Piątek, 23 października
Imieniny: Marleny, Seweryna
Czytających: 2395
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Plany (nie)realne

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 8 maja 2007, 0:00
Autor: TEJO
Fot. Karkonoskie Drezyny Ręczne
Sto milionów złotych ma kosztować modernizacja odcinka linii kolejowej z Jeleniej Góry do Jakuszyc. Tory do Szklarskiej Poręby, po których od kilku tygodni jeździ coraz mniej pociągów, są w coraz gorszym stanie.

Modernizacja odcinka to założenie Euroregionu Nysa, który niemal od początku powstania stara się o uruchomienie połączenia zwanego Koleją Izerską, czyli reaktywacją linii do Jakuszyc i dalej – do Czech (Harrachov, Tanvald, Liberec) aż do Pragi. Linia ta działała do 1946 roku.

Maciej Gałęski z Euroregionu Nysa przekonuje, że pieniądze można by pozyskać z funduszy unijnych przy okazji remontu i modernizacji linii kolejowej Wrocław – Jelenia Góra (koszt półtora miliarda złotych!).

W założeniach instytucji są także starania o modernizację innych lokalnych linii kolejowych, aby zachęcić do korzystania z nich nie tylko „zwykłych” podróżnych, ale i turystów, zwłaszcza z Niemiec. Chodzi o elektryfikację części linii Zgorzelec – Lubań i otwarcie bezpośredniego połączenia z Goerlitz.

Na razie na planach się kończy i to od kilku lat. Euroregion ma świetne pomysły, tyle tylko, że poza zasięgiem realizacji.
Wprawdzie doprowadzono do częściowego oczyszczenia i naprawienia fragmentu torów z Harrachova do Jakuszyc i Szklarskiej Poręby dla Kolei Izerskiej. Zorganizowano nawet przejazdy pokazowe czeskim składem na tej linii, a w jednym z nich uczestniczył były minister transportu Tadeusz Syryjczyk.

W praktyce sprawa uruchomienia tej linii dla pasażerów utknęła w martwym punkcie. Co gorsze niszczeje odcinek Jelenia Góra – Szklarska Poręba, zwłaszcza po tym, jak Polskie Koleje Państwowe zlikwidowały wszystkie lokalne połączenia na tej trasie.

M. Gałęski ma nadzieję na zmianę stanowiska PKP w tej sprawie oraz dobre chęci dla ratowania regionalnego kolejnictwa. Ale dobrymi chęciami nikt jeszcze niczego nie zbudował. Tak zapewne będzie i tym razem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~fan kolei 8-05-2007 13:33
miejmy nadziej ze jak marus obrebalski zostanie przewodniczacy Euroregionu Nysa to zalatwi kase i zmodernizuja ta linie... bo jest to naprawde bardzo dobra linia tylko trzeba o nia dbac...
~cdi 8-05-2007 13:42
Stacja w Jakuszycach - Chataka Puchatka. Odmalowac, polozyc pape na dach i jak nowa. heheh
~ksyfka 8-05-2007 14:13
Zrobcie to polaczeniz Wroclawiem takie jak nalzey, ze bedzie zsie jechac o dmax 2h to obiecuje ze na mnie zarobi kolej !
~XYZ 8-05-2007 14:23
POLAK nie POTRAFI.
~exxon 8-05-2007 15:37
a sokiści małpy dalej stoją pod estakadą
~magila 8-05-2007 16:07
jak było by super jak by mozna było dojechac pociagiem do harahova i dalej na czska strone, jedyna nadzieja ze władze eroregionu zadziałaja i dostana dodtacje i tory zostana wyremontowane
~Stacja 8-05-2007 16:22
Ta stacja wyglądem przypomina kondycję PKP. Tak szybko rozwalić swoje miejsce pracy potrafią tylko aferzyści lub nieroby. Za stan kolei odpowiada PKP. Zagonić teraz do roboty. Niech odbudują za własne pieniadze to, co zmarnowali!
~yy 8-05-2007 16:54
nieeee! bo zniknie fajna trasa biegowa po torach :/
~marek 8-05-2007 17:27
Miałem okazję brac udział w jeździe pokazowej czeską kolejką (z epoki cesarstwa!!!). Wrażenia niezapomniane. Trasa do Korzenova jest fantastyczna. Nasze władzunie zdają się nie wiedzieć gdzie i na czym mozna zarobić. Nóż się w kieszeni otwiera. Nie wiem czy za mojego życia linia zostanie otwarta. Smutne.
~janek 8-05-2007 20:10
Kolejarzom nie potrzebne są żadne pociągi ani nawet tory wystarczy że dostają dotacje a z tych pieniedzy idzie się utrzymać. Dlatego nigdy nie zgodzą się aby ktoś wszedł na ich teren a gdyby jeszcze ktoś zarabiał na przewozach - to nie miesci się w głowie szefów PKP
~pozdro 9-05-2007 0:39
podroz do wrocka powinna trwac maksymalnie 1h i 15 min, wkoncu mamy XX1 wiek, i taki czas przejazdu to zadna wizja z kosmosu tylko realne europejskie standardy :P Mam nadzieje ze do 2012 tak juz bedzie :P
~hugo 9-05-2007 9:43
przeciez wiemy ze to nie przejdzie po co zludne nadzieje nasza kolej to dziadostwo i nawet w chinach jest lepiej oczywiscie ich nie obrazajac
~ktoś 9-05-2007 10:39
Jak niemcy odzyskają swoje ziemie czyli nasz rejon to powstanie wszystko o jeszcze dużo na tym zarobią a polakom nic się nie opłaca i wszystko niszczą a połączenie czech z Jelenią Górą pociagiem to była by super sprawa sam bym często jeździł bo samochobem po takich górach nie lubię jeździć

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group