Czwartek, 26 maja
Imieniny: Filipa, Pauliny
Czytających: 5400
Zalogowanych: 11
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Kotlina Jeleniogórska: Plastik zamiast papieru

Wtorek, 29 listopada 2005, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 7 marca 2006, 10:42
Autor: TEJO
Od czwartku (1 grudnia) osoby, które jadą zagranicę i chcą mieć możliwość skorzystania z porady lekarskiej w krajach Unii Europejskiej, będą musieli wyrobić plastikową kartę z elektronicznym kodem chipowym.

Dokument, zwany Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego obowiązuje od stycznia w całej UE. Teraz będzie wymagany także od Polaków.
- Właśnie przygotowujemy się do wydawania tej karty - powiedziała nam Dorota Gniewosz, dyrektorka jeleniogórskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

Plastikowe karty zastąpią papierowe formularze E 100. Po zarejestrowaniu formularza w odpowiedniej placówce odwiedzanego państwa Polacy mogli liczyć na bezpłatne leczenie. Ale z rejestracją był kłopot, ponieważ zdarzało się, że lekarze nie uznawali tego dokumentu. Niektórzy tłumaczyli, że nie rozumieją formularza napisanego po polsku.

Teraz kłopot ma zniknąć. Dane z chinowej karty będą lepiej chronione, a sama karta praktycznie niemożliwa do podrobienia.
Wnioski będą od czwartku dostępne w jeleniogórskiej siedzibie NFZ przy ulicy Wolności lub na stronie internetowej funduszu: www.nfz-warszawa.pl

Na wydanie dokumentu trzeba będzie poczekać około tygodnia. Karta będzie ważna od dwóch miesięcy do roku we wszystkich krajach unijnych poza Polską.

Ogłoszenia

Czytaj również

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group