Niedziela, 4 grudnia
Imieniny: Barbary, Piotra, Jana
Czytających: 3734
Zalogowanych: 0
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Plądrografia Ryszarda Woźniaka w BWA

Sobota, 24 marca 2018, 9:10
Aktualizacja: 11:15
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Plądrografia Ryszarda Woźniaka w BWA
Fot. Przemek Kaczałko
Wczoraj (23.03) w Galerii BWA odbył się wernisaż wystawy Ryszarda Woźniaka pod wyjątkowym tytułem Plądrografia Plus, bowiem jak zapewnia – jest twórcą tego określenia, nawiązującego do znanej w muzyce plądrofonii. Wystawę można oglądać tylko do 14 kwietnia.

- Plądrografia to cykl 30 obrazów, bardzo spójny pod względem konceptualnym i malarskim - opisuje Ryszard Woźniak, autor wystawy. - Pojęcie plądrografia wymyśliłem nawiązując do techniki cytowania i zapożyczania, w muzyce znanej od lat 60. jako plądrofonia - tłumaczy artysta.

Jak wyjaśnia Ryszard Woźniak, obrazy są jednorodne, bowiem odnoszą się do sztuki wybitnego polskiego artysty - Stanisława Dróżdża. - Odkryłem, że ludzie chętnie prezentują się i fotografują na tle prac Stanisława Dróżdża, traktując jego sztukę jako atrakcyjne tło. Zastanawiałem się czy są granice tego, jak możemy sztukę używać, nadużywać, wykorzystywać. Moim zdaniem, w sztuce nie ma żadnych granic - podkreślił artysta.

- Można powiedzieć, że to jest malarski palimpsest, gdzie artysta tworzy nowe formy, nowe znaczenia na dziełach uznanych twórców - oceniła Luiza Laskowska, dyrektor BWA.

Ryszard Woźniak (ur. 1956 r.) - malarz, performer, autor instalacji, teoretyk sztuki, pedagog. Studiował w warszawskiej ASP w pracowni malarstwa prof. Stefana Gierowskiego. Od 1982 związany z „Gruppą”, brał udział w niemal wszystkich jej wystawach i akcjach, współredagował pismo „Oj, dobrze już”. Od 1992 prowadzi pracownię malarstwa na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego. Obecnie jest profesorem tej uczelni.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (2)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2022 Highlander's Group