Niedziela, 28 lutego
Imieniny: Lecha, Romana
Czytających: 6922
Zalogowanych: 17
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Poczuli puls miasta. Kolejny dzień Lata w Teatrze

Czwartek, 7 lipca 2011, 15:03
Aktualizacja: Sobota, 9 lipca 2011, 14:29
Autor: Petr
JELENIA GÓRA: Poczuli puls miasta. Kolejny dzień Lata w Teatrze
Fot. Organizatorzy
Czwarty dzień wakacyjnych warsztatów – „Lato w Teatrze” za młodymi miłośnikami sztuki aktorskiej z Jeleniej Góry i okolic. Co dzisiaj działo się w Teatrze im. Norwida? Adepci sceny przygotowali m.in. część dekoracji do sztuki „Medioracja” i przećwiczyli jej trzy pierwsze sekwencje.

Sceniczna burza mózgów; ćwiczenia narracyjne, wspólne tworzenie ścieżki dźwiękowej oraz układów choreograficznych, które w sobotę i niedzielę (16 i 17 lipca) młodzi uczestnicy warsztatów „Lato w Teatrze” zaprezentują podczas premiery sztuki „Medioracja” będącej zwieńczeniem cyklu; intensywne przygotowania dekoracji, oto jak przebiegł czwarty dzień spotkań uczniów liceów oraz techników z Jeleniej Góry i okolic, którzy wakacyjną labę postanowili poświęcić nauce „mechanizmów teatralnych”.

– W czwartym dniu „Lata w Teatrze” z impetem weszliśmy w układy pierwszych sekwencji „Medioracji”. Po części przygotowawczej, która ma miejsce każdego ranka poszczególnych dni warsztatów, i której celem jest swego rodzaju „rozgrzewka” przed grą sceniczną, młodzi aktorzy przystąpili do ćwiczeń układów choreograficznych i pracy z rekwizytami. Oswajania się z przedmiotami, które w rękach aktorów przestają być martwe i nabierają charakteru – mówił nam Tadeusz Wnuk, aktor Teatru im. Norwida, koordynator projektu.

I dodał: – Chciałbym podkreślić, iż w tym roku mamy do czynienia z kapitalną grupą młodych ludzi zainteresowanych aktorstwem. Grupą konkretną, zdyscyplinowaną oraz świadomą celu, który postanowiła osiągnąć. Co ważne, ludzie ci mają świadomość tego, co w pracy aktorskiej jest najistotniejsze: współpracy w zespole, odpowiedzialności za każdego z jego członków. To jest naprawdę wspaniałe.

W kolejnych dniach wakacyjnych warsztatów „Lato w Teatrze” młodych adeptów sceny czeka jeszcze intensywniejsza praca związana z następnymi sekwencjami sztuki „Medioracja”. Co na to sami uczestnicy? – Im więcej, tym lepiej. Na scenie czuję się naprawdę wolna, mogę być każdym, ot, choćby kosmonautą. Co więcej, z każdym dniem „Lata w Teatrze” uczę się coraz bardziej panować nad ciałem, władać nim według potrzeb – tłumaczy Małgorzata Czyż.

Lato w Teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Tegoroczna czwarta już edycja teatralnych półkolonii odbywa się między 4 lipca a 27 sierpnia 2011 roku w kilkunastu miastach Polski. Codziennie przez 14 dni uczestnicy projektu pracują nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec turnusu przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej.
Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogą podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni. Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr staje atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

W tegorocznej edycji projektu biorą udział:
Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Białostocki Teatr Lalek, Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Sztuk Wszelakich w Białymstoku, Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne „Teatr Grodzki”, Miejski Dom Kultury w Bielsko-Białej, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne „Stacja Bukownica” w Bukownicy, Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Stowarzyszenie De-Novo w Dynowie, Stowarzyszenie „In gremio” w Gdyni, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jantar, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie, Fundacja im. Ks. Siemaszki w Krakowie, Fundacja Paideia w Krakowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Teatralne Chorea w Łodzi, Teatr Lalki i Aktora „Pinokio” w Łodzi, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Teatr Remus w Warszawie, Klub Kultury Falenica w Warszawie, Stowarzyszenie Praktyków Dramy „Stop-klatka” w Warszawie, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Nowy w Zabrzu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2021 Highlander's Group