Środa, 18 września
Imieniny: Ireny, Józefa, Stanisława
Czytających: 27152
Zalogowanych: 91
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Połączenie muzyki, grafiki i malarstwa w filharmonii

Wtorek, 28 listopada 2017, 6:31
Autor: Filharmonia Dolnośląska
Jelenia Góra: Połączenie muzyki, grafiki i malarstwa w filharmonii
Fot. Użyczone/Filharmonia
Ta forma koncertu, jaką proponuje Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze 8 grudnia o godz. 19.00 to wydarzenie, które zainteresować powinno nie tylko wielbicieli muzyki symfonicznej, lecz również tych, którym bliższe są malarstwo czy grafika.

Muzyka i sztuki wizualne od zawsze wpływały na siebie. Niezależnie czy kompozytor inspirował się obrazem – jak Ottorino Respighi, pisząc Tryptyk Botticellego, czy twórca oprawy wizualnej inspiruje się muzyką – czego efekt zobaczymy podczas wykonania IV Symfonii Gustava Mahlera. Takie połączenia zawsze ubogacają dzieło i pomagają w jego odbiorze.

Trzy najsławniejsze obrazy florenckiego mistrza włoskiego mistrza Sandra Botticellego: La Primavera (Wiosna), L’adorazione dei Magi (Pokłon Trzech Króli), La nascita di Venere (Narodziny Wenus) stały się tematem muzycznej wizji dla Ottorino Respighiego. Napisany w 1927 roku na małą orkiestrę utwór (pojedyncze drzewo, róg, trąbka, smyczki) ubrany został w kolory za pomocą ciekawej instrumentacji takim instrumentami jak trójkąt, dzwony, celesta, harfa czy fortepian. Wykonanie utworu zostanie wzbogacone o projekcję obrazów mistrzów włoskiego malarstwa.

Wyjątkową sytuacją jest, gdy kompozytor jest równocześnie twórcą oprawy wizualnej, przeznaczonej do przedstawienia w trakcie wykonania dzieła. Tego zadania podjął się Andrzej Kopeć, będący nie tylko twórcą całej wspomnianej oprawy, lecz także autor Thiel na chór mieszany i orkiestrę, którego prawykonanie usłyszymy. Kompozytor i artysta multimedialny, łączący twórczość muzyczną i technologie komputerowe, jest dwukrotnym laureatem konkursów Śląskiej Trybuny Kompozytorów i Konkursu Młodych Kompozytorów im. T. Bairda. W swoim dorobku kompozytorskim posiada dzieła na obsady solistyczne, kameralne, chóralne i orkiestrowe oraz szereg projektów wykorzystujących środki elektroniczne. Współpracuje m. in. z Warszawskim Teatrem Tańca, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, Legnickim Centrum Kultury, Planetarium Niebo Kopernika, Festiwalem „Artelier" w Szczecinie. Wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Po przerwie na Sali Koncertowej zabrzmi rozprawiająca o życiu i śmierci, przeciwstawiająca „ten i tamten świat” IV Symfonia G-dur Gustava Mahlera, w której partię wokalną zawartą w IV części wykona znana sopranistka pochodząca z Jeleniej Góry – Anna Patrys. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej poprowadzi młody, polski dyrygent Szymon Makowski.

Wystąpią:
Szymon Makowski – dyrygent
Anna Patrys – sopran
Chór Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium
Alan Urbanek – przygotowanie chóru
Joanna Moryc – prowadzenie
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

Program:
Ottorino Respighi – Tryptyk Botticellego
Andrzej Kopeć – Thiel na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (prawykonanie)
Gustav Mahler – IV Symfonia G-dur

Wykonanie i prawykonanie utworów Andrzeja Kopcia odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent”

Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Kompozytor – rezydent” nawiązuje do rozpowszechnionej w Europie i na świecie praktyki łączenia twórców z profesjonalnymi instytucjami muzycznymi. Kompozytorem-rezydentem Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze w sezonie 2017/2018 jest Andrzej Kopeć.

Bilety dostępne na stronie bilety24.pl. Koncert jest objęty promocją biletową dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Promocyjne bilety w cenie 10 zł można zakupić w kasie Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Koncerty współorganizowane i współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent”

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

SKOMENTUJ
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować ten artykuł. Zaloguj się.

Czytaj również

Sonda

Czy Don Kichot powinien pozostać tam gdzie jest, czy lepiej przenieść go gdzieś do centrum?

Oddanych
głosów
1167
Powinien zostać, gdzie jest
57%
Lepiej przenieść Don Kichota gdzieś do centrum
43%
 
Głos ulicy
Czy Teatry Uliczne w tym roku się podobały?
 
Warto wiedzieć
Czy to oni są winni tragedii w Kłodzku?!
 
Rozmowy Jelonki
Na podwórku wody było po kolana
 
Aktualności
Ludzie potrzebują osuszaczy!
 
Aktualności
Osiedle Robotnicze – dramatyczne nagrania mieszkańców
 
Aktualności
Zapora pilchowicka – krajobraz jak po wojnie
 
Aktualności
Teraz zalała nas Łomniczanka
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group