Środa, 21 października
Imieniny: Urszuli, Jakuba
Czytających: 1940
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Polowanie na czas w kadrze

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 5 grudnia 2009, 8:52
Aktualizacja: 8:53
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Wystarczą trzy filtry: czerwony, niebieski i zielony. Substancja światłoczuła naświetlona osobno przez każdy z nich zarejestruje obraz niezwykły: uwieczni mijający czas. Takie są zdjęcia Zbigniewa Tomaszczuka, które można oglądać na piętrze Biura Wystaw Artystycznych na ekspozycji „Paralaksa czasu”.

Zbigniew Tomaszczuk to ważna postać dla środowiska fotografików. Wieloletni instruktor fotografii, pracownik naukowy wielu szkół wyższych, były redaktor naczelny „Fotografii”, obecnie związany z periodykiem „Camera obscura”. – Był w Jeleniej Górze dawno temu, cieszymy się, że możemy powitać go ponownie – mówiła podczas wczorajszego wernisażu Janina Hobgarska, dyrektor BWA.

Na barwnych powiększeniach autorstwa Z. Tomaszczuka zarejestrowano obrazy z Warszawy. Ale nie są to konwencjonalne zdjęcia. Przenikają się na nich postaci przechodniów, gdzieś w tle przesuwa się ruch uliczny. Tylko kamienice stoją niewzruszenie w tym samym miejscu. – Zastosowałem znaną w fotografii barwnej metodę adytywną: naświetlałem obraz kolejno przez trzy filtry. Plan ogólny zachował się ten sam, ale – siłą rzeczy – to, co działo się przed obiektywem, zmieniało się i zostało zarejestrowane na zdjęciu – tłumaczył Zbigniew Tomaszczuk.

Dlaczego „Paralaksa czasu”? Zjawisko paralaksy ma swoje odniesienie do aparatów celownikowych, kiedy fotografowany obraz jest inny niż ten, który oglądamy przez celownik. Tutaj ta inność dotyczy zarejestrowanego czasu. Stąd taki tytuł – usłyszeliśmy.

Po otwarciu wystawy goście wernisażu pozostali na spotkaniu z twórcą, aby porozmawiać z nim o sztuce fotografowania i tajemnicach camery obscury. Miała także miejsce promocja periodyku, którego egzemplarze z bardzo ciekawą treścią, można było dostać za darmo w prezencie od wydawcy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Artysta z USA 5-12-2009 12:48
Ciekawe ale chyba pomusl nie nowy . Conajmniej 30 lat temu w lazience na Zabobrzu takie zdjecia mi wychodzily , ale jesli z tego powodu sie wystawe robi to brawo .
~imago 5-12-2009 16:17
Autora artykułu chyba nie było podczas dyskusji, bądź słuchał nie dość uważnie. Dyskusja dotyczyła na początku pisma "Obscura" potem nowego "Camera Obscura" - nie było tam nic o tajemnicach camery obscury. Tym bardziej, że zdjęcia pokazane przez pana Tomaszczuka jak się potem w trakcie dyskusji okazało zostały niemal w całości wykonane metodą cyfrową = filtry były w programie graficznym. Dyskusja dotyczyła także tematu "czy fotografia cyfrowa to też fotografia".

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group