Wtorek, 4 października
Imieniny: Rozalii, Franciszka
Czytających: 4194
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Plany (nie)realne

Wtorek, 8 maja 2007, 0:00
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Plany (nie)realne
Fot. Karkonoskie Drezyny Ręczne
Sto milionów złotych ma kosztować modernizacja odcinka linii kolejowej z Jeleniej Góry do Jakuszyc. Tory do Szklarskiej Poręby, po których od kilku tygodni jeździ coraz mniej pociągów, są w coraz gorszym stanie.

Modernizacja odcinka to założenie Euroregionu Nysa, który niemal od początku powstania stara się o uruchomienie połączenia zwanego Koleją Izerską, czyli reaktywacją linii do Jakuszyc i dalej – do Czech (Harrachov, Tanvald, Liberec) aż do Pragi. Linia ta działała do 1946 roku.

Maciej Gałęski z Euroregionu Nysa przekonuje, że pieniądze można by pozyskać z funduszy unijnych przy okazji remontu i modernizacji linii kolejowej Wrocław – Jelenia Góra (koszt półtora miliarda złotych!).

W założeniach instytucji są także starania o modernizację innych lokalnych linii kolejowych, aby zachęcić do korzystania z nich nie tylko „zwykłych” podróżnych, ale i turystów, zwłaszcza z Niemiec. Chodzi o elektryfikację części linii Zgorzelec – Lubań i otwarcie bezpośredniego połączenia z Goerlitz.

Na razie na planach się kończy i to od kilku lat. Euroregion ma świetne pomysły, tyle tylko, że poza zasięgiem realizacji.
Wprawdzie doprowadzono do częściowego oczyszczenia i naprawienia fragmentu torów z Harrachova do Jakuszyc i Szklarskiej Poręby dla Kolei Izerskiej. Zorganizowano nawet przejazdy pokazowe czeskim składem na tej linii, a w jednym z nich uczestniczył były minister transportu Tadeusz Syryjczyk.

W praktyce sprawa uruchomienia tej linii dla pasażerów utknęła w martwym punkcie. Co gorsze niszczeje odcinek Jelenia Góra – Szklarska Poręba, zwłaszcza po tym, jak Polskie Koleje Państwowe zlikwidowały wszystkie lokalne połączenia na tej trasie.

M. Gałęski ma nadzieję na zmianę stanowiska PKP w tej sprawie oraz dobre chęci dla ratowania regionalnego kolejnictwa. Ale dobrymi chęciami nikt jeszcze niczego nie zbudował. Tak zapewne będzie i tym razem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group