Sobota, 24 października
Imieniny: Marcina, Rafała, Antoniego
Czytających: 5272
Zalogowanych: 4
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Pierwsza pomoc w Krakowie: nasi górą

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAKÓW
Poniedziałek, 28 września 2009, 8:08
Aktualizacja: Wtorek, 29 września 2009, 8:25
Autor: TEJO/Angela
Fot. Organizator
Sześciu gimnazjalistów z ZSO nr 1 w Jeleniej Górze wzięło udział w miniony weekend w finale III Ogólnopolskiego Konkursu udzielania pierwszej pomocy dla uczniów klas IV i VI szkół podstawowych oraz gimnazjów pod hasłem „Serce na start”. Anna Urbańska i Mateusz Kotowski wywalczyli drugie miejsce. Wygrali gimnazjaliści z "jedynki", których reprezentacja także pojechała na zawody.

Sukcesami i czołowymi miejscami w ogólnopolskim konkursie ratownictwa medycznego, który odbył się w Krakowie, mogą się też pochwalić uczniowie Gimnazjum nr 1 w Jeleniej Górze: Małgorzata Mytnik, która wywalczyła pierwsze miejsce oraz Piotr Król, zdobywca miejsca drugiego.

Z przyczyn technicznych na konkurs nie dojechała, mimo zakwalifikowania, Kinga Brzeziek, uczennica klasy pierwszej. Jak mówią dyrektor szkoły Jolanta Piasecka i jej zastępczyni Joanna Lach-Zawrzykraj, jest to ogromny sukces, poparty gruntowną wiedzą i wcześniejszą ciężką pracą uczniów. Potwierdzają to sami uczestnicy, którzy mówią jednak, że mistrzami w tej dziedzinie się nie czują.

Przez kilka lat byłam pozorantem, dzięki czemu się bardzo dużo nauczyłam. Na tym stanowisku widać, jakie błędy popełniają inni oraz jakie powinno być poprawne działanie – mówi Małgorzata Mytnik. W minionym roku również brałam udział w tym konkursie, ale niestety zajęłam jedenaste miejsce. W tym roku popracowałam sporo z moją mamą i przyniosło to efekty. Najtrudniejsze było dla mnie nauczenie się resuscytacji. Czy czuję się mistrzem? Nie, uważam, że muszę się jeszcze dużo uczyć. W normalnym życiu nie ma czasu na zastanawianie się nad tym, co i jak zrobić, działanie musi być mechaniczne.

Mistrzem nie czuje się również Piotr Król. - W ratownictwie najważniejsze jest właśnie to, żeby się za mistrza nie uważać, żeby mieć pokorę, bo mistrzem nigdy nie będziemy, nie panujemy nad ludzkim życiem - mówi. Jeśli uznamy się za mistrza nigdy nikogo nie uratujemy.

Piotr pierwszej pomocy uczył się od czterech lat. Jak mówi jego zainteresowanie tą dziedziną zaczęło się od manewrów straży pożarnej, gdzie podobnie jak Małgosia, był pozorantem. Pomógł mu też i zmotywował go jego tato, który jest lekarzem. Piotr zna nie tylko podstawy fizycznego działania, ale również posiada rady, którymi lubi się dzielić z innymi.

– Musimy pamiętać, by przy udzielaniu pierwszej pomocy być bezpiecznym, bo martwy ratownik nikogo nie uratuje – mówi Piotr Król. – Poza tym, żeby komuś pomóc trzeba znać zasady tej pomocy jak najbardziej idealnie. W ratowaniu ludzkiego życia nie ma miejsca na błędy. Na olimpiadzie detale decydowały o ilości przyznawanych nam błędów. W rzeczywistości te detale decydują o ludzkim życiu.

Uczestnicy przypominają, że każdy z nas powinien takie umiejętności nabyć, a jeśli ich nie posiada, nie powinien przechodzić obok ludzi potrzebujących tej pomocy obojętnie. Czasami uratować życie drugiej osobie można po prostu wzywając pomoc, dzwoniąc na pogotowie ratunkowe.

