Środa, 5 sierpnia
Imieniny: Mariana, Marii, Stanisława
Czytających: 2531
Zalogowanych: 1
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

PiS proponuje dopłaty za wodę

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 1 lutego 2008, 13:19
Aktualizacja: 13:22
Autor: ROB
Fot. ROB
Wprowadzenie sporych dopłat do cen wody i ścieków dla mieszkańców Jeleniej Góry proponują radni Prawa i Sprawiedliwości. Ludzie płaciliby mniej, ale różnicę w rachunkach pokryłoby miasto.

Prezydent MarekObrębalski zaproponował, że do każdego metra sześciennego wody, miasto dopłaci mieszkańcowi 40 groszy, a do ścieków – 20 gr. Radni PiS zaproponowali więcej. Chcą, by dopłacono ludziom złotówkę, po 50 groszy na metr sześcienny wody i metr sześcienny ścieków.

– Woda w naszym mieście jest bardzo droga. Byliśmy przeciwni proponowanym w grudniu podwyżkom, ale prawo jest takie że weszły one w życie mimo naszego sprzeciwu – mówił Jóżef Zabrzański z PiS, wiceprzewodniczący rady miejskiej. - W tej sytuacji możemy ludziom pomóc jedynie poprzez dopłaty.

Radni PiS zapowiedzieli, że projekt uchwały przedstawią pod głosowanie już na lutowej sesji rady miejskiej. Tyle tylko, że nie wiadomo, skąd miasto miałoby znaleźć pieniądze na to zadanie. W projekcie budżetu na dopłaty jest zarezerwowane 1,6 mln złotych. Tyle będzie kosztowała propozycja prezydenta. Na zrealizowanie dopłat proponowanych przez PiS potrzeba 2,5 mln.

Miasto zafundowało jeleniogórzanom podwyżki cen wody od 21 stycznia. Aktualnie ludzie płacą 3,80 zł za metr sześcienny wody i 3,91 zł za ścieki (wcześniej woda i ścieki kosztowały po 3,09 zł). Wliczając dopłaty PiS, woda kosztowałaby 3,30 zł a ścieki – 3,41 zł.

Radni PiS chcą też przyjrzeć się funkcjonowaniu „Wodnika”. - Z informacji jakie posiadamy wynika, że straty wody wynoszą 50% – mówi Krzysztof Mróz. – To strasznie dużo. Gdyby udało się je zmniejszyć, podwyżki nie byłyby konieczne.

Krzysztof Mróz chce, by w połowie roku odbyła się sesja rady miejskiej, poświęcona sytuacji w spółkach miejskich.

