Piątek, 20 maja
Imieniny: Aleksandra, Bazylego
Czytających: 2193
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Po poradę za miedzę

Sobota, 10 grudnia 2005, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 31 grudnia 2005, 20:43
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Coraz więcej mieszkańców przygranicznych miejscowości korzysta z usług lekarzy specjalistów z Czech

Nie tylko czeskie sklepy cieszą się zainteresowaniem Polaków mieszkających w strefie przygranicznej. Coraz częściej można ich zobaczyć w przychodniach zdrowia i aptekach. Powód jest jeden - niższe ceny
Czescy ortodonci i dentyści cieszą się dużym zainteresowaniem Polaków od kilku lat. Ich pacjentami są przede wszystkim młode dziewczyny, decydujące się na stałe aparaty ortodontyczne, korygujące krzywy zgryz.

- Jeżdżę z córką do czeskiej ortodontki od ponad dwóch lat - mówi noworudzianin Krzysztof Karwowski. - Dużo tańsze są tam nie tylko aparaty ortodontyczne, te stałe i te do ćwiczeń dla dzieci, ale także wizyty i leki. W Polsce za stały aparat na górną i dolną szczękę trzeba zapłacić od 2,5 do 3 tys. zł.

W Czechach wychodzi o 500-600 zł taniej. Mniej płaci się także za porady lekarskie. Wizyta u czeskiego specjalisty kosztuje 150 koron, czyli 19,50 zł. W Polsce średnio od 40 do 70 zł.
Dużym zaskoczeniem dla Polaków odwiedzających czeskich lekarzy, jest także konieczność zakładania kapci.

- Żeby wejść do gabinetu lekarskiego, trzeba w poczekalni zdjąć buty i założyć papcie. Tak jest wszędzie, zarówno w przychodniach rejonowych, jak i prywatnych gabinetach, działających w domach - śmieje się Krzysztof Karwowski.
Polacy kupują także leki w czeskich aptekach.
- U nas szczepionek przeciwko grypie nie było, a u Czechów kupowało się je bez problemu. Na dodatek były o prawie 10 złotych tańsze - wylicza Stefania Gajda z Mieroszowa.

- Prawdziwy najazd mamy w wasze dni wolne od pracy. U nas to normalny dzień roboczy, w Polce święto, więc chyba dlatego moją aptekę odwiedziło wtedy ponad trzydziestu klientów z Polski - wylicza z zadowoleniem Martin Mach, młody aptekarz z czeskiego Broumova.
- Nie możemy stosować zniżek na polskie recepty, natomiast bez problemu można u nas kupić wszystkie leki przepisywane przez lekarzy z zagranicy. Jeśli nie mamy dokładnie takiego specyfiku, jaki jest na recepcie, to znajdujemy jego czeski odpowiednik.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (1) Dodaj komentarz


Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group