Najważniejsze jest wczesne rozpoznanie, że ktoś potrzebuje pomocy i wezwanie tej pomocy – mówi Piotr. Wielu ludzi udaje, że nie widzi osób potrzebujących. Z góry uznaje, że człowiek lezący na ulicy to pijak. A należy pamiętać, że pijak też jest człowiekiem i też może potrzebować pomocy. Poza tym, najpierw należy sprawdzić co się dzieje, a dopiero później osądzać i oceniać ludzi.

Finaliści z "Żeroma" to: Agnieszka Eysymont, Aleksandra Furtak, Anna Urbańska, Jakub Baranowski, Mateusz Kotowski oraz Adam Pokosz.

Zadaniem każdego uczestnika było prawidłowe udzielenie pierwszej pomocy poszkodowanemu nieprzytomnemu z nieprawidłowym oddechem. Zawodnicy demonstrowali czynności resuscytacyjne na fantomach. – Mimo tremy (na Rynku znajdowało się mnóstwo widzów) nasi uczniowie spisali się wspaniale - informują organizatorzy. Już sam start w finale był dla nich wielkim wyróżnieniem, a okazało się że Ania Urbańska i Mateusz Kotowski zajęli ex-aequo drugie miejsce.

Pozostała czwórka znalazła się w pierwszej dziesiątce. Każdy uczestnik otrzymał dyplom i nagrodę rzeczową. Po zakończeniu konkursu organizatorzy zaprosili startujących na poczęstunek do jednej z restauracji na krakowskim rynku. Wizytę w Krakowie młodzież uwieńczyła krótką wycieczką zwiedzając miedzy innymi Wawel. Opiekunem naszej drużyny był Andrzej Urbański. Gratulujemy!

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ 28-09-2009 9:07
Gratulacje!! Dla "Żeromszczaków " :-)
piipi 28-09-2009 10:40
~Hi, .. "Zerom" *lubi byc pierwszy !
~~~~ 28-09-2009 15:22
Warto dodać że uczniowie Gimnazjum im. T. Kościuszki zajęli 1 i 2 m-ce.
~Kibic 10 28-09-2009 15:25
Nie rozumiem tego tekstu - Anna Urbańska i Mateusz Kotowski wywalczyli drugie miejsce. Wygrali gimnazjaliści z "jedynki". Przecież Gimnazjum nr 1 to zupełnie inna szkoła.
~Kibic 10 28-09-2009 15:54
Dzięki ~~~~; Teraz już wiem, że pierwsze miejsce należy do Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki. A więc ogromne brawa dla tej szkoły i gratulacje dla "Żeroma".
~mama Małgosi 28-09-2009 16:27
Jako mama Małgosi, która zdecydowanie wygrała ten konkurs zajmując I miejsce cieszę się, że ktoś w końcu dotarł do prawdziwych informacji. Uczniowie z innych gimnazjów w Jeleniej Górze też mają talenty - co widać.
~nauczycielka SP 8 28-09-2009 17:32
Chcę zwrócić uwagę, że wśród laureatów konkursu którzy brali udział w finale w Krakowie była równiez uczennica klasy 5 ze Szkoły Podstawowej nr 8 w Jeleniej Górze. Tej młodej finalistce również należą się Wielkie Brawa !!!
milanka 28-09-2009 17:42
Gratuluję finalistce - zarazem mojej siostrze. wiem, ile zajęło Jej przygotowanie się do konkursu i samego finału. Zapracowała sobie na zwycięstwo. Gratuluję także pozostałym Jeleniogórzanom, w tym dziewczynce - Dominice Gławdeckiej - uczennicy SP nr 8 w Jeleniej Górze, która także była w pierwszej dziesiątce. Jeszcze raz gratuluję wszystkim !!
~M. 28-09-2009 19:36
Finaliści z Żeroma to moi znajomi. A Agnieszka nazywa się Ejsymont.
~ 28-09-2009 19:46
Informacja dla jeleniogórzan . Jak chcesz mdlec , zrób to pod 'Żeromem' ;-)
teessi 28-09-2009 20:29
Gratulacje dla zwycięzców, a zwłaszcza dla uczennicy z "ósemki".
~były nauczyciel 30-09-2009 21:05
Gratulacje dla"Zeroma" ip.E.Nowak!
~z jeleniej 1-10-2009 18:49
olaf gratulacje ! Zwiedziłaś kraków i tak dla nas wygrałaś ;D

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Copyright © 2002-2020 Highlander's Group