• Sobota, 29 lutego 2020
  • Godz. 13:22
  • Imieniny: Dobroniego, Lutosława, Romana
  • Czytających: 6704
  • Zalogowanych: 5
  • Niezalogowany | Zaloguj | Rejestracja

Po Koronę Gór Polskich

Wiadomości: Powiat
Czwartek, 17 października 2019, 6:25
Aktualizacja: Sobota, 26 października 2019, 14:32
Autor: WAC
Fot. GOPR
Mimo niepełnosprawności chcą zdobyć Koronę Gór Polskich. Przez trzy dni dziewięciu wychowanków i siedmiu opiekunów z Ośrodka Rehabilitacyjno–Edukacyjno–Wychowawczego w Działdowie uczestniczących w programie Fundacji 28 Marzeń – "Niepełnosprawni w drodze na szczyt" zdobywało szczyty Sudetów Zachodnich: Śnieżkę, Skalnik i Wysoką Kopę. Nad ich bezpieczeństwem czuwali ratownicy Grupy Karkonoskiej Górskiego Pogotowia Ratunkowego.

Projekt "Niepełnosprawni w drodze na szczyt" zrodził się z inicjatywy i osobistych pasji jednego z pracowników Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego w Działdowie, nauczyciela Romana Jankowskiego. Jego celem jest zdobycie w ciągu dwóch lat (4 wypraw) 28 najwyższych szczytów różnych pasm górskich Polski od Gór Świętokrzyskich, poprzez Bieszczady, Beskidy, Góry Stołowe, Karkonosze po Tatry.

W projekcie bierze udział dziewięciu wychowanków/ uczniów Ośrodka Rehabilitacyjno - Edukacyjno - Wychowawczego (OREW) i Niepublicznej Szkoły Przysposabiającej do Pracy (NSPdP) Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną (PSONI) Koło w Działdowie. Jest to młodzież w wieku od 15 do 22 lat, niepełnosprawna intelektualnie w stopniu umiarkowanym wraz ze sprzężeniami (niepełnosprawność ruchowa, słabe widzenie, autyzm). Kadrę opiekuńczą tworzy siedmiu pracowników OREW i NSPdP (kadra merytoryczna i pomocowa), osób z długoletnim stażem pracy, rozumiejących i znających uczestników projektu, fizycznie przygotowanych do podjęcia trudów poszczególnych wypraw.

W 2019 roku odbyły się już wyprawy na szczyty południowo - zachodniej część Polski. Wśród nich znalazły się Skalnik, Śnieżka i Wysoka Kopa. Punktem kulminacyjnym, wieńczącym projekt będzie wejście na Rysy (2499m n.p.m.) podczas ostatniej wyprawy w 2020 r.

Zamysłem tej inicjatywy jest pokazanie społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne są integralną jego częścią; że istnieją i chcą istnieć na równi z jego zdrową częścią - mówią organizatorzy przedsięwzięcia. - Projekt ten ma za zadanie rozbudzanie u osób niepełnosprawnych potrzeby aktywności oraz ukazanie, że takie osoby, jak podopieczni naszych placówek, mogą, potrafią i chcą być aktywne.

Twoja reakcja na artykuł?

20
87%
Cieszy
0
0%
Dziwi
1
4%
Nudzi
0
0%
Smuci
1
4%
Złości
1
4%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~ignac 17-10-2019 17:44
Jak to, nie komentujecie takiego wysiłku??? Ludzie o gorszej sprawności psycho-ruchowej, ich rehabilitanci, cały zespół pomocników pokazuje Wam, że można. Są o milion procent bardziej przygotowani niż większość "stonki" która zawala i zaśmieca nasze góry. Pseudoturyści z wielkich miast zawalają i brudzą szlaki i wejścia na szczyty. Trzymam kciuki. Trzeba pokazać ubranym w markowe ciuchy, że nie ważny jest statut społeczny, finansowy, czy zdrowotny... Najbardziej mnie wkur...rza podejście korpo-sukcesmana. Zrobić sobie fryzurę, zjeść za sto złotych i odlać się na gorszych.
~Zolw201 18-10-2019 10:54
Brawo wy. Jestem pełen podziwu dla takich ludzi.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group