Poniedziałek, 5 grudnia
Imieniny: Krystyny, Sabiny
Czytających: 7033
Zalogowanych: 12
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Po świętach "narodowa kwarantanna"?

Piątek, 18 grudnia 2020, 8:43
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Po świętach "narodowa kwarantanna"?
Fot. KPRM
Po świętach Bożego Narodzenia rząd planuje kolejne ograniczenia wolności na terytorium Polski. Wczoraj (17) politycy tzw. Zjednoczonej Prawicy ogłosili na konferencji prasowej swoje decyzje, ale na szczegółowe rozporządzenia - jak zwykle - poczekamy.

Co z Sylwestrem?

Z 31 grudnia 2020 r. na 1 stycznia 2021 r. w godzinach od 19:00 do 6:00 w całym kraju ma obowiązywać zakaz przemieszczania się. Wyjątkiem będą m.in. niezbędne czynności służbowe oraz inne wskazane w rozporządzeniu.

Nowe zakazy od 28 grudnia?

Rząd planuje kolejne ograniczenia wolności na terytorium Polski. Chodzi m.in. o:

- ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostaną m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe,
- ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem mają być również hotele pracownicze,
- zamknięte stoki narciarskie,
- infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego,
- 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Ponadto mają nadal obowiązywać pozostałe - dotychczasowe ograniczenia.

Nie brakuje opinii, że tzw. godzina policyjna w noc sylwestrową będzie niezgodna z Konstytucją. Mówi o tym m.in. prof. Marek Chmaj:

Konstytucja w art. 52 ust. 1 wskazuje, że „każdemu zapewnia się wolność poruszania po terytorium Rzeczypospolitej Polskiej”. W ust. 3 tego artykułu zastrzeżono, że wolność ta może podlegać ograniczeniom określonym w ustawie. Z kolei w art. 31 ust. 3 podkreślono, że ograniczenia w zakresie korzystania z wolności konstytucyjnych nie mogą naruszać „istoty tych wolności”.
Powstaje zatem pytanie kiedy ustawa może ograniczyć wolność poruszania się? Odpowiedź na to pytanie daje art. 233 ust. 1 Konstytucji, gdzie pozwolono, aby ustawa określająca zakres ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela w stanie klęski żywiołowej dotyczyła także określonej w art. 52 ust. 1 wolności poruszania się.

Twoja reakcja na artykuł?

10
28%
Cieszy
8
22%
Hahaha
1
3%
Nudzi
0
0%
Smuci
9
25%
Złości
8
22%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (53)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy Termy Cieplickie powinny trafić w prywatne ręce?

Oddanych
głosów
979
Tak
27%
Nie
66%
Nie wiem
7%
Copyright © 2002-2022 Highlander's Group