Piątek, 27 stycznia
Imieniny: Anieli, Jana, Jerzego
Czytających: 9777
Zalogowanych: 9
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Powiat: Po Koronę Gór Polskich

Czwartek, 17 października 2019, 6:25
Aktualizacja: Sobota, 26 października 2019, 14:32
Autor: WAC
Powiat: Po Koronę Gór Polskich
Fot. GOPR
Mimo niepełnosprawności chcą zdobyć Koronę Gór Polskich. Przez trzy dni dziewięciu wychowanków i siedmiu opiekunów z Ośrodka Rehabilitacyjno–Edukacyjno–Wychowawczego w Działdowie uczestniczących w programie Fundacji 28 Marzeń – "Niepełnosprawni w drodze na szczyt" zdobywało szczyty Sudetów Zachodnich: Śnieżkę, Skalnik i Wysoką Kopę. Nad ich bezpieczeństwem czuwali ratownicy Grupy Karkonoskiej Górskiego Pogotowia Ratunkowego.

Projekt "Niepełnosprawni w drodze na szczyt" zrodził się z inicjatywy i osobistych pasji jednego z pracowników Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Działdowie, nauczyciela Romana Jankowskiego. Jego celem jest zdobycie w ciągu dwóch lat (4 wypraw) 28 najwyższych szczytów różnych pasm górskich Polski od Gór Świętokrzyskich, poprzez Bieszczady, Beskidy, Góry Stołowe, Karkonosze po Tatry.

W projekcie bierze udział dziewięciu wychowanków/ uczniów Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego (OREW) i Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy (NSPdP) Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Działdowie. Jest to młodzież w wieku od 15 do 22 lat, niepełnosprawna intelektualnie w stopniu umiarkowanym wraz ze sprzężeniami (niepełnosprawność ruchowa, słabe widzenie, autyzm). Kadrę opiekuńczą tworzy siedmiu pracowników OREW i NSPdP (kadra merytoryczna i pomocowa), osób z długoletnim stażem pracy, rozumiejących i znających uczestników projektu, fizycznie przygotowanych do podjęcia trudów poszczególnych wypraw.

W 2019 roku odbyły się już wyprawy na szczyty południowo - zachodniej część Polski. Wśród nich znalazły się Skalnik, Śnieżka i Wysoka Kopa. Punktem kulminacyjnym, wieńczącym projekt będzie wejście na Rysy (2499m n.p.m.) podczas ostatniej wyprawy w 2020 r.

Zamysłem tej inicjatywy jest pokazanie społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne są integralną jego częścią; że istnieją i chcą istnieć na równi z jego zdrową częścią - mówią organizatorzy przedsięwzięcia. - Projekt ten ma za zadanie rozbudzanie u osób niepełnosprawnych potrzeby aktywności oraz ukazanie, że takie osoby, jak podopieczni naszych placówek, mogą, potrafią i chcą być aktywne.

Twoja reakcja na artykuł?

21
88%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2023 Highlander's Group