwija się na różnych płaszczyznach, brawo dla UM głownego organizatora wyjazdu, p.Jarku tak trzymać! A o ateizm Czechow się nie martwmy, wazne ze sa bardzo gościnni i pogodni.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group