Poniedziałek, 2 października
Imieniny: Dionizego, Sławomira
Czytających: 12141
Zalogowanych: 15
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Piotr Duda rozpoczął wizytę w Jeleniej Górze

Poniedziałek, 17 października 2016, 13:19
Aktualizacja: Środa, 19 października 2016, 8:23
Autor: Przemek Kaczałko
Jelenia Góra: Piotr Duda rozpoczął wizytę w Jeleniej Górze
Fot. Przemek Kaczałko
Spotkanie z pracownikami Jelfy oraz oddanie czci uczestnikom strajku okupacyjnego w Gencjanie (1981 r.) to pierwsze punkty programu wizyty Piotra Dudy, przewodniczącego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” w Jeleniej Górze. Dzisiaj (17.10) rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Komisji Krajowej związku.

- Jesteśmy w miejscu, w którym też rodziła się Solidarność – mówił przewodniczący podczas uroczystości złożenia kwiatów przy obelisku poświęconemu strajkującym w 1981 roku w Gencjanie związkowcom.

Wizyta szefa największego w Polsce związku zawodowego związana jest z posiedzeniem Komisji Krajowej NSZZ, którą oprócz przewodniczącego, tworzą przedstawiciele 34 Regionów NSZZ Solidarność (liczba przedstawicieli danego regionu w Komisji Krajowej wynika z liczby członków związku w danym regionie) oraz przedstawiciele Sekretariatów Branżowych NSZZ Solidarność, reprezentujący największe grupy branżowe (przemysł wydobywczy, energetyczny, oświatowa, kolej, handel i banki, itp.).

Dzisiaj o godz. 15:00 w Hotelu Mercure związkowcy rozpoczną obrady, których celem ma być przygotowanie Krajowego Zjazdu Delegatów zaplanowanego na listopad br. w Płocku oraz dyskusja na temat planowanych zmian w Kodeksie pracy. Będzie to też okazja do podsumowania pierwszego roku działalności Rady Dialogu Społecznego.

- Od sześciu lat pod moim przewodnictwem posiedzenia odbywają się w różnych miejscach naszego kraju, nie tylko w Gdańsku, gdzie podpisano najważniejsze porozumienie. To jest szacunek dla ludzi, którzy tutaj tworzyli Solidarność, ale także dzisiaj działają w związku – stwierdził Piotr Duda. - Moja wizyta, to także chęć dogłębnego poznania problemów, które ma region, bo nie zawsze dowiadujemy się o tym na komisji krajowej – dodał szef Solidarności.

Komisja Kodyfikacyjna pracuje nad projektem nowego Kodeksu pracy, ale związkowcy już podkreślają, że na taki dialog czekano od wielu lat. - Po raz pierwszy związki zawodowe i związki pracodawców mają tam swoich przedstawicieli. Komisja daje sobie 18 miesięcy na wypracowanie zmian. Kodeks ma być napisany na nowo, za wcześnie mówić o zmianach, bo chcemy, aby był cieniutką książką podstawowych praw pracowniczych, a ta druga część – stosunków zbiorowych. Chcemy, aby w naszym kraju powróciły zakładowe, ponadzakładowe, branżowe układy zbiorowe pracy – powiedział Piotr Duda. - Nastał czas dla pracownika i mam nadzieję, że długo ten kierunek zostanie utrzymany – dodał szef „Solidarności”.

O potrzebie istnienia związków zawodowych mówił Wojciech Ilnicki, związkowiec z Kopalni Turów. - Gdyby nie związki zawodowe, to byśmy nie mówili dzisiaj o wolnych niedzielach, sobotach, pewnie wszyscy byśmy pracowali na umowach „śmieciowych” - mówił Wojciech Ilnicki, który jest jednocześnie członkiem Rady Dialogu Społecznego. Czy strona rządowa jest otwarta na postulaty Solidarności? - Zawsze jestem zdania, że strona związkowa jest drugą stroną, ale nie można powiedzieć, że nie dzieje się nic pozytywnego. Zmieniliśmy system umów „śmieciowych”. Stawka godzinowa 13 zł wchodzi od 1 stycznia 2017 r. To są rzeczy, o które postulowaliśmy. Pozostaje kwestia obniżenia wieku emerytalnego i wiele innych zmian – powiedział W. Ilnicki.

Z kolei szef regionu jeleniogórskiego Franciszek Kopeć podkreślał, że obrady Komisji Krajowej są bardzo ważne dla działaczy w regionie. - Jest to pierwszy raz od momentu powstania Solidarności, kiedy zbiera się w naszym regionie tak wysoka władza związkowa. To też docenienie naszej pracy i zaangażowania w sprawy związkowe regionu jeleniogórskiego – stwierdził Franciszek Kopeć.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (27)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy pójdziesz głosować w wyborach 15.10?

Oddanych
głosów
1077
Tak
88%
Nie
8%
To zależy od pogody
5%
 
Głos ulicy
Dni Podgórzyna – czy impreza się podobała?
 
Miej świadomość
Ukraina pozwała Polskę: Koniec Sojuszu?
 
Rozmowy Jelonki
5300 zł na rękę
 
Aktualności
Koszulki dla piesków
 
Aktualności
Otworzyli 3 % drogi S3
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – ludzie wracają do domów
 
Aktualności
Festiwal w Cieplicach – Alicja w Krainie Czarów
Copyright © 2002-2023 Highlander's Group