Poprą budżet
- Jesteśmy opozycją, ale nie chcemy działać destruykcyjnie, dlatego poprzemy projekt budżetu – mówił na konferencji prasowej Jóżef Zabrzański z PiS. Klub radnych jednak stawia warunki: chce, aby prezydent uwzględnił poprawki wniesione przez radnych partii Kaczyńskich. Wśród nich jest m. in. organizacja domu kultury w Cieplicach, przyśpieszenie prac nad lokalizacją basenów termalnych czy budowa boisk ze sztuczną nawierzchnią, m.in. przy SP 11.
– Nie przyjęcie budżetu może spowodować utratę pieniędzy pozyskanych z Unii Europejskiej. A tego chyba nikt by nie chciał – mówił Józef Zabrzański.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~były radny 1-02-2008 13:42
Poparcie budżetu jest raczej gwarancją nietykalności układu w KRUS...
~ale ściema... 1-02-2008 13:48
Pisiory ściemniają! Kłamią, że są przeciwni podwyżkom wody! Ich człowiek jest przewodniczącym Rady Nadzorczej Wodnika, co oznacza, że musiał zgodzić się i zaakceptować proponowane przez spółkę podwyżki. Za stołki przegłosują budżet nawet swojemu śmiertelnemu wrogowi z Platformy O. Ciekawe co na to, Tusku i Kaczor?
~xxx 1-02-2008 14:30
Jak Wodnik ma niemiec strat podam przyklad w tamtym roku przy ulicy elsnera wymieniano rury w pewnym momecie w trzech czy czterech miejscach stare rury pekly i lala sie woda kiedy zadzwonilismy do wodnika zeby zabezpieczyli te awarie uslyszelismy ze jest remont rur i im sie nie oplaca a my za te wode przeciez nie placimy a kto ? Ta woda lala sie chyba z tydzien pozniej przyjechali panowie cos tam z nerwami kopali oczywiscie uszkodzili rure i na calej ulicy elsnera i oginskiego byl potop ale to nie ludzie placa a kto/? wodnik jest tak bezczelny ze przy tym remoncie zniszczyl i tak bylejaki plac zabaw nawet ich nie bylo stac przyjechac i wyrownac tego niemowiac juz o pocietym niepotrzebnie chodniku tak to my Irlandii napewno nie zbudujemy . A pan prezes zamiast podnosic cene wody niech sie przyjrzy swoim uczciwym pracownikom .
~Rozczarowany 1-02-2008 14:45
Popieram wniosek radnych 100 % - obojętnie, czy to jest radny z PiS czy innego ugrupowania nasi radni powinni działać na korzyść nas mieszkańców. I rzeczywiście kontrolę powinni przeprowadzić we wszystkich podległych spółkach miejskich - naprawdę widać ,że źle one funkcjonują. Radnym z PiS zwracam uwagę ,że jest też problem z basenem w Sobieszowie.
~ktos 1-02-2008 16:36
a regulacja rzeki Kamienna ktos o tym pomyśłał?
~JG 1-02-2008 20:02
Szczerze mówiąc ,takie dopłaty to dla mnie ściema. Dopłata ok. 12zł do rachunku za wodę przez miasto do mojego rachunku za wodę nie przełoży się w żaden sposób ratowanie mojego domowego budżetu.Mam wrażenie że to po prostu jakaś propaganda.Niech dopłacą najbiedniejszym mieszkańcom JG. A resztę kasy dadzą na rozwój miasta(baseny ,drogi ,itd..) Pozdrawiam.
BoaPL 1-02-2008 20:08
@ktos Wyreguluj sobie rozum. Nie ma potrzeby. A wogole to nie na temat.
~krawat 48 1-02-2008 20:25
Od dawna mnie to zlosci,jak pobiore 1m wody,to nigdy nie oddam 1m sciekow Kto towyliczyl.Sprawa druga-w naszej kotlinie gorskiej zrodel wody mamy sporo,to nie pustynia nie trzeba wielu kilometrow rur i wode mamy wdobrym gatunku to obrobka jej nie powinna byc zbyt kosztowna.
~jan 1-02-2008 20:57
Już od miesiąca jest zgłoszony wyciek na osiedlu xx-lecia !!!. Żadnej reakcji ze strony Wodnika i Spółdzielni ?. Z ludzi zrobiono złodziei i obciążani są za wyimagowane ubytki !. Panowie urzędnicy .Co się z Wami dzieje ?.Niemal każda inwestycja spaprana ,nie reagujecie na sygnały i zarazem prosicie o loialność . Naprawdę już ręce opadają .
~edyta 1-02-2008 22:53
jak ma dobrze funkcjonować Wodnik skoro prezesem jest Jastrzębski . Nie możemy płacić za wode tylko dlatego e jest nieudolny Prezes """
~LJ 2-02-2008 8:15
Radni z PiS chyba żyją w innym mieście, gdyż większość ludzi w jelonce wie o tym, że w spółce Wodnik są bardzo duże straty i to od kilku lat. Jakie dopłaty, czyżby znowu wróciło stare a skąd wezmą na te dopłaty też od nas na końcu tego łańcucha jesteśmy my i tak my za to zapłacimy, a do tego cena wywozu śmieci jak ludzie dostaną pierwsze rachunki za tę usługę to może być tłok na SOR w naszym szpitalu. Nie szuka się rozwiązań w spółkach tylko sięga coraz głębiej do naszych kieszeń. A co z opłatami za zajmowanie pasa drogowego, może radni z PiS wyjaśnią to wszystkim
~kolejarz z J.Gory 2-02-2008 10:59
Co ten Wodnik sciemnia-50% strat-,to nie magazyn z alkocholem ,dobiorom sobie wody z zrodelek (nic nie placac)i bedzie git.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group