Wtorek, 5 marca
Imieniny: Adriana, Oliwii
Czytających: 3962
Zalogowanych: 3
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

JELENIA GÓRA: Piłeś? Nie jedź! Lub kup alkomat

Wtorek, 30 marca 2010, 7:58
Aktualizacja: Środa, 31 marca 2010, 8:07
Autor: Angela
JELENIA GÓRA: Piłeś? Nie jedź! Lub kup alkomat
Fot. www.policja.gov
Kierowcy, którzy chcieliby się upewnić, czy zawartość alkoholu w organizmie nie przekracza dozwolonych norm, nie mogą liczyć na przebadanie przez policję. Wbrew powszechnemu mniemaniu funkcjonariusze nie mają takiego obowiązku.

Fakt, że policja nie ma obowiązku przebadania na zawartość alkoholu we krwi człowieka, który się do nich zgłosi, budzi kontrowersję od dłuższego czasu. Oburzył też pana Pawła z Jeleniej Góry, który chciał się ostatnio przebadać.

– Pojawiła się niespodziewana konieczność wyjazdu, jednak wcześniej wypiłem piwo. Nie byłem pijany i czułem się dobrze, ale postanowiłem się przebadać, żeby mieć stuprocentową pewność, że nie popełniam wykroczenia. W tym celu udaliśmy się na KMP w Śródmieściu. Jednak od funkcjonariusza usłyszałem, że oni takich rzeczy nie robią i zostałem skierowany do apteki lub na CPN w celu zakupu testu. Dodatkowo powiedziano mi, że nawet niema takiej możliwości, ponieważ wszystkie alkomaty są w terenie – napisał do nas Czytelnik.

– To nie była prawda, bo w pobliżu dwa alkomaty stacjonarne, jeden bezpośrednio na dyżurce, drugi w pobliskim pokoju. Nie było by w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że kolega niedawno miał podobną sytuację i został przebadany na miejscu bez żadnego „ale” – pisze pan Paweł z Jeleniej Góry. – Piętnuje się jazdę pod wpływem alkoholu, ale kiedy ktoś chce dobrowolnie się zbadać żeby mieć pewność, że nie powiększa i tak już tragicznych statystyk pijanych kierowców zostaje odprawiony. To dziwne biorąc pod uwagę fakt, że przy akcjach w telewizji wspomina się o takiej możliwości jak przebadanie alkomatem na komendzie – komentuje.

Tymczasem podinsp. Edyta Bagrowska, oficer prasowy jeleniogórskiej policji, tłumaczy, że policja rzeczywiście nie ma obowiązku przebadania w komendzie każdego, kto się do niej zgłosi.
– Staramy się przeprowadzać kontrole alkomatem na prośbę wszystkich osób, które się do nas zgłaszają, ale nie mamy takiego obowiązku. Niekiedy wszyscy policjanci są zajęci i nie mają czasu na wykonywanie badań. Czasami też wszystkie urządzenia są w terenie i nie ma możliwości przeprowadzenia takiego badania.

Przykładem była miniona niedziela, podczas której w całym mieście prowadzona była akcja „trzeźwość”. W takich sytuacjach kierowcy, którzy spożyli alkohol i chcą się przebadać, muszą sobie sami zakupić takie urządzenie. Są one dostępne w aptekach, na stacjach CPN czy w sprzedaży internetowej. Niezawodną zasadą jest natomiast nie spożywanie alkoholu przed jazdą samochodem – mówi.

Przypominamy, że dozwolona ilość alkoholu we krwi kierującego w Polsce wynosi 0,2 promila. Jeśli alkomat przy policyjnej kontroli wykaże u kierującego od 0,2 – 05 promila wówczas traktowane jest to jako wykroczenie „po spożyciu”, za co grozi mandat karny. Kierowca pod wpływem alkoholu powyżej 0,5 promila w organizmie jest traktowany jak nietrzeźwy i prowadząc w tym stanie auto popełnia przestępstwo, które jest zagrożone karą do dwóch lat więzienia i utratą prawa jazdy.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (36)

Dodaj komentarz
komentarz usunięty

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy wjechałeś kiedykolwiek w dziurę w ulicy, a później musiałeś coś naprawiać u mechanika?

Oddanych
głosów
385
Tak
66%
Nie
18%
Było blisko...
16%
 
Głos ulicy
Jednym wystarczyłoby 5, a innym 10 mało
 
Miej świadomość
Diuna 2 – czy warto zobaczyć?
 
Rozmowy Jelonki
UB i SB w wersji cyfrowej
 
Aktualności
Szkolenie przy Kruszwickiej
 
Aktualności
Biegali ku pamięci Żołnierzy Niezłomnych
 
Piłka nożna
Skrót VIDEO z meczu Karkonoszy
 
Kultura
MuzyKuny w Kromnowie
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group