Piątek, 9 grudnia
Imieniny: Joanny, Wiesława
Czytających: 8496
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Piechowice: Polskie Boże Narodzenie w Czechach

Niedziela, 13 grudnia 2009, 14:18
Aktualizacja: 15:38
Autor: Angela
Piechowice: Polskie Boże Narodzenie w Czechach
Fot. Angela
Czterdziestoosobowa grupa sześciolatków z dwóch piechowickich przedszkoli w strojach górali i aniołów zaprezentowała czeskiej publiczności w Upicach, mieście partnerskim w Czechach, polską tradycję obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Maluchy wzięły też udział w bożonarodzeniowym jarmarku i zwiedziły upickie obserwatorium astronomiczne oraz muzeum.

Jednodniowy wyjazd przedszkolaków do Czech odbył się w ramach realizacji wspólnego projektu Euroregionu Nysa „Piechowice - Úpice: aktywne miasta pielęgnujące tradycje”. M.in. na ten cel gminie udało się pozyskać kwotę ponad 17 tys. euro.

- Była to świąteczna wymiana dzieci. Maluchy z Przedszkoli nr 1 i 2 w Piechowicach wraz z opiekunami wyjechały do Czech, by zaprezentować gospodarzom dwudziestominutowy występ, głownie śpiewając kolędy – mówi Jarosław Bumażnik, inspektor ds. pozyskiwania środków pozabudżetowych w Urzędzie Gminy w Piechowicach. Rewizyta czeskich gości planowana jest na okres przed Wielkanocą, kiedy dzieci i młodzież z Czech wezmą udział w „Babie Wielkanocnej”, święcie wielkanocnym co roku organizowanym w Piechowicach.

Po recitalu polskie dzieci wzięły udział w bożonarodzeniowym jarmarku, zwiedzały upickie obserwatorium astronomiczne oraz muzeum, w którym wystawione są aktualnie szopki bożonarodzeniowe z różnych krajów świata. Na koniec czeskie dzieci przekazały polskim rówieśnikom upominki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (6)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group