Poniedziałek, 3 października
Imieniny: Teresy, Jana
Czytających: 6810
Zalogowanych: 8
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Połączenie muzyki, grafiki i malarstwa w filharmonii

Wtorek, 28 listopada 2017, 6:31
Autor: Filharmonia Dolnośląska
Jelenia Góra: Połączenie muzyki, grafiki i malarstwa w filharmonii
Fot. Użyczone/Filharmonia
Ta forma koncertu, jaką proponuje Filharmonia Dolnośląska w Jeleniej Górze 8 grudnia o godz. 19.00 to wydarzenie, które zainteresować powinno nie tylko wielbicieli muzyki symfonicznej, lecz również tych, którym bliższe są malarstwo czy grafika.

Muzyka i sztuki wizualne od zawsze wpływały na siebie. Niezależnie czy kompozytor inspirował się obrazem – jak Ottorino Respighi, pisząc Tryptyk Botticellego, czy twórca oprawy wizualnej inspiruje się muzyką – czego efekt zobaczymy podczas wykonania IV Symfonii Gustava Mahlera. Takie połączenia zawsze ubogacają dzieło i pomagają w jego odbiorze.

Trzy najsławniejsze obrazy florenckiego mistrza włoskiego mistrza Sandra Botticellego: La Primavera (Wiosna), L’adorazione dei Magi (Pokłon Trzech Króli), La nascita di Venere (Narodziny Wenus) stały się tematem muzycznej wizji dla Ottorino Respighiego. Napisany w 1927 roku na małą orkiestrę utwór (pojedyncze drzewo, róg, trąbka, smyczki) ubrany został w kolory za pomocą ciekawej instrumentacji takim instrumentami jak trójkąt, dzwony, celesta, harfa czy fortepian. Wykonanie utworu zostanie wzbogacone o projekcję obrazów mistrzów włoskiego malarstwa.

Wyjątkową sytuacją jest, gdy kompozytor jest równocześnie twórcą oprawy wizualnej, przeznaczonej do przedstawienia w trakcie wykonania dzieła. Tego zadania podjął się Andrzej Kopeć, będący nie tylko twórcą całej wspomnianej oprawy, lecz także autor Thiel na chór mieszany i orkiestrę, którego prawykonanie usłyszymy. Kompozytor i artysta multimedialny, łączący twórczość muzyczną i technologie komputerowe, jest dwukrotnym laureatem konkursów Śląskiej Trybuny Kompozytorów i Konkursu Młodych Kompozytorów im. T. Bairda. W swoim dorobku kompozytorskim posiada dzieła na obsady solistyczne, kameralne, chóralne i orkiestrowe oraz szereg projektów wykorzystujących środki elektroniczne. Współpracuje m. in. z Warszawskim Teatrem Tańca, Teatrem Muzycznym w Lublinie, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, Filharmonią Sudecką w Wałbrzychu, Legnickim Centrum Kultury, Planetarium Niebo Kopernika, Festiwalem „Artelier" w Szczecinie. Wykłada na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Po przerwie na Sali Koncertowej zabrzmi rozprawiająca o życiu i śmierci, przeciwstawiająca „ten i tamten świat” IV Symfonia G-dur Gustava Mahlera, w której partię wokalną zawartą w IV części wykona znana sopranistka pochodząca z Jeleniej Góry – Anna Patrys. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Dolnośląskiej poprowadzi młody, polski dyrygent Szymon Makowski.

Wystąpią:
Szymon Makowski – dyrygent
Anna Patrys – sopran
Chór Uniwersytetu Wrocławskiego Gaudium
Alan Urbanek – przygotowanie chóru
Joanna Moryc – prowadzenie
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Dolnośląskiej

Program:
Ottorino Respighi – Tryptyk Botticellego
Andrzej Kopeć – Thiel na chór mieszany i orkiestrę symfoniczną (prawykonanie)
Gustav Mahler – IV Symfonia G-dur

Wykonanie i prawykonanie utworów Andrzeja Kopcia odbywa się i jest współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent”

Zainicjowany przez Instytut Muzyki i Tańca program „Kompozytor – rezydent” nawiązuje do rozpowszechnionej w Europie i na świecie praktyki łączenia twórców z profesjonalnymi instytucjami muzycznymi. Kompozytorem-rezydentem Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze w sezonie 2017/2018 jest Andrzej Kopeć.

Bilety dostępne na stronie bilety24.pl. Koncert jest objęty promocją biletową dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjum oraz szkół ponadgimnazjalnych. Promocyjne bilety w cenie 10 zł można zakupić w kasie Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Koncerty współorganizowane i współfinansowane w ramach programu Instytutu Muzyki i Tańca „Kompozytor – rezydent”

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group