Niedziela, 20 czerwca
Imieniny: Bogny, Bogumiły
Czytających: 5074
Zalogowanych: 6
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

REGION KRAJ: Podniesienie wieku emerytalnego? Solidarność mówi „nie”

Środa, 21 grudnia 2011, 13:26
Aktualizacja: 15:46
Autor: Es
NSZZ Solidarność rozpoczął akcję zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie utrzymania obecnie obowiązującego wieku przechodzenia na emeryturę.

– Nie zgadzamy się na tak drastyczne pogorszenie sytuacji kobiet i mężczyzn poprzez wydłużenie czasu pracy. Jeżeli porównamy okresy pracy i lata pracy upoważniające do przejścia na emeryturę obowiązujące w innych krajach Europy, to się okaże, że jest bardzo duża grupa krajów, w których nawet obecnie są o wiele korzystniejsze przepisy: Litwa 62,5 lat życia mężczyźni, 60 lat życia kobiety, Czechy 62 (m), 57 - 61 (k), Francja 60 (m), 56 (k), Hiszpania 65 lat życia, Łotwa 62 lata życia, Słowacja 65, Włochy 65 (m) 60 (k) – poinformował Franciszek Kopeć, szef Zarządu Regionu Jeleniogórskiego NSZZ „Solidarność”.

– Rząd próbuje zbilansować budżet kosztem umierających przed emeryturą pracowników na co nie możemy się zgodzić – czytamy w komunikacie związku.
Co prawda w Niemczech wprowadzono wiek przechodzenia na emeryturę 67 lat, tyle że tam obowiązuje okres przejściowy, w trakcie którego pracownik jest znacznie mniej obciążony i pracuje w mniejszym trybie czasowym. Dodatkowo warunki BHP, socjalne są zdecydowanie lepsze dzięki czemu stan zdrowotny starszych Niemców różni się zdecydowanie od Polaków.

Należy również zwrócić uwagę na totalne fiasko programu 50+. Wsparcia tej grupy proponowane przez rząd, adresowane do pracodawców są tak znikome, że program zawalił się zanim wystartował. A więc brak miejsc pracy skazuje starsze osoby na totalne bezrobocie i zasiłek z opieki, w efekcie końcowym szybszy zgon z tytułu niedożywienia i braku środków na leki. – Pomysł rządu jest antyludzki i dlatego zbieramy podpisy pod wnioskiem o ogłoszenie referendum w tej istotnej sprawie – informuje NSZZ „Solidarność”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (40) Dodaj komentarz

komